ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2019
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUN-2019

Drumul cu masina catre Lefkada iunie 2019!

Drumul cu masina catre Lefkada

Din Pitesti pentru a ajunge in Lefkada (Vasiliki) aveam de parcurs un drum de 1200 km, drum pe care l-am impartit in doua etape si la dus si la intors: prima etapa Pitesti-Ghimpati-Ruse-Sidirokastro (Grecia): 690 km, a doua etapa Sidirokastro Grecia –Vasiliki:510 km. A fost foarte inspirata segmentarea pentru ca am ajuns relativ odihniti si bine dispusi la destinatii.

• Taxe de drum: vignieta Bulgaria 1 luna (1 saptamana -15 leva) achitata cu card inainte de plecare cu 2 zile si printata =30 leva

https://www.bgtoll. bg/ro

• Taxa pod Girgiu-Ruse=14 lei,

• taxe autostrazi Grecia: la ducere am achitat15,40 eur (cash, la unele am intrebat si se putea plati si cu card), la intoarcere am achitat 15,45 eur. Preturile includ si cei 3 eur achitati pentru tunel Aktio-Preveza.

• Pentru navigatie am folosit google maps si paralel waze pentru radare, filtre politie, accidente etc.

• Ambele aplicatii au functionat foarte bine si am evitat astfel radarele destul de multe si la greci si la bulgari. Am circulat pe autostrazi cu aproximativ 140-160 km/h.

• Dupa ce trecem granita la bulgari exceptand portiunea de 220 km (aglomerata, multe camioane) de la intrarea in Bulgaria pana incepe autostrada si inca o portiune de drum aglomerat (asemanator cu Valea Jiului ca peisaj) de aproximativ 40-50 km, in rest se merge pe autostrada pana aproape de Lefkada.

• Plin de motorina facut in Giurgiu, apoi refill in Bulgaria la Gazprom (imi amintesc de pretul bun … din pacate nu l-am notat), urmatorul refill la un Aegean pana in Lefkada. Pe insula nu am alimentat dar preturile sunt usor mai mari decat pe continent.

• Pretul motorinei difera in Grecia de la o statie la alta destul de mult: de la sa zicem 1,3 eur /L la 1,42 eur/L, deci ar fi bine sa analizati un pic si preturile inainte pentru ca diferenta nu este de neglijat.

Trimis de indiralisa_26 in 17.07.19 17:29:55
Validat / Publicat: 17.07.19 19:20:49

VIZUALIZĂRI: 4269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 “Nu vrem poză mami! ” :)
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)

callatis06
[17.07.19 19:31:49]

Da la Ioannina ați mers pe drumul vechi, sau pe noua autostradă A5 - Ionia Odos?

[17.07.19 23:18:52]

[18.07.19 15:03:42]

@callatis06: Cu placere!

Ileana15
[24.07.19 17:47:48]

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca ati dormit undeva sau ati mers direct? Daca imi recomandati o cazare. Noi plecăm din Baia Mare, via Cluj sa luam familia fiului meu, vrem sa incercam si noi Bulgaria (anul trecut spre Corfu am mers prin Serbia... etc). Am rezervat ceva in zona lacului Kerkini - nu știu daca e ok. Multumesc.

[24.07.19 17:54:29]

@Ileana15: Buna ziua, am avut cazare intermediara in Sidirokastro la Agnantio Hotel &Spa pe care il recomand din toata inima. Initial am cochetat si eu cu ideea cazarii in zona lacului K dar ne abateam cca 30 km de la autostrada (30 dus +30 intors... nu se merita chair daca pretul era mai mic decat in Sidirokastro). Agnantio este la indemana... imediat ce iesi de pe autostrada in 5 min ai si ajuns!

Ileana15
[24.07.19 18:06:26]

Am înțeles... mulțumesc. Si de acolo câți km mai avem pana in Lefkada? Mulțumesc.

[24.07.19 18:12:40]

@Ileana15: Cu placere!

De la hotelul Agnantio pana in Lefkada Town (capitala) sunt 470 km, depinde unde vreti sa ajungeti pe insula. Puteti verifica exact distantele cu google maps!

callatis06, Ileana15, indiralisa_26
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Lefkada: