ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2013
DIN: bacau
ÎNSCRIS: 06.02.10
JUN-2013

Spre Bodrum, traversand fascinanta si imprevizibila Bulgarie

va scriu fugitiv cateva impresii referitoare la drumul pana la bodrum

in primul rand, folosind drumul uzitat spre kusadasi - bodrum, nu aveti nici un fel de probleme sau interactiuni cu evenimentele din turcia;

drumul folosit a fost razgrad - targoviste - yambol - lessovo - canakkale - ayvalyk (o noapte aici) - izmir - bodrum

de ce spun fascinanta bulgarie, fiinca daca anul trecut era inchis de la rondul de la MOL-OKOP, acum este inchis de la OKOP-VASSELINOVA; avand experienta neplacuta a anului trecut, stiam harta pe de rost, si micsorand harta gps am putut sa vad pe unde trebuie sa merg

oricum, cu toate surprizele acestea (fiindca cu siguranta vor mai fi oprite si pe alte tronsoane, functie de lucrari) fratii bulgari vor sa ne faca o surpriza placuta, si sa realizeze un drum de tranzit spre turcia de f. buna calitate. deci chiar de avem acum neplaceri, pe viitor va fi ok.

spun asta fiindca de la razgrad la tsar kaloian au latit deja drumul, urmand sa toarne covor integral; pe acest drum latit se poate circula bine.

de asemenea, fata de anul trecut cand nu exista nici un indicator de ocolire (pe fond galben cssps lessovo) anul acesta erau suficiente

asa ca pentru bulgaria, fiecare cu norocul sau; politie n-am intalnit decat o singura masina, care m-a oprit si nu stia o boaba engleza; el in bugara, eu in engleza, eu in engleza, el in bugara, ... si dupa zece minute asa mi-a dat drumul sa plec

cam asta a fost la bulgari

la hamzabeyili, desi nu era nimeni in vama (2 masini bg), nu am fost puricat in absolut nici un fel de vamesi, dar si cei bulgari si cei turci aveau un chef nebun de munca, am trecut in 40min

am facut plinul la lukoil, 2.61 leva / litru / motorina, plata cu card

am uitat, am luat 10 leva / 24 lei la intrare in bg si am platit buvigneta

la turci, drumuri super si doar bune, se lucreaza dar parca nu ca anii trecuti, au ramas bucati pe care nu se mai lucreaza acum; politie nu am prea intalnit, decat prin micile orase prin care intra drumul

acum cu cardul hgs

intrand pe la hamzabeyili, spre canakkale apoi, nu se taxeaza intrarea si imediat iesirea pe o3

la izmir la intrarea pe autostrada nu am oprit, cladirea fiind pe sensul de mers opus

la iesirea de la germencik, este o cladire pe dr cu ptt, unde se poate achizitiona acel sticker, insa asa tare m-am enervat ca m-a trimis la edirne sa transfer banii de pe cardul vechi pe cel nou, ca nici n-am mai intrebat cat costa si am plecat; am sa vad cand plec ce se intampla

toate acestea, dupa ce la ayvalik am asteptat pana la 8.30 sa deschida posta, si sa-mi spuna ca pana la 16.00 nu se pot face plati pentru hgs

idee e ca in fiecare an sa platesti 35 tl, din care consumi sub 10 tl, si la anul sa schimbe plasticul nu este tocmai normala

scuze pentru posibile greseli, dar o blonda pe nume efes ma cheama... :)

sper sa va fi ajutat si nu mai tare sa va incurc

alegeri intelepte tuturor!

Trimis de eug in 10.06.13 17:11:48
Validat / Publicat: 10.06.13 17:41:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4144 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eug); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.06.13 17:40:03]

Bun & foarte util review -- a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această rută.

Deşi poate fi util şi celor care merg spre Kusadasi, l-am mutat, totuşi, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Bodrum" (deja existentă pe sait)

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.06.13 19:10:14]

@eug, in legatura cu acel card si acel drum neachitat, sa stii ca nu patesti apsolut nimic!

Corect este sa platim, insa aceasta "bulibaseala" cu transferu' cu achizitionat', uneori te pune si in asemenea situatii!

Anul trecut in sept., fiind un grup maricel, 8 masini, toti grabiti, nici macar nu am observat ca incercand sa trecem paralel pe la acele porti (era cu KGS-ul pe atunci) cate 4 masini odata, trei dintre noi au trecut pe la HGS, iar aparatul nu a citit cardu' celalalt! De aici, crede-ma, timp pierdut si nimic mai mult, pt ca de felul nostru suntem civilizati... si uite cum o zi din sejur am cautat sa gasesc o modalitate de a plati, (am mers la Pol circulatie, la banca, etc.) si nimeni nu stia nimic!

La intoarcere, am intrat pe la cititorul firmei pt care aveam card si... atat. Nu s-a intamplat nimic, cum nimic nu s-a intamplat nici cu amenda primita pt depasirea vitezei, amenda neachitata de unul din grupul nostru, iar la vama (Derekoy)... nimic.

Sa nu fiu inteleasa gresit, nu sugerez sa se procedeze asa... insa daca se intampla, nu merita sa te stresezi tot sejurul... mai ales cand ai o blonda in mana sau pe masa... e vorba de Efes!

Concediu placut in continuare!

[10.06.13 22:31:32]

am revenit de la o scurta plimbare prin bodrum (GUMBET) si langa o sora de-a primei blonde, d-na maria, va mai scriu de o locatie buna spre f. buna aici unde sunt, la hotel luvi-gumbet-bodrum

daca cineva doreste sa rezerve aici nu va regreta; dar cum deabia am sosit, rew mai incolo

referitor la stiker hgs, nu as paria pe miscare castigatoare neplata

mai devreme sau mai tarziu pot aparea probleme, mai ales pentru iubitorii de vacante in turcia, care revin anual, si care pot avea surprize neplacute cand le este lumea mai draga

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.06.13 22:39:29]

@eug: repet, nu sunt adepta tzepelor pe autostrada, a fost doar o intamplare, era vorba de card, de urmari, etc.

Hotel Luvi, am inteles bine?! Astept cu nerabdare detalii despre hotel dar mai ales tariful... luna septembrie! Daca e ofertant, impart vacanta-n doua parti, 7 Kusadasi si 7 Bodrum! Sa va priiasca vacanta si... blonda!

[11.06.13 09:54:17]

referitor la stiker kgs, daca turco-engleza inteleasa de mine este corecta, poti plati in 7zile de cand ai beneficiat de trecerea pe autostrada

oricum nu am curiozitatea sa aflu ce se intampla daca se proceseaza datele ca nu ai platit

referitor la locatia de la bodrum, the luvi hotel - gumbet/bodrum, e la oferta pe booking, 50e/dbl. std/HB, daca mai este, eu zic ca merita, pentru oameni fara fite de ai si supra ai

dar, fiind de doar o zi, ma voi pronunta cand plec

[11.06.13 10:27:50]

@eug: fain traseu, faine alegeri (hoteluri), faină vacanță

Te așteptăm, la întoarcere, cu impresii despre Luvi Hotel [Gumbet] (nou adăugat pe sait - vezi și localizarea pe harta interactivă aici)

[11.06.13 10:40:01]

multumesc pentru aprecieri

totusi am avut un morcov care a iesit astazi, referitor la acest hotel, nefiind prea bine apreciat in rew scrise in engleza pe holydaycheck

s-ar parea ca si anul asta am avut inspiratie!

da, acela este hotelul, numai ca la randul 2, spre strada, este anatolia residence, si nu gundem si palm

gabitza*
[14.06.13 19:17:15]

@eug: cat ai platit la cazarea intermediara si cum a fost?

[14.06.13 22:09:47]

este al doilea an cand stau la acest motel/pensiune

vezi te rog imprsiile de anul trecut

sunt inca plecat si n-am apucat sa scriu despre asta

60tl/camera 3 paturi/fara masa

[14.06.13 22:23:04]

precizari sticker hgs

pentru ca sunt mai rau de inima si vreau ca sa-mi priasca concediu am fost la ptt in bodrum si dupa discutii interminabile, telefoane la ptt centrala la istambul, am plecat de la posta lasand 35tl (5+30sold) si fara a reusi transferul de pe vechiul card kgs

seful de posta, un f. bun vorbitor de lib. engleza, a inteles ce vreau si s-a straduit, dar raspunsul a fost in final sec:

datorita schimbarii programului informatic pe noul sistem, nu se mai pot introduce date din vechiul sistem decat in vama, la intrare/iesire; mentionez ca am chitanta de anul trecut cu care am alimentat cardul kgs, iar datele de pe ea nu pot fi procesate decat la ghiseul ptt de la edirne, la intrarea pe autostrada

deci cam asta incerca sa-mi spuna (in turca) la ayvalik si eu nu intelegeam

transferul banilor nu se poate face decat la edirne, si nu la orice oficiu postal

[16.06.13 23:58:53]

rog inserare in rew

atentie pentru cei ce merg la bodrum

dupa 4 ani de mers in turcia cu masina, cu mici probleme pe traseu, acum mi-am luat si eu o binemeritatta amenda la radar de 50e

stiind ca la ei radarele sunt doar in masina politiei, cu presemnalizare cu popici portocalii, la parcurgerea drumului bodrum-kusadasi pentru a doua parte a sejurului, am calcat-o ca de obicei, numai ca la iesire din milas, inainte de punctul fix permanent al politiei, am avut neplacuta surpriza sa constat ca pe mijlocul scuarului, era un trepied gen topografic, al carui utilizator s-a intors brusc spre mine si peste 1km la acel post fix, si efectiv din leandri de la umbra, a iesit un politist care parca ma cauta printre celelalte masini

atunci ii zic sotiei: doar ala nu mi-a fact mie poza?

si dupa lungi tergiversari, si discutii in euro, mi-a spus sec ca aia cu radarul nu-s de la politie, si nu se poate face nimic, si ca am depasit limita de 120 cu 29 de km si ca am de plata 124tl

asa ca maine trebuie sa ma duc la posta sau la banca sa achit cadoul

asa ca fiti vigilenti!

yns99
[10.06.15 20:02:55]

@eug - Unde ai platit amenda de radar ca eu n-am reusit in anul in care am luat si nici in urmatorii doi.

[11.06.15 11:23:01]

@yns99: amenda am platit-o la kusadasi, la admistratia lor financiara. de precizat ca acel tip de amenda se poate plati doar in resedinta de jufet (regiune la ei), in speta regiunea aydin (dacs nu ma insel eu) eu am avut noroc ca mergeam la kusadasi, dar daca nu???!!! bodrum am impresia ca este ultima statiune ce tine de regiunea aydin, de la mrmaris tine de mugla. dar cel mai bine verifica o harta

[11.06.15 11:38:40]

avand in vedere ca pe 25.06 voi pleca tot la bodrum, poate cineva sa actualizeze informatiile despre acest traseu?

pod giurgiu, vigneta bg, pret mottorina, ferryboat, blocaje, sau orice altceva important?! multumesc

yns99
[11.06.15 16:01:10]

@eug - Pod Giurgiu intrat oficial in reparatie, 13 lei taxa pod dus, 2 euro sau 4 leva la intors, 6 euro - 7zile buvinieta. Am fost in Bulgaria pe 1 Mai. Pret motorina Bulgaria 5.60 LEI, Turcia 1.02.2015 -6.50 LEI

eug, gabitza*, maria55, yns99
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Bodrum: