ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2015
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUL-2011

Frankfurt Am Main - o zi este puțin

In drum spre Brussels cu autoturismul, am făcut o pauză de o zi în Frankfurt Am Main. Ne-am cazat la hotelul Ramada (4 stele) destul de aproape de km. zero al orașului. Rezervarea camerei de hotel cât și plata cazării am făcut-o de acasă printr-o agenție de turism de încredere.

Încă de acasă ne-am dorit să facem o plimbare pe renumitul bulevard Kaiserstrasse, să ajungem în Piața Willy Brand, la Alte Opern cât și în renumitul și modernul centru comercial My Zeill.

Timpul a ținut cu noi și am reușit să ajungem în toate aceste locuri. A fost doar un tur de forță. M-au impresionat construcțiile zgârie nori, nouă la număr din care două depășesc 200 metri înălțime fără antenele de telecomunicații.

In acest oraș locuiesc mulți străini și din statistici rezultă că la fiecare cinci locuitori, unul este cu pașaport.

Recomand transportul cu metroul care este cel mai rapid și lejer.

Masa de prânz am servit-o la o terasă de pe Kaiserstrase și a avut un preț rezonabil.

Atunci pentru noi a fost doar un oraș de tranzit și am plecat cu regretul că nu am putut sta mai mult, dar și cu speranța că poate viața ne va da o șansă să revenim.

Trimis de Mihai18 in 18.07.15 22:54:32
Validat / Publicat: 19.07.15 00:04:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 2359 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Piața Alte Opern din Frankfurt am Main.

[18.07.15 23:52:37]

Ne-am cazat la hotelul Ramada

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[19.07.15 08:58:43]

@webmasterX - Deși nu intenționam, chiar m-ai ambiționat să scriu despre acest hotel. Am destule de spus. Să mai lăsăm cîteva zile ca să „acordez” laptocul meu nu noul server al sitului care îmi dă serioase bătăi de cap. Vechiul server s-a defectat chiar când încărcam niste fotografii la reviewul Dresda. După înlocuirea lui, eu nu mai puteam posta fotografii. Maestrul Admin, un om de nota 10, telefonic a încercat să mă ajute, dar nu avea pe cine deoarece între noi este o diferență uriașă în privința cunoștiințelor despre calculator. I-am propus să reia discuția când alături de mine este un om priceput. După aceea am obținut o programare la Service Calculatoare care va fi mâine 20 iulie ora 9,15 iar Admin a acceptat să discute telefoniic direct cu operatorul de la acest service. Aștept cu speranțe întîlnirea, în trei, de mâine.

[19.07.15 10:16:23]

@Mihai18 -

Să înțeleg că pozele urmează să apară după vizita la „doctor”?

Eu aștept.

[19.07.15 10:56:27]

@nicole33 - Cu siguranță. Am câteva, dar roagă- l pe Admin să găsească el o posibilitate să postăm și imagini video, pentru că din acestea am mai multe și cu explicații. După ce ies de la „doctor” mai întâi termin postarea pozelor cu Dresda, apoi trec la Frankfurt am Main. Incă ceva, azi webmaster X m-a îndemnat să mai scriu un review cu hotelul Ramada din Frankfurt. Hotelul este foarte bun dar am avut alte mici inconveniente și este util și chiar interesant pentru cei care vor alge acest hotel.

[19.07.15 11:14:22]

@Mihai18 -

Păi și ce mai aștepți? Încă nu ai scris? Recomandarea unui hotel foarte bun este oricând utilă celor interesați de o cazare bună în acest oraș, chiar dacă au trecut ceva ani de atunci.

[20.07.15 11:01:24]

@nicole33 - Gata. Am ieșit de la „doctor”. Era o banală răceală. Am postat toate fotografiile din Dresda. Să ști că mai am câteva reviewuri, unele cu fotografii, pe care urmează să le postez, așa că „Fi cu ochii pe mine”

[20.07.15 21:17:38]

OK