ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2015
DIN: panciu
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2015

Grecia e fabuloasa!

Intors de circa o saptamana din vacant ma simt dator sa las cateva impresii despre cele noua zile petrecute in Corfu.

A spune despre Grecia ca este frumoasa si atat inseamna a vrobi limba lemnarilor. Cred ca Legendele Olimpului au fost intai relevate si apoi scrise, fiindca Dumnezeu, cand a facut lumea, probabil a inceput cu tinuturile Eladei. Grecia este fabuloasa! Nu cred sa existe om care sa cunoasca in intregime frumusetile acestor teritorii, intre 1200 si 6000 de insule… Ce sintagma corecta: “Grecia este fabuloasa! ” fara pic de exagerare!

Toamna trecuta, la initiativa unor prieteni cu un Multivan, am fost in “Grecia Sfintilor”. A fost, poate, una dintre cele mai reusite iesiri. Din Salonic am coborat spre Corfu, apoi Patras, Corint, Atena, Eghina, Evia si inapoi spre casa, circa 4000 km, unde am hranit atat sufletul cat si materia.

De atunci a inceput dragostea … mai fusesem prin Riviera Olimpului insa pot spune ca nu vazusem aproape nimic, daca-mi este permis a spune asa .

In planurile mele de vacanta, in prima faza am vrut sa-mi organizez concediul gen 2 in 1, adica cinci nopti in Parga si alte cinci in Lefkada. Am renuntat insa, dat fiind faptul ca nu am gasit companioni pentru o astfel de iesire, in final alegand vacanta mai comoda si pe motiv ca intre timp au ales sa mearga si parintii.

Dupa multe cautari am accesat Corfu, Corcyra Beach – Gouvia, pensiune completa. Aici stiu ca unora deja li s-a aprins un beculet, e cumva un non-sens all-inclusive in Grecia, de acord!

Am ales totusi astfel si pt ‘’comfortul’’meu psihic, cine nu avea sa poata sa ma urmeze pe unde aveam eu sa ma plimb, n-avea decat sa stea in hotel, desigur acest compromis a suplimentat serios bugetul…

Am ales drumul prin Makaza- Komotini si atentie nu prin Stara Zagora ci prin Nova Zagora. Super buna alegerea, cel mai scurt, circa 360 km prin bg. si nu atat de aglomerat ca prin Stara. Am gasit o descriere a acestui traseu pe un forum, mi-am facut de dinainte o harta a mea si a fost super OK.

PS: Dupa Veliko renuntati la gps-ul masinii!

Plecat la 10 din vama Ruse am ajuns dupa-amiaza, cred ca ora 18 in Salonic. Hotel Olympia pe Olimpou Street, cam scumpisor dar foarte Ok, in centru, foarte aproape de Sf. Dimitrie.

A doua zi, program de voie, dimineata circa 3 h am luat orasul la pas pentru ca pe la 11 sa pornim catre Igoumenista. Am trecut cu ferryboat-ul de 15. Ca o curiozitate, poate de multi stiuta, pe traseul dintre Salonic si Igoumenista sunt aprox. 70 de tunele, drumul este o incantare permanenta, nici vorba de plictiseala.

Entuziasmul sporeste dupa imbarcare, pe ferryboat multa lume vesela, coada la cafea si bere, OXI, Tsipras, Grexit… treburi de-ale politicienilor, … motoarele mugindelung, pornim spre o altfel de lume!

Recunosc ca in cele ce urmeaza scriu din obligatie mai mult decat din placere : Corcyra Brach-Gouvia. Un ansamblu de vilisoare, bungalow-uri si alte imobile de trei paru etaje desfasurate pe cateva hectare bune..., de jur imprejur gazon englezesc, palmieri, flori si mare.

La intrare nimic wow, ca dealtfel intreg comlexul, probabil spre excelent amlasarea bungalow-urilor, doua piscine dragute, o plaja cam de nota cinci si cam atat la prima vedere

La receptie am trait un deja-vu : Welcome Romania -» mergeti la 717,719,720, ultimele camere ale unor vilute, dupa…. un gard si maracini. Recunosc insa ca fata de vacanta de la Mediteraneean Village, de aceasta data nu a prea contat. Nimeni si ninmic nu-mi putea stinge cheful de vacanta si programul pe care mi-l propusesem, ,,chiar daca la intrare in loc de champagne mi-au dat ceai de pelin! ,,

Dar revenind, patru stele le consider atribuite corect. Nu va asteptati ca nu straluceste nimic, dar nici NU ” miroase”. Nu pot sa nu fac comparatie (chiar daca stiu ca nu da bine), cu hotelurile din Turcia, la circa 1300 euro unii probabil ca pot fi mai pretentiosi, nefacand nici un pacat.

Dar asa cum spuneam, stiam ce fac si unde ma duc. Personal recomand ca daca dispui de 1500, poate 2000 (cam cat am cheltuit cu totul), nu ai ce cauta intr-o astfel de locatie, ramai la Phoenicia Holiday Resort. Dar daca pleci la drum cu copil mic sau cu personae in etate, atunci poti spune ok.

Mancarea e proaspata, prea putin diversificata (miculdejun deloc), curatenia aproape spre bine, adica bine daca reusesti sa castigi lupta cu furnicile, (aici poate e o rautate ceea ce zic, se face zi de zi curat insa atat noi cat si ceilalti am avut furnici. La receptive ne-au dat spray si in cele din urma am scapat. :)

Despre “balcanisme”gen pastila magnetica pentru AC, care se pune la intrare (in locul cartelei) era efectiv sudata de veriga cheii, sau sapunul la un loc cu samponul intr-un sifon pe perete, sau 10 Euro (!!!) pe zi internetul, nu “comentez”, doar le enumar in trecere din dorinta de a fi cat mai exact.

Complexul este plin de olandezi, nemti si britanici. Aici probabil “pierde”hotelul. Atat la picine cat si spre seara la terasa restaurantuui, e un consum fantastic, atat barbati cat si femei, efectiv fac coada la bar, tavi cu pahare pline umplu mesele si pana la urma nu ar fi nici o problema, dar calitatea bauturilor este cel putin discutabila, barul este ticsit cu coniac, vodka, vermut, lichior etc, toate la sticle de 2litri cu aceeasi eticheta. Te astepti ca cei prezenti sa fie putin mai selective…

Noi ne-am fixat pe vin, destul de bun, la bag in box, in dozator, la rece si din cand in cand il incropeam cu apa mineral, a mers chiar bine...

Daca dupa puterea noastra, bugetul de 2000 euro il alocam unor asteptari spre premium, dupa aparente, occidentalii de pe aici sunt probabil din patura mai de jos de pe unde vin, stilul nu-l au cu ei si nici prin valiza. Dar poate plictisesc, era doar o constatare si nu musai o critica

Sa nu o mai lungesc, pe o scara de la 1 la 10, acestui complex hotelier tind sa-I acord nota 8, pentru mai multa acuratete a notarii, pentru cine o cere, mai aproape de 7 decat de 9.

Revin la ce este cu adevarat frumos si pentru care merita sa mergi in Corfu : dupa cum mi-am propus nici o zi nu m-a prins in totalitate la hotel, mai ales dupa cum poate am mai spus, plaja hotelului este poate cel mai mare fiasco, putina plaja iar apa mai tot timpul tulbure.

Am reusit sa ajung in Paleokastritsa, Glyfada, pe partea vestica iar din Gouvia am fost spre Dassia, Ipsos, Barbati pana la Ag. Stefanos. Ca peisaj in Paleokastritsa este cu adevarat WOW, pana a cobori de tot in P. undeva in dreapta indicator spre Golden Fox, merita urcat, aici este un platou de unde se poate vedea parte din coasta superba a insulei, cam ceea ce vezi cand dai ENTER pe imagini din Corfu.

De jos de pe plaja am luat o barca cu barcagiu, cca 50 euro-8 pers, a meritat fiecare cent, timp de doua ore, poate si mai mult, ne-a plimbat de-alungul coastei unde am putut vedea in detaliu renumita zona a Paleokastritsa

Tot pe partea asta in alta zi am incercat plaja in Glyfada, aici am pulsat mai multa adrenalina decat puteam duce, GPS-ul setat pe drum ecologic ne-a indrumat pe spranceana muntelui cca 2 km, apoi “a zis” brusc: coborati… si-am facut-o! Am coborat un piept de deal, de ac-ul dat pe 20 de grade parca nu mai racea … ma incurajam gandind ca la intoarcere ma scoate pe vreo faleza si vom putea admira marea in voie…, gresit! Drumul care tocmai il coborsem se opera exact in mare. Am zis ca nu mai urcam, plaja n-am mai facut, gandul ca nu-mi urca bus-ul m-a coplesit, marea dealtfel superb…

Pe partea estica, adica din Gouvia spre Roda, plajele sunt mult mai primitoare, apa foarte calda, plaje atat cu nisip dar si cu piatra. Partea vestica, atat din cat am vazut eu, efectiv iti taie rasuflarea ca imagine pe cand dincoace cred ca multumeste si pe cel care iubeste. geografia, cat si pe cel care cauta plaja.

O experienta deosebita a fost cand din Barbati am inchiriat 2 barci si am plecat pentru toata ziua pe mare pana la Agios Stefanos de langa Kassiopi. Regulamentul de navigatie permite ca 35 c. p sa poti conduce barca si fara permis. Dupa un instructaj de cca 5 min. : vant in pupa! Ma simt prea sarac dpdv lexical sa descriu frumusetea coastei din aceasta zona a insulei. Dincolo de Nisaki, pe o plaja unde se ajunge doar pe mare am dat peste o grota..., multe dealtfel in aceasta zona, aceasta insa avea ceva aparte Dupa ce am ancorat, ajunsi inot la tarm, putni sceptici dar curiosi am intrat pe un canal intunecat sapat in stanca, mers pe vine dupa circa 5 metri am patruns intr-o “sala” unde un fascicol de lumina, de cealalta parte, pe sub apa, proiecta o imagine ireala, 5D!

La Ag. Stefanos am acostat, regula nescrisa zice ca la ce ponton tragi la acea taverna tre sa te opresti. Asa am si facut si am nimerit bine, sotia patronului era romanca (poate corect era sa zic patroana). Aici am servit masa.

A fost o masa pe cinste, ansoa. branza la gratar, tzaziki si salata la inceput. Apoi fructe de mare, musaca si souvlaki, stinse cu retina si vinul casei. Cred ca si regretatul Anton Roman si-ar fi scos palaria, nu inainte de a-si sterge mustatile.

Preturile par poate piperate, insa tinand cont unde te afli si ce ti se ofera, mi s-au parut corecte, cca 180 euro = 5 adulti si 4 copii.

O remarca am si totodata, o atentionare pentru cei care doresc a aborda astfel de plimbari. Grecii de pe aici, unii dintre ei, sunt mai putin seriosi decat multi dintre cei care vand servicii (nu vorbesc de masa). Nu compar nici cu tiganul de o parte nici cu turcul, de cealalta parte. Nu numai ca nu negociaza, dar daca te intelegi pentru 10 euro la final te trezesti ca te calculeaza cu 15. Nu intru in detalii, insa vorbiti cu “litere mari” atunci cand bateti palma.

Pentru cei cu copii, o plaja cum rar se vede este in Kalamaki, cca 500-600 m cu apa pana la glezne, din loc in loc dune de nisip umed, unde poti sta precum crocodilii, taverna ceva mai ieftina, apa splendida

Desigur ca multe am mai fi vrut sa vedem insa nu am reusit, precum Ag Spiridon, Roda sau Canal d’Amour … Poate data viitoare! 

Un lucru e cert, in planurile de vacanta viitoare, un subpunct trebuie obligatoriu respectat. Daca tot te inhami la a strabate atatia km cu masina, fa-o pentru doua saptamani! Regretul maxim a fost in ziua a 9-a cand a trebuit sa “ridicam ancora”.

Am lasat pentru mai tarziu recomandarea pe care o fac din toata inima : printre itinerarile pe care le alegeti, mergeti sa va inchinati la Sf. Spiridon, la cca 5 km de corfu town este si Sf Paraschevi din Roma. Nu sunt habotnic si nici sectant sau superstitios. Cunosc tendinta si comentariile multor “iluminati”, insa daca crezi catusi de putin, mergi si roaga-te sau macar inchina-te, nu vorbim nici de relicve si nici de sfinte moaste, ci de puterea lui Dumnezeu! Daca inca nu crezi fa-o din curiozitate, poate ca apoi ai sa incepi a crede..., daca crezi cu atat mai bine, fiindca ai sa te minunezi!

Sa-mi fie iertata aceasta abordare, pentru unii repet, pot parea “altfel” insa este ceea ce simt ca trebuia spus si mi-ar fi parut rau sa nu o fi facut.

Corfu Town sau Kerkyra este un oras splendid, ca de altfel intreaga insula. Am mai ajuns la Achillion, palatul lui Sissi, frumos insa personal nu remarcabil, probabil si pentru ca istoric nu-mi spune nimic.

O ultima recomandare, un restaurant minunat, cu o panorama de-ti taie rasuflarea (la propriu), cu un meniu foarte bogat si nu scump, o afacere de familie cu niste oameni foarte calzi si primitori, gasiti in Pyrgi, in zona Barbati, “Le Grand Balcon”, un loc unde, cand pleci, spui ca maine tot acolo vrei sa mananci.

In final, drumul prin Grecia din Komotini, Salonic, Ioannina, Igoumenitsa-superb. Corfu- edenic, este foarte important sa cumperi o vacanta intr-o locatie curata si bine amplasata; doar daca ai copii mici sau pentru cei in varsta se merita hotel gen Corcyra Beach si pentru asta nu trebuie sa vii musai in Corfu. Pacat insa ca nu stiu sa vanda, sunt departe de “lipiciul” turcesc (iertare), dar probabil de aceea ei sunt altfel, fiindca sunt greci, mandri, unii chiar putini obtuzi, dar stapani peste cele mai frumoase meleaguri, daca or mai fi ei…! Cu siguranta de Grecia ori te indragostesti ori o detesti, nu e de ajuns sa spui doar ca-ti place; eu o iubesc!

p. s

frumoasele si neuitatele locuri pe unde am fost si pe care prea sarac le-am descris, le-am putut mai usor a le parcurge fiindca ,,ghid ,,ne-a fost Mihailos, un super baiat si un prieten nou. Si pt prietenia care s-a legat, in Corfu imi doresc sa revin!

=========

text adăugat ulterior

=========

La indicatia administratorului revin pe scurt cu cateva impresii, personale dealtfel, despre aceasta unitate de cazare.

Nu-l pot numi nici resort si nici simplu hotel, resort, fiindca in conceptia mea i-ar trebui mai mult, hotel, deoarece nu e doar un hotel cu x etaje. E un ansamblu de cladiri compus din vilute p+1 (4camere), de blocuri cu cate 3 sau 4 etaje si de circa 15 bungalow-ri, pozitionate dealtfel excelent cu fata spre mare. Desigur ca pe imagini, ma refer la cele de ansamblu, luate de sus, louis c. b. pare wow, ceea ce nu chiar e...

In centrul acestor locatii este desigur pavilionul central, cu trei etaje (parca) jos receptia, restaurantul, terasa si o alta sala, putin in lateral, restaurant cu meniu chinezesc (deschis o data pe sapt. !)

Nota bene reprezinta piscina din spate, numita laguna, o piscina draguta cu terasa, permanent supravegheata, ceva piscoturi si cateva bauturi, aici copii pareau ca chiar se distreaza. Mai este o piscina (mai corect spus un bazin) aproape de mare, cu bar, sala pt gustari etc, aici gasesti pe cei interesati de '''relaxare"

Plaja e de 5! Cateva limbi de nisip, de aproximativ 4-5 sezlonguri pe verticala, treapta de beton ce indica malul si marea. Apa e departe de limpezimea, culoarea si frumusetea tuturor celorlalte plaje de pe unde am mai fost pe insula, e tulbure si atat! Pe plaja este un bar, sezlong free si multa plictiseala.

Masa e buna, totul desigur proaspat si nu foarte variat, concret in fiecare dimineata exact aceeleasi ''bucate'', niciodata vreo noutate, la pranz bine, seara aproape bine, fiindca era aglomerat. Fara subiectivism, consider ca acestui all i s-ar fi potrivit mai bine pensiune completa. Ca veni vorba, personal cred si as dori sa conving si pe altii care ca si mine nu erau suficient de convinsi, all in Grecia e un non sens sau o prostie, spus direct! Doar daca ai copii mici sau pers. in varsta merita banii

Cazarea in nota celor spuse, acea super camera extinsa e o camera de circa 3/4 si o logie despartit de un glasvand, care efectiv nu-i vad rostul. Mobilierul imbatranit pe alocuri... nu-mi gasesc cuvintele, pe sleau rapciugos. Usa are cheie si nu cartela, fapt pt care nu o poti purta in buzunar fiindca e 'dotata'' cu o pastila magnetica, efectiv sudata de veriga cheii ce se intrebuinteaza la camera cand vrei a. c. Curatenia... se vrea dar... nu se poate! Adica? Cameristele isi fac treaba, la fel si furnicile! E care pe care, la receptie, cu amabilitate ni s-a sugerat sa luam spray, desigur ne-am comformat...

Vederea din balcon a fost iarasi aceeasi pe care am avut-o la mediterranean village, adica gard si boscheti, coincidenta desigur! Am primit totusi un sfat pe care mi-l permit sa vi-l transmit (de la niste confrati romani) in astfel de locatii pt a fi sigur ca nu esti repartizat in periferie (asa ca va suna cunoscut?) ia-ti camera in pavilionul central.

Gouvia. Doua strazi, cateva magazine si multe pub-ri, doar doua taverne, aproape nimic din pitorescul asezarilor traditionale

In loc de concluzie! La cat de frumos este locul, hotelul nu-l merita. Nu spun ca nu e bine dar nici nu am vreun motiv clar sa spun super tare cutare lucru... nu sunt nici pe departe mofturos, dar concret nu merita sa vii in Corfu sa stai in LOUIS Corkyra Beach, vrei fita mergi la Grecotel (am fost incognito intr-o dimineta) dar mai valabil e sa aloci un buget mai mic pe cazare si cu bani in buzunar sa te distrezi si sa te bucuri de ceea ce inseamna Corfu. Personal ma gandesc (daca fac grup de prieteni) sa revin, sa iau o vila si pt zece zile sa fiu eu, fara all, fara dozator si daca se poate si cu vedere la mare. M-am interesat in sensul acesta si va spun ca sunt nenumarate oferte.

De la 1... 10! nota mea este 7. a se tine cont de intreg ansamblul impresiilor!

Trimis de batman in 23.07.15 16:05:17
Validat / Publicat: 23.07.15 18:52:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (batman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Golden Fox -> Paleokastritsa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

[23.07.15 16:29:48]

@batman, welcome back! O revenire în forță și o lectură plăcută. Poate când ai timp ne mai povestești despre vacanțele din ultimii ani.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[23.07.15 16:33:10]

@batman - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

batmanAUTOR REVIEW
[23.07.15 16:38:37]