Sueno DeLuxe Belek

REGIM MASĂ UAI
1650+200SV

Cea mai frumoasă vacanță în Turcia

Cea mai frumoasă vacanță în Turcia

În luna ianuarie am rezervat un sejur de zece nopți la acest hotel, cu mari emoții că s-ar putea să nu se deschidă la data stabilită, deoarece hotelul se afla încă în construcție la data respectivă. Toată lumea mă critica pentru că am riscat alegând un hotel absolut nou, în primul an de funcționare.

Prețul sejurului a fost de 1650 euro pentru zece nopți de cazare cu ultra all inclusive pentru o cameră land view, doi adulți și un copil de șase ani, copilul fiind gratuit.

Perioada sejurului a fost 01-11 iunie 2015.

Drumul până la hotel a fost extrem de lung și obositor, dar nu era prima dată și știam la ce să ne așteptăm. Am făcut o oprire intermediară la hotelul Grand Cinar din Kutahya. Am ajuns la Sueno a doua zi la ora 14.45.

Hotelul ne-a impresionat de la prima vedere. În realitate este mult mai frumos decât îl știam din poze.

Am parcat mașina la intrarea în hotel și imediat a venit un valet care ne-a descărcat bagajele, iar mașina a fost preluată de acesta și dusă în parcarea hotelului. După câteva zile am solicitat cheile mașinii, dorind să ieșim la plimbare prin zonă. În câteva minute mașina ne-a fost adusă la intrarea în hotel.

Am prezentat pașapoartele și biletul de cazare. Am pus o hârtie de 50 de euro în pașaport solicitând, dacă este posibil, să primim o cameră cu vedere la mare. Banii ne-au fost refuzați și ni s-a explicat că vom primi o cameră fără vedere la mare. Camera primită era chiar deasupra intrării în hotel și în permanență era trafic de mașini, autocare, taxiuri și mașinuțe ale lor. Nu mi-a plăcut. Am revenit la recepție și am cerut să plătesc suplimentul de vedere la mare de 10 euro pe zi de persoană. Așa s-a putut schimba camera. Contra sumei de 200 de euro, trecută în contul camerei și achitată împreună cu alte minunății la plecare, am avut o cameră perfectă, exact cum îmi doream.

Camera a fost poziționată la etajul al treilea, în aripa stângă a hotelului cum privești spre mare. În cameră totul era nou și mirosea a nou, totul a funcționat perfect. Camera este foarte spațioasă de aproximativ 45 mp, cu două paturi de o singură persoană pe care le-am unit și în care am dormit foarte bine toți trei. Pentru copilă am găsit la sosire lenjeria pusă pe una din canapelele colțarului, dar am desființat „patul” improvizat.

Baia a fost foarte curată, cu zona de duș separată. Cosmeticele de calitate au fost completate pe măsură ce erau consumate. Prosoapele au fost schimbate în fiecare zi. Am avut uscător de păr și oglindă de machiaj. La cerere am primit un mic halat de baie și papuci și pentru copilă, în plus față de cele pentru adulți care se aflau deja în cameră.

Balconul a fost dotat cu două fotolii și o măsuță din ratan. Existau și trei bare pentru uscat prosoape sau costume de baie. Vederea la piscină și la mare a meritat toți banii.

Am dus lipsa unui dulap cu uși, în locul acestuia având un dressing, spațios, dar toate lucrurile noastre erau la vedere.

Seiful electronic și gratuit a fost de un real folos, nemaiavând grija actelor, banilor și altor lucruri de valoare.

Clima a funcționat perfect, silențioasă și eficientă.

Curățenie s-a făcut în fiecare zi, lenjeria a fost schimbată de trei ori. Nici nu doream mai des de atât.

Minibarul a fost completat în fiecare zi. Conținea bere Efes, sucuri din gama Coca Cola, nectar Cappy și ciocolățelele Twix spre deliciul fetiței mele.

Restaurantul principal este imens. Nicăieri nu am văzut un spațiu mai mare de prezentare a mâncării. Noi am mâncat mereu pe terasă, în zonele unde fumatul era interzis. Personalul este destul de tânăr și de slab pregătit. Nu vorbește și nici nu prea înțelege limba engleză. Soțul a comandat doar în germană și astfel ne-am înțeles perfect.

Mâncarea a fost extrem de variată. Timp de 11 zile nu am reușit măcar să gustăm din toate cele oferite.

Există și un restaurant pentru copii pe care noi nu l-am frecventat. Nu am mers nici la restaurantele a la carte, copilul neavând răbdare să stea la masă și să aștepte să fim serviți și nu am vrut să deranjăm alți turiști care poate doreau să ia liniștiți cina.

De prânz am mâncat mereu la Sueno Square, unde cred că varietatea era chiar mai mare decât în restaurantul principal.

Barurile sunt multe și bine aprovizionate cu o multitudine de băuturi de import. Eu nu consum alcool, dar soțul meu a fost foarte încântat. Orice a cerut a primit fără a i se solicita să plătească.

Plaja este foarte frumoasă, foarte lată și cu nisip fin. Șezlonguri sunt suficiente pentru toți oaspeții. Asta nu înseamnă că nu s-a practicat și aici rezervarea cu prosoape încă de foarte de dimineață. Am găsit mereu locuri libere în rândurile 3-4. Puteam trage șezlongul până la malul mării, dar soarele era prea puternic. Intrarea în mare este extrem de lină, apa adâncindu-se treptat. Nu există pietre nici pe plajă și nici în mare, nu există alge sau scoici.

Piscinele sunt absolut superbe, mari și extrem de curate. Toboganele pentru copii sunt o nebunie, cu greu mai scoți copilul din piscină. Nici toboganele pentru adulți nu sunt rele, dar noi nu am mai apucat să mergem și acolo, stând mereu cu cea mică la piscina pentru copii.

Despre animație nu pot spune prea multe. Pe noi nu ne-a interesat. Am descoperit, din păcate, acel Luna Park interior, superb, dar care ne-a cam falimentat. Toate atracțiile sunt contra cost, nimic nu este gratuit. Accesul se face pe baza cardului de intrare în cameră, toată distracția fiind transferată automat în contul camerei și, la plecare, veți avea o mare surpriză. Copilul a fost fericit, dar voi vă veți întrista aflând cât aveți de plată.

Am avut o vacanță fericită într-un hotel superb. Recomand cu căldură. Emoțiile dinaintea plecării nu au fost întemeiate. Nu am văzut vreun muncitor prin resort sau prin lift, nu am fost deranjați deloc.

Impresii încărcate de SUFLETEL in 16.08.2015 13:52:35

Validat / Publicat: 16.08.15 15:03:19

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Alanya, Side, Belek

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (SUFLETEL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  41599 PMA (din 50 voturi) nota2

[16.08.15 15:01:08]

@SUFLETEL - Un set de impresii complet, foarte util celor interesați de acest hotel. Felicitări!

Păcat că nu ai postat și niște poze.

***

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=17952

***

[16.08.15 15:02:08]

@SUFLETEL -

Am făcut o oprire intermediară la hotelul Grand Cinar
ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[În plus, dacă vreodată vei solicita informaţii aici, pe sait, cei care îţi vor răspunde o vor putea face cât mai adecvat "profilului" tău turistic (funcţie de locurile în care ai fost, unde ţi-a plăcut şi unde nu, din ce motive etc)]

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[16.08.15 15:14:08]

@webmaster98

Poze am doar cu familia noastra si nu doresc sa le fac publice.

Pozitionarea este corecta.

Despre Grand Cinar sunt deja scrise destule impresii. Nu cred ca as aduce elemente de noutate. Voi scrie zilele urmatoare.

Multumesc pentru cosmetizarea articolului :)

- danamandache
[16.08.15 15:15:07]

Foarte bun articolul! Felicitări pentru vacanta! Daca ne - ati putea incanta privirile cu fotografii de acolo ar fi minunat!

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[16.08.15 15:24:37]

@webmaster98 -

36.858684,31.034258

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[16.08.15 15:29:26]

@SUFLETEL -

Felicitări!

Mi-a plăcut articolul tău. Uneori este interesant și punctul de vedere al unei familii cu copii.

Într-adevăr, Lunapark-ul este superb și super bine dotat. La cât costă acest hotel ar fi putut fi gratuit.

- arub
[16.08.15 16:03:50]

multumesc asteptam un review de la acest hotel, e primul pe lista pentru anul viitor

[16.08.15 23:50:58]

@nicole33 - atât coordonatele tale cât și cele setate de noi sunt absolut ok, ducând, ambele, în parcarea hotelului. Diferența între ele este de sub 10 metri :-)

Am notat, oricum, coord GPS ca fiind supra-certificate :-D

- Husky
[18.08.15 18:34:27]

@SUFLETEL:

Foarte echilibrata descrierea acestui hotel. Impresiile tale seamana foarte mult cu cele ale unui coleg de birou care a fost o saptamana luna trecuta la Sueno cu cei doi copii si regreta ca nu a luat un sejur de mai multe zile, deoarece cei mici au plans la plecarea spre aeroport.

Tot colegul mi-a povestit ca a primit cadou o tableta din partea hotelului, foarte utila pentru copii care au avut fiecare tableta lui (una personala una primita). Voi nu ati primit?

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + 3300 PMA1 (din 11 voturi)]
- arub
[19.08.15 10:34:56]

@Husky - spune-i colegului ca asteptam impresiile sale aici pe forum la fel ca si ale lui nicole33 si ginette cu cat mai multe cu atat mai bine

- Pus
[22.08.15 19:24:22]

@SUFLETEL - Felicitări pentru vacanţa reusită avută la acest hotel şi pentru curajul de alege un hotel nou nouţ. SuenoDeluxe Belek ne-a tentat şi pe noi, dar nu am avut curajul tău.

[23.08.15 15:09:08]

@Husky

Si noi am primit in prima dupa amiaza o minitableta personalizata cu numele hotelului in semn de bunvenit. Un gest frumos. Nu am mentionat acest detaliu in cadrul articolului nedorind sa fiu banuita ca am scris de bine despre hotel pentru ca m-au "cumparat" cu o tableta, de altfel inutila pentru noi care avem gadgeturi mult mai performante.

La randul meu reiterez sugestia lui @arub de a-ti convinge colegul sa se inscrie si sa scrie pe AFA propria sa experienta de vacanta. Cu cat sunt mai multe impresii cu atat este mai usor pentru cei care citesc sa discearna si sa aleaga hotelul care este mai potrivit pentru ei.

[23.08.15 15:11:28]

@Pus

Am riscat si am castigat, dar sunt constienta ca nu era obligatoriu sa fie asa. Practic am avut si mult noroc.

- nunurazvan
[10.02.16 13:03:56]

@SUFLETEL - buna ziua. Vrem sa petrecem si noi un sejur la Sueno dar mi-e frica de cat am putea plati la acel Luna Park. Puteti sa imi spuneti cu aproximatie cam cat costa locurile de joaca de acolo si daca au si la exterior locuri de joaca pentru copii. Puteti sa imi spuneti o parere si despre Rixos Premium Belek. Va Multumesc.

[12.03.16 22:50:15]

@nunurazvan

Pentru Luna Park am platit la plecare aproximativ 370 de euro, dar am stat zece nopti. Nu stiu cat a costat fiecare chestie in parte.

Exista si locuri de joaca exterioare gratuite.

Aquaparkul pentru copii este genial.

La Rixos Premium Belek nu am fost.

Am preferat acest hotel nou nout si cu preturi promotionale in primul an.