ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2015
ÎNSCRIS: 18.08.13
JUN-2015

Traseu lung, dar nu si dificil

Distanta: aprox 1100 km

Durata: 15 ore (cu tot cu pauze, mers in mare parte regulamentar)

Fiindca am vrut sa incercam noul punct de frontiera dintre Bulgaria si Grecia, am folosit urmatoarea ruta: Bucuresti - Giurgiu - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Stara Zagora - Haskovo - Kardzali - vama Makaza - autostrada pana la Ioannina - Filippiada - Preveza - Lefkada.

Vigneta in Bulgaria este 10 leva pentru o saptamana, 25 leva/luna iar pentru o singura zi nu exista. Ca pret pentru combustibil, diesel si benzina erau in jur de 2.2 leva.

In Grecia taxele de autostrada + taxa tunelului subacvatic pentru Lefkada au cumulat 20 euro pe sens. Am avut surpriza ca pretul motorinei sa fie mai ieftin ca al benzinei, 1.2 euro fata de aproape 1.6 euro/L.

In Bulgaria asfaltul este bun, iar in Grecia autostrada merita toti banii.

Consum orientativ Renault Megane 1.6 benzina cu 4 persoane si portbagaj full de bagaje:

6.7L/100 km.

Trimis de dupre in 08.07.15 18:20:15
Validat / Publicat: 08.07.15 19:35:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dupre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sorcati
[09.07.15 10:17:06]

sa inteleg ca nu sunt probleme cu carburantul in insula?

multumesc

[09.07.15 10:58:01]

@sorcati - Pe insula am alimentat doar scuterele, in jur de 27 iunie, si n-au fost probleme.

paulmpopescu
[22.07.15 18:17:50]

@sorcati - nu sunt probleme cu combustibilul pe Lefkada. Motorina normala, are un pret intre 1.19 si 1.48 euro/litru

[10.08.15 17:44:22]

servus spune mi te rog cum este drumul facut pana in lefkada prin aceasta ruta prin veliko tarnovo?chiar o durat 15 ore ???nu mi vine a crede! mersi elegant

[10.08.15 17:47:49]

@ioanazeicu - la ce te referi, ca asfalt?

[10.08.15 17:57:02]

la asfalt si aglomeratie!! chiar o durat 15 ore din Bucuresti?

[10.08.15 18:25:10]

Asfaltul e ok tot drumul. 15 ore am făcut cu mers aproape regulamentar și cu 3 pauze scurte.

andreeapreda01*
[11.08.15 10:38:57]

@ioanazeicu - buna, eu chiar azinoapte la 01 m-am intors din Lefkada si am facut 14.30 minute, pe Sofia. Am facut pauza de masa la Mc. D di Sofia si inca trei opriri de 10-15 min. Drumul a fost ok, am mers in viteza, la bulgari nu am prins aglomeratie nici la vama. Cam asta e timpul pt cei 1100 Km. Nu cred ca poti face mai putin de 14 ore. Daca te pot ajuta cu alte amanunte sunt disponibil. Vacanta placuta daca nu ai plecat deja

[11.08.15 16:05:28]

@andreeapreda01: mersi pt mesaj, apreciez enorm! O întrebare : pana la Sofia se merge pe DN? Iar dupa Sofia pana la greci pe autostrada? Ne gândeam sa plecam la 12 noaptea din Brașov sa ajungem pe la 15 in Lefkada! Nu stiu cum e prin Bulgaria noaptea?!? Mersi

sorcati
[11.08.15 16:23:49]

@ioanazeicu - nu va sfatuiesc sa mergeti noaptea prin Bulgaria. Este sinistru... intuneric, bezinarii unde stau cu lumina stinsa, daca te mai lasa si gps-ul (hartile Bulgariei dau rateuri), nu te intalnesti cu nici o masina, in afara de politisti bulgari care stau la panda si eventual alti romani care se incumeta sa traverseze Bulgaria pe noapte... este sinistru. Am trecut Bulgaria o data pe noapte... si nu as mai face-o pentru nimic in lume... Nu am avut nicio problema... dar este super horror. Nu va sfatuiesc.

andreeapreda01*
[11.08.15 20:13:56]

@ioanazeicu - buna din nou, eu sunt sincer si recomand plecarea ta din Brasov pe la 16, si ai fi la Giurgiu undeva pe la 20. Daca prinzi din prima traversarea podului e ok, apoi mergi pe traseul Sofia, o bucata si de autostrada buna la bulgari. Nu te speria, mai sunt romani care traverseaza tara asta noaptea si nu sunt probleme, eu chiar am prins f bine la dus cat si la intors. Respecta viteza in localitati apoi poti merge unde permite si cu 100-110. Acum s-a dat drumul si la soseaua veche spre vama, se merge bine si nu mai sunt probleme cu ocolirea pana la Kulata. E adevarat ca drumul o sa ti se para sisnistru, dar mai bine liniste decat balamuc.

La greci mergi o portiune pe sosea normala apoi intri pe autostrada si se merge f. bine, cu 130 linistit, dar daca vrei poti da si mai mult. Am observat ca dupa scandalul din C. Europeana legat de greci, probabil ca s-au speriat pentru turisti ca o sa-i piarda, si chiar nu am vazut echipaje de politie pe drum. Oricum in Lefkada nu o sa vezi decat unul pe seara in centru, in rest ok. Pe de alta parte turistii sunt civilizati in trafic cand ies din tara lor, chiar si romanii. Asa ca dupa calculul meu ar trebui sa fi in insula pe la 11-12, sa poti prinde si ceva din acea zi, asta daca faci drumul dintr-o bucata.

[12.08.15 08:27:37]

@andreeapreda01: multumesc frumos pt informații si sfaturi! O zi frumoasa!

zeus72
[25.06.17 00:14:46]

@dupre: Foarte bun articolul. Asta este traseul pe care as vrea sa il fac in iulie 2017. Multumiri ptr ajutor.

Apropo, pe autostrada din Grecia se poate merge si cu viteza mai mare? Ceva probleme cu politia?

zeus72
[25.06.17 00:25:58]

Scuze ptr off-toppic: pleaca cineva pe 16.07.2017 pe acest treseu catre Lefkada? Plec doar cu familia intr-o singura masina si as vrea sa ma combin daca se poate si nu deranjez. Mentionez ca stiu limba bulgara si engleza si stiu si drumul pina in Makaza. Sunt din Giurgiu.

Multumesc.

Daca se poate, rog un telefon in prealabil ptr a stabili detaliile.

[25.06.17 00:48:52]

@zeus72: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Sau poți folosi rubrica Rendez-vous

andreeapreda01*, dupre, ioanazeicu, paulmpopescu, sorcati, zeus72