Drumul spre Bodrum

DIN bacau
înscris/ă în 06.02.10
JUL-2015

Update 2015 - atentie radare Turcia

Dupa ce am citit posturile adisio8 si gealy, voi adauga doar ce consider necesar:

1. In Bulgaria nu am avut probleme cu radarele, in schimb la intoarcere pe transonul V. Tarnavo-Ruse am trecut pe langa trei accidente groaznice; este un tronson cu risc ridicat de accidente datorita faptului ca drumul se lateste la trei benzi, cate 2/1 cand pe un sens, cand pe altul, depasind si dintr-un sens si din altul, fara a se respecta marcajul longitudinal al drumului

2. Intrarea in Turcia pe la Hamzabeyli, in timp record de doar 14min.

Drumul pana la Bodrum este in procent de 90% super ok, existand portiuni in care se lucreaza si se restrange circulatia pe 2 benzi, acestea nefiind foarte lungi si nici in cascada.

Cei 280km pana la Canakkale se parcurg f. f. bine, existand doar 28km inainte de Kesan la care se lucreaza major. Eu am parcurs acesta portiune in ~2h30min

Aici intervine prima surpriza!

Radar de masina neinscriptionata (megan alb), geamuri fumurii si pasageri civili; dupa nici un km meganul politiei, popicii portocalii de rigoare, selectarea masinilor care trebuie oprite si pv-ul de rigoare. Dar norocul meu este ca si turcii din sens opus au inceput sa semnalizeze astfel de radare (cum veti vedea mai departe)

Dupa Canakkale drumul este iar ok, parca se mai ingusteaza la doua benzi, pe undeva, dar nederanjant.

O portiune iarasi grea datorita reliefului este de 22km inainte de kucukkuyu, unde daca prinzi coloana este recomandat sa nu incerci sa faci pe viteazul.

Apoi pana la Ayvalik (motel ahu - 75tl/tripla/fara masa - nu s-a schimbat decat un pic pretul, conditii similare, nu mai revin cu postare) drumul este super, cu salba de semafoare din localitati si cu multi turci pentru care semafoarele nu exista, vigilenta maxima deci!

De la Ayvalik pana la Bodrum, prima locatie Kervansaray (post ulterior) cei 380 km i-am facut in 4h30min, folosind autostrada cu urcare de la Havsa pana la Germencik;

Referitor la sticker HGS:

- am din 2013, si nu a trebuit sa mai pun bani pe el

- este foarte adevarat ca nu exista un sistem informatic integrat cu vama ca sa te puna sa platesti

- este de asemenea important de stiut ca mai sta politia dupa statiile de taxare si opresc masinile la portile la care porneste alarma

- fiecare e liber sa faca cum doreste in acest sens

A doua surpriza!

Dupa ce acum doi ani am luat un radar la Milas, eram foarte atent in zona, si bine am facut; al doilea radar neinscriptionat (fiat alb), aceiasi poveste ca la Kesan, noroc ca aveam in fata un bmw de tr care nu m-a lasat sa-l depasesc, probabil stiind de radar, si asa am scapat si de asta.

Cam asta a fost la dus!

La intoarcere, stresul era mai mare nestiind ce va urma; am avut noroc si nu am agatat niciunul, dar erau pe traseu vreo patru pe meganuri inscriptionate, cu popici de presemnalizare.

Ultimul pe masina neinscriptionata era peun clio argintiu, undeva inainte de vama, dar nu mai stiu exact unde.

CONCLUZIE:

NU MAI ESTE CHIAR RAIUL SOFERILOR CU RADARELE ASTEA FANTOMA!

Impresii încărcate de eug in 09.07.2015 14:01:30

Validat / Publicat: 09.07.15 16:56:45

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  13250 PMA (din 16 voturi) nota2

- dan48
[09.07.15 18:12:57]

Salut! si cat te-a costat transportul cu masina, ca la autocar e, 150 de euro, cam tot dai si pe motorina, dar nu mai ai stresul condusului, radare, mergi in concediu.

- eug
[09.07.15 18:28:14]

@dan48 - nu am pus chitantele cap la cap, dar estimez ca in jur de 400e (+sau- ceva)

problema e ca n-as putea merge 20 de ore cu autocarul, sau chiar si cu noapte intermediara tot multe ore; cu masina opresc unde vreau si cand vreau, cu toate cele prezentate asumate

de asemenea pretul este din bucuresti, cred, asa ca de acasa se mai adauga ceva

iar daca te duci la hoteluri izolate mai mult sau mai putin, orice deplasare costa; si in plus de fiecare data pe drum mai este ceva de vazut, atat in turcia cat si in bulgaria

fiecare cu alegerea lui!

- irinad CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.07.15 22:40:47]

@eug - Subscriu şi eu acestei idei, autoturismul îţi dă acea libertate pe care n-o ai decât dacă te deplasezi cu el, condusul trebuie privit nu ca pe o pedeapsă, iar zilele de tranzit ca pe nişte prologuri sau epiloguri de concediu, călătoriile pot fi mult mai plăcute aşa. Faptul că te poţi opri să vezi când vrei şi unde vrei e minunat!

Apropo, Bodrumul este unul dintre oraşele turceşti pe care eu le admir foarte mult, are un farmec aparte.

Vacanţe plăcute în continuare!

- dan48
[10.07.15 06:10:25]

@eug: Da, corect, fiecare cu alegerea lui, mai depinde acum de fiecare, eu am fost la Sunny Beach, Burgas, dar atata am mers prin zone unde nu vedeai tipenie de om, plictisitor si frumos in acelasi dar, daca mai ai si masina fara clima sau aer, mai bine optezi pt alta varianta. Ok, sa auzim de bine.

- gushpi
[10.07.15 11:50:58]

din ce am obs eu: ROMANII circula ca nebunii (mai mereu TREBUIE sa depasesca vit legala...)

1. pe tarnovo-ruse ce nationalitate aveau accidentatii?

2. nu-i asa ca l-ai cam 'njurat pe bmw-istul care nu te lasa sa-l depasesti?

in rest, te-am votat; ca tare mai sunt bune detaliile de drumetie!

subscriu: mai bine autoturismul propriu, decat autocar

dar la asa distanta MAI BINE avion!!!

- eug
[10.07.15 14:18:20]

@gushpi -

cred ca nu ai vazut cum merg turcii?!

in bg toti protagonistii erau cu masini de bg

la pct. 2 ai 1000% dreptate

costul cu avion 1tura = 2 drumuri cu auto, plus costul drumului+parcare pana la buc; chartere din bc nu se suprapun de cele mai multe ori cu perioada biletelor gasite

vacante placute tuturor!

Publicitate    [15.11.19 14:20:20]