ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2015
DE Pitt
DIN: Câmpulung [AG]
ÎNSCRIS: 13.05.15
STATUS: CHIBIȚ

Zakynthos, Agios Nicolaos: Greci in criza de ospitalitate si bun simt!

Zakynthos, Agios Nicolaos... Cautand sa inchiriem barca pentru Navagio, am fost solicitati, agresiv, de niste indivizi, sa inchiriem de la ei; pretul fiind neconvenabil (nu au negociat), am gasit in alta parte (10 euro/pers.).

Drept urmare, la intoarcere, am gasit masina blocata in parcarea publica de individul din dreapta (cel cu barba), cu masina galbena; am fost insultati, agresati verbal, amenintati. I-am rugat sa ne permita plecarea, altfel vom solicita politia si au inceput sa ranjeasca, invitandu-ne sa o facem.

Feriti-va si fiti atenti, nu toti grecii sunt prietenosi! Iar unii chiar "stiu" sa iasa din criza, prin marlanie, nesimtire si dezagreabilitate fata de turisti.

Pacat ca Grecia este locuita uneori, de greci!

Este o tara superba!

Trimis de Pitt in 17.07.15 12:23:31
Validat / Publicat: 17.07.15 14:52:08

VIZUALIZĂRI: 1089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[17.07.15 14:50:38]

@Pitt: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro..

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

Te aşteptăm şi cu alte recomandări *adevărate" din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare, de exemplu cele din

Zakynthos, Agios Nicolaos...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

papone
[17.07.15 21:11:30]

@Pitt - Pacat de experienta avuta, dar pentru prima scriere pe aici, mai ales ca e vorba despre o destinatie superba, parca ma asteptam la altceva.

Acum, ca unul care a trecut de vreo 2 ori pe acolo si s-a plimbat pana s-a plictisit tot alegand si refuzand si negociind, mi se pare ciudata patania... Pentru un refuz elegant, nu cred ca ar face cineva asa ceva.

[17.07.15 22:20:30]

@papone: E treaba ta ce crezi; nu mă interesează. Eu am prezentat un aspect mai neplăcut! Un avertisment pentru cei care nu fac poteca pe acolo, ci merg și în tari mai civilizate, unde nu se prea întâmplă așa ceva.

papone
[18.07.15 03:09:15]

@Pitt - Trecand peste aciditatea raspunsului tau, iti doresc sa nu mai fii nevoit sa treci prin asa ceva niciodata! Noi, astia mai tineri, poate avem o alta viziune, nu numaram tarile parcurse, dar impartasim despre cele petrecute pe acolo.

Eu le transmit tuturor ca daca au o minima urma de bun simt si pot purta o conversatie minima in engleza, nu pot avea asa probleme, iar cazul tau e doar unul izolat (asta daca este un caz real, pentru ca ne prezinti o poza in care niste oameni stau de vorba, altceva nu reiese din ea).

VACANTE PERFECTE!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[18.07.15 06:36:26]

@papone: Nu doresc sa polemizez cu tine, dar nu cred ca ești în măsura sa- mi evaluezi gradul de cunoaștere al limbii engleze sau nivelul bunului simt. Nu știu cine esti (și nici nu doresc), dar, dacă ai avea acea " minima urma de bun simt" (cum o fi urma maxima?!!) nu ai încerca să desființezi ceea ce scriu alții, doar fiindcă te crezi tanar (genul "hai sa ne luam de par", ca sa fim credibili). Sau poate faci parte din categoria celor de care am scris. Problema ta... Și, cu ăsta, basta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
rentea
[19.07.15 08:53:19]

Si cum s-a finalizat tarasenia???

Apropo de greci nesimtiti: si eu am avut experiente neplacute cu unii, la un centru de inchiriat masini, tot in Zakynthos, in Laganas. Fara niciun motiv, cand au auzit ca suntem romani, aproape ca ne-a dat afara: cred ca acea experienta a fost cea mai marlaneasca pe care am avut-o cu cineva, oriunde in lume, inclusiv in Romania.

Asa ca, mai usor cu politetea generalizata si bunul simt al grecilor.

[20.07.15 08:04:54]

@rentea: Prin foarte multe manevre am reușit s-o extragem (masina), milimetric. Le-am mulțumit pentru ca ne-au dat posibilitatea unei demonstrații de virtuozitate în ale șofatului, i-am salutat, reamintindu-le ca o parte din banii pe care - aveau în buzunar proveneau de la turiștii români. Cred ca nu vom mai călca pe acolo.

rentea
[20.07.15 09:25:29]

@Pitt: deci cel putin 2 experiente foarte neplacute cu grecii din Zakynthos. Lumea sa ia aminte si sa evite, daca pot si vor, insula asta, care, la drept vorbind nu mi s-a parut cine stie ce oricum!!

[20.07.15 10:36:18]

@Pitt - Ai dreptate! La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Poate ca asteptarile au intrecut realitatea. Am stat 7 zile in Laganas si, in afara de galagie, urlet de motoare, aglomeratie (hoarde de adolescenti englezi, depusi din ora-n ora de chartere pe aeroportul din Zante, mari amatori de alcool si nu numai..., care de la orele serii si pana dimineata polueaza fonic atmosfera), nu am descoperit nimic fabulos. Recomand plajele din Vasilikos, mult mai curate si civilizate (Banana-sporturi de apa, Gerakas), tavernele mici din satele cocotate pe dealuri, cu muzica greceasca in fundal, vin local la 4 euro/l si patroni amabili.

In concluzie, imi pare supraevaluata Grecia (cel putin cat am vazut din ea) si voi reveni in... Muntenegru (ex Sveti Stefan, Kotor), Macedonia (Ohrid), Croatia, etc.

Pitt, rentea
Alte articole din această RUBRICĂAVERTIZĂRI: