ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2011
ÎNSCRIS: 27.07.11
AUG-2011

Foarte nemulțumit

Statiune superba!!!

Am fost in aceasta vara la Aqua Hotel in Icmeler la sfarsitul lunii august. Hotelul arata ok (holul) poate putin invechit dar curat si cu personal amabil. Camerele sunt chiar dragute si curate si spatioase. Noi am dat 10 eur receptionerului si ne-a dat ambele camere cu vedere la mare. Din pacate este un hotel mic incomparabil din acest punct de vedere cu un resort dar este un plus din punct de vedere al linistii si intimitatii in sensul ca dupa 2-3 zile ajungi sa cunosti din vedere clientii hotelului si te simti asa ca intr-o mica comunitate. Ceea ce este cu adevarat frumos la acest hotel este gradina care e mica dar completeaza in mod fericit piscina si terasa si barul si liftul exterior care ofera o priveliste superba cand ajunge spre etajele superioare. Mancarea este ok nu foarte diversificata, personalul amabil si vorbitor de limba engleza iar locatia (pe tarmul marii, cu plaja proprie, intr-un golf) te face sa iti doresti sa revii.

Punctele in minus pe care le-as acorda sunt pentru lipsa aproape totala a divertismentului (nu este echipa de animatori) ceea ce te cam face sa te plictisesti seara cand revii de la plimbare cu atat mai mult cu cat auzi in jur ca la celelalte hoteluri sunt diverse spectacole, pentru mancarea nu prea diversificata si pentru faptul ca suprafata pe care o ocupa hotelul este foarte mica (rezultand de aici si o piscina foarte mica in care apa era cam rece).

As dori sa evidentiez faptul ca Icmeler este cea maai frumoasa statiune din Turcia in care ne-am petrecut pana acum vacanta. Peisajul este superb si poti face tot felul de sporturi nautice.

Sa aveti in vedere ca este un hotel ocupat in proportie de 90% de britanici dar noua ne-a facut placere sa auzim engleza pe care o vorbesc si a fost o atmosfera foarte ok (fara bautura excesiva, fara tipete si alte zgomote inutile, fara excese).

Hotelul are putine etaje (cred ca 4-5). Noi am stat la et. 1. Trebuie sa te trezesti cu noapte in cap daca vrei scaune la piscina (nu e cazul si pt cele de pe plaja), plaja este larga si aerisita, apa limpede. Primesti prosoape pentru piscina cu un card special pe care il primesti de la receptie la sosire. Mancarea cu specific turcesc (inclusiv deserturi cu specific) le puteti gasi in fiecare seara. Nu a fost nici o seara speciala (gen gala night) in care sa pregateasca ceva mai deosebit si faptul ca ai gratis baie turceasca este bineinteles o minciuna. Ai gratis produsele dar baia ti-o faci singur. =))))

Curatenia in camere se face zilnic, nici cu prea mare daruire dar nici aiurea. Exista frigider in camere dar care nu prea raceste.

Practic in banii pe care ii platiti nu aveti nimic inclus cu exceptia camerei si a macarii si bauturii.

Atata ziua cat si noaptea este destul de liniste ca sa va puteti odihni. De fapt noi cam asta am facut.

Este recomandabil ca in loc sa luati diverse excursii prin satele invecinate sa inchiriati un scuter sau o masina si sa va plimbati. Peisajul merita pentru ca aveti de urcat si coborat iar vederea este fantastica. De cumparaturi nu prea poate fi vorba fiind o statiune mica. Poate in Marmaris este mai potrivit pentru asa ceva.

Noi am luat si excursia in Rodos. A costat 42 eur de persoana dus intors si am petrecut toata ziua in Rodos. Din punctul meu de vedere nu a meritat. Rodos i s-a parut o insula murdara si fara ceva special cu atat mai mult cu cat noi am fost in Grecia si am stat de 2 ori in Corfu care e de departe mult mai frumoasa, curata si spectaculoasa. Dar daca ajungeti mergeti sa vedeti valea fluturilor si golful in care s-a filmat Zorba Grecul. La cele 7 izvoare nu aveti de ce sa ajungeti si nu ratati nimic cu exceptia unui drum obositor. Noi am inchiriat o masina micuta (un Fiat panda parca) cu 40 eur/zi ca sa puteam vizita cat mai mult.

La plecarea din Marmaris am avut probleme in sensul ca soferul masinii cu care intrasem in Turcia a prezentat pasaportul si datorita unei erori facuta de cei de la vama la intrarea in Turcia si care gresisera data pana la care era valabila viza pentru masina a fost foarte aproape sa nu poata merge desi platisem totul. N reuseam sa ne intelegem cu cei din vama din port pt ca nu vb engleza. A trebuit sa ma rog de cei de la ferryboat sa vb cu ei si am rezovat cu o declaratie scrisa ca ne intoarcem inapoi in aceessi zi cu toate ca masina noastra era in parcarea lor asa cum ne si obligasera si pt care am platit 10 euro.

Doi dintre cei care am fost la hotel au fost si in excursia pe mare care din pacate nu mai stiu cum se numea dar care a costat 9 eur/persoana si a durat aproape toata ziua si in care a fost inclusa masa de pranz. A fost ceva mediu (mancarea aproape o gluma) si locurile vizitate nu extraordinare dar bineinteles ca baia in largul marii printre pesti face toti banii.

Trebuie sa mergeti la Pamukale. Noi nu am mai fost pana acum desi am stat si in Kusadasi si am fi putut merge atunci. Este cred cel mai spectaculos loc pe care l-am vizitat pana acum. Neinchipuit de frumos si merita sa nu il ratati. Arata exact ca in fotografiile pe care le puteti gasi pe google si cand va uitati la ele inchipuiti-va ca puteti face si baie. Este extraordinar. Am petrecut o zi intreaga acolo.

Ca si concluzie: hotelul ok, camerele ok, mancarea relativ ok, divertisment lipsa, personal amabil (cu cateva excepti care numai nu iti spuneau ca vor spaga ca sa aiba grija si de masa ta sa iti aduca apa, etc), piscina mica, scaune (mai ales cele la umbra) ocupate inca de la 5-6 dimineata, localizarea si statiunea superbe. Raport pret - calitate spre nesatisfacator. Depinde ce apreciati. Mie chiar mi-a lipsit divertismentul de seara si am simtit lipsa unui spatiu mai mare din anumite puncte de vedere. Dar nu regret nici o secunda ca am fost acolo.

Noi am platit 1150 eur/camera dubla 10 zile all inclusive.

Trimis de Miha254 in 03.11.11 15:46:41
Validat / Publicat: 03.11.11 16:51:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Antalya, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 4510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miha254); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.11.11 17:16:56]

Cum ai ajuns la Pamukkale şi ce ai vizitat acolo? Aştept să inserezi pozele tale, poate mă dumiresc şi cu privire la Pamukkale...

[04.11.11 09:49:02]

@Aeerdna: Noi am fost in Turcia cu masina astfel incat la Pamukale am ajuns tot cu masina. Eu nu postez fotografii pentru ca de regula suntem si noi in fotografii si prefer sa pastrez intimitatea. Dar iti pot spune ca orice fotografie de pe net este corect redata. Este spectaculos locul si nu trebuie ratat. Noi am mers cu masina dar sunt si excursii pe care le poti cumpara destul de ieftin. Poate intr-o zi cand o sa am timp mai mult o sa descriu in amanunt traseul, durata, costurile, etc. Poti vizita ruinele orasului Hierapolis (mie personal teatrul mi s-a parut cel mai spectaculos), terasele de calcar si piscina Cleopatrei. Poti face baie in terasele de calcar, in piscina Cleopatrei (pentru care platesti separat daca vrei sa faci baie) sa mananci acolo fiindca este deschisa o terasa mai mare, sa vizitezi muzeul (noi nu l-am mai vizitat). Toate sunt in acelasi loc in sensul ca platesti o intrare si poti vedea toate acestea (cu exceptia baii in piscina Cleopatrei si intrarii la muzeu). As recomanda sa parcati sus (unde merg si autocarele de regula) pentru ca daca se parcheaza jos trebuie sa urcati tot dealul pe jos si mi se pare obositor si fara sens pentru ca vederea de sus este extraordinara si parca pare mai util sa petreceti timpul facand baie in loc sa urcati prin soare.

[04.11.11 12:42:38]

@Miha254:

Domne, aşa o fi, nu zic ba! Dar argumentul ăsta cu poza e cam subţire. Că de ce n-ai face o poză suplimentară pentru comunitatea AFA, dacă ştii că oamenii aşteaptă aşa ceva? Că fiecare citeşte şi gândeşte în felul lui. Nu eşti la primul review, prin urmare, n-are rost să discutăm despre poze şi utilitatea lor... Şi nu ştiu de ce ai ridicat problema localităţii Pamukkale, când, de fapt, ai fost tocmai la vreo 250 km depărtare, iar în review vorbeai despre Içmeler... Dar, în fine, e liber de la împărăţie, aşa că, să ne bucurăm cu măreţie!

[04.11.11 13:46:32]

@Aeerdna: Daca doar ai mult timp liber ai putea sa il consumi facand ceva mai util. Daca nu... poti alege in continuare sa comentezi inutil. Nu te opreste nimeni doar.

In review-ul meu doar am amintit despre Pamukkale cum am amintit si de Rodos. Tocmai pentru ca sunt doua excursii pe care le poti face din Icmeler. Tu ai solicitat informatii suplimentare.

Daca ti se pare util te invit sa postezi tu fotografii din Pamukkale.

Ma gandesc ca e tocmai bine ca nu ai tu sansa sa administrezi un astfel de site. Nu stiu cine si ce ar mai fi postat.

In speranta ca vor fi si oameni care vor gasi util review-ul meu iti sugerez sa iti vezi mai mult de treaba ta daca exista si oricare ar fi aceasta.

[04.11.11 14:40:28]

@Miha254:

Ei, nu trebuie să te superi... Vorbeam şi eu aşa... De altfel, chiar am să public mintenaş, un review despre Pamukkale şi, evident, am să pun mai multe poze, şi pentru tine...

Intervenţia mea are o altă explicaţie şi ar fi trebuit să-ţi fi dat seama: sunt îndrăgostită de Içmeler şı Turunç şi simţeam nevoia să vorbeşti numai depre acestea. (Mai ales despre Turunc, care e numai la o aruncătură de băţ de Icmeler).

Aşadar, citeşte review-ul cu pricina! Cred că apare peste vreo două ore... Dacă ai timp, binenţeles... Dar nu spera la prea multă încântare. Eu am să dau date concrete şi bine detaliate, dar punctul meu de vedere este oarecum diferit... Sper să nu te deranjeze şi lucrul acesta...

gheisa
    [04.11.11 14:46:47]

@Aeerdna: sunt de aceeasi parere. Asa si eu pot scrie sute de rw, ca har domnului am poze de pe la toata familia si de la prieteni din calatoriile lor... sau pot scrie fara nicio poza atasata...

Nu vreau sa comentez aiurea, dar daca tot se scrie pe acest site, cred ca se face cu scopul de a-i ajuta pe altii, sa isi dea seama cum te-ai simtit tu, sa vada si poze facute, pentru ca intr-adevar fiecare vede un loc din propria perspectiva...

Asa cum scrie si pe AFA: "o fotografie face cat 1000 de cuvinte". Inteleg ca nu e obligatoriu postarea pozelor, dar daca altii te roaga sa ii ajuti cu cateva foto, de ce nu ai face-o?

@Miha254: scuze daca te-am deranjat cu ecoul meu, dar de cele mai multe ori cu totii suntem sceptici si vrem dovezi care sa ateste ca aifostacolo. Si ma gandesc ca ai si cateva poze in care nu apari tu in ele (si eu sunt foarte innebunita dupa sedinte foto, dar am si poze in care nu apar doar eu in ele: D). Iti respect dorinta de a-ti pastra intimitatea, dar ne-ar ajuta mai mult niste fotografii, pentru ca inca nu amfostacolo...

O zi placuta si nu vreau sa ma cert cu nimeni, indiferent ce raspunsuri voi primi.

[04.11.11 15:14:20]

Eu fac cam aşa... Am două sau mai multe mobile, în fine, aparate să zicem... Ei, unul îl utilizez numai pentru peisaje şi caut cele mai haioase situaţii... Asta nu înseamnă că nu fac poze cu caracter mai intim. Dar fac aşa, cam 100 pe zi. Şi dintr-o sută, ai ce să alegi...

Mai fac şi prietenii mei, iar la sfârşit, negociem, că asta-mi place mie cel mai mult: negocierea. Şi stabilim: asta-i pentru AFA, asta-i pentru tata, că şi părinţii vor să le dau poze...

Nu spun că toată lumea ar trebui să facă la fel. Zic numai că trebuie să vrei! Şi este nemaipomenit să oferi informaţii corecte. Evident, fiecare o face în felul lui. Dar pentru asta, trebuie să te preocupe nu ce spun alţii despre tine, ci unde pot ei să ajungă fiind mai informaţi... În ce priveşte conducerea website-ului, am să mă duc la Expoziţie, că vreau să-l cunosc şi eu pe Admin. Sper să-l mai găsesc... Mie îmi place cum pune el problema şi nu cred că i-ar displace, dacă pe site ar fi inserate cât mai multe poze... Că fiecare poză spune altceva!

Oricum, dacă te-am deranjat cu ceva, iartă-mă. Nu am intenţionat aşa ceva. În definitiv, de ce aş face-o?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.11.11 16:23:49]

Miha254, te rog sa detailiezi putin ce fel de formalitati trebuiesc facute pentru a putea iesi din Turcia pentru excursia in Rodhos daca ai masina trecuta in pasaport.

Stiu ca trebuie lasata in custodie la vama dar as vrea sa stiu cum se desfasoara exact aceste formalitati si cat costa.

[04.11.11 16:46:48]

@campean_annisia:

Ei, nici pozele mele nu sunt vreo minunţiie... Important este să înţeleagă omul cam cum e pe acolo, iar dacă prinzi ceva haios, e şi mai bine. Şi să ştii, cu timpul, începi să te cam pricepi... Mai faci şi vreun filmuleţ, îţi mai dau unii peste degeţeleşi dacă ai noroc, îţi mai şi explică unde greşeşti şi, uite-aşa, când te uiţi în urmă, nici nu-ţi vine să crezi unde ai ajuns... Tu îţi spui că o faci pentru oameni, dar descoperi multe lucruri despre tine însăţi. Aşa că, nu e cazul să ne supărăm pentru vreo toană...

@miha254, vezi că am băgat review-ul... Am inserat şi vreo 52 de poze şi aştept să fie acceptate şi publicate. Mai am vreo 200, dar am făcut o pauză, ca să mi se "răcească" calculatorul şi s-o iau de la capăt... Vezi ce harnică sunt? Nu trebuia să te superi... O să-ţi placă pozele. Tata a fost şocat când le-a văzut, că el n-a fost pe acolo...

[07.11.11 12:32:55]

@Andox: Noi am cumparat excursia de la una din agentiile din Icmeler. Biletul de ferry (catamaran care e mai rapid) dus intors a costat 42 euro/persoana. Trebuie sa mergi in port cu masina si pasaportul. Intri in port cu masina care va trebui sa ramana in parcarea lor din port pana la intoarcere pentru o taxa de 10 eur/zi. Mare atentie la intrarea in Turcia cand se trece data de valabilitate a vizei (atat pentru persoane cat si pentru masina) pentru ca noi am fost foarte aproape sa nu mai plecam din cauza faptului ca ne trecusera data gresit iar turcul de la vama nu stia cum sa rezolve problema si nu vorbea nimeni limba engleza.

Ne-au ajutat cei de la ferry pana la urma dupa ce ne-am rugat de ei pentru ca urcase toata lumea in ferry si ne mai asteptau doar pe noi. Drumul dus a durat aprox. 1,20h. Trebuie sa te prezinti in port cu jumatate de ora mai devreme fata de plecarea ferryboat-ului.

Nu prea am timp sa scriu mai mult dar daca am uitat ceva promit sa revin maine cu o completare.

RelyaV
    [12.04.13 18:50:11]

Postez si eu cateva fotografi din Pamukale. Nu ratati aceasta excursie extraordinra. Am fost foarte impresionata de terasele de calcar, de culoarea apei de un turcoise fantastic. Apele termale senzationale. A fost o excursie de vis.

Aeerdna*, gheisa, Miha254, RelyaV
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Hotel [Icmeler]: