ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2015
JUL-2015

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

In nici un caz nu voi mai reveni

Ne aflam in acest moment cazati la Apartments Ilias si sunt dezamagita de aceasta locatie. E greu de gasit, ce-i drept, dar mi-a facut impresia, ca proprietarul nu vrea sa fie gasit locul prea repede. La capatul strazilor sunt indicatoare cu aproape toate locatiile din zona, insa Ilias Apartaments care sa nu credeti ca e "deluxe" cum se zice, nu sunt. Aceste apartamente sunt situate in capatul unui deal, pe internet o sa vedeti in poza casa in care sta proprietarul si nicidecum locul unde veti fi cazati. Ca sa nu dati gres va voi indica, ca atunci cand ajungeti la Hotel Fedra sa faceti stanga spre deal apoi in varful dealului sa faceti dreapta.

Nu cred ca-l intereseaza pe proprietar daca vom mai reveni, important e ca am venit acum. Astazi la ora 14,00 a iesit din casa insotit de copii sai in niste tipete, facea ca toate animalele, deci cum sa te odihnesti la pranz.

Inca un neajuns, am luat 7 zile cu demipensiune prin agentie si cand am ajuns aici, surpriza, proprietarul nu ofera mancare, a sarit in sus ca el nu asigura decat cazare si nimic altceva, ce sa indrume turistul, ce sa vorbeasca frumos, s-a suparat si s-a asezat tipand pe scaun Agentia lasa plicuri pentru fiecare turist, pe care el trebuie sa le imparta, plicurile sunt si acum abandonate aici, la camera noastra, pe pervaz. Ce sa imparta domnul proprietar plicurile, ce-i postas. Un astfel de plic aveam si noi, in care era un voucher cu care trebuia sa mergem la o taverna din apropiere, sa mancam. A trebuit sa sunam la agentie, sa vedem cum putem lua masa si astfel am descoperit povestea plicurilor.

Astfel contactul cu insula Thassos ne-a lasat un gust amar, in nici un caz nu vom mai reveni.

Daca va place luxul hotelului nu e de voi aici, e rustic exact ca la Vama Veche la pensiune. Dar de ce sa faci atatia kilometrii, ca sa vezi ce? La marea noastra Neagra e de sute de ori mai frumos. Cui ii place peisajul salbatic aici e de el, in Thassos. E chestie de gusturi. Noua nu ne-a placut mai deloc, insa e o experienta pe care trebuia sa o avem.

Sa stiti ca sunt si personae care au plecat de aici multumite, asa ca e strict chestie de gusturi.

La taverna Galle, asezata intr-un peisaj mirific, am mancat foarte bine si pe saturate. Personalul foarte dragut si serviabil.

Inca ceva, nici un loc de joaca pentru copii, nimic, de piscine nici nu poate fi vorba. Internet exista, dar e destul de slab.

O sa fie atasate poze de la plaja Golden Beach si de la Taverna Galle.

Trimis de Carmen.Kamy in 05.07.15 16:59:07
Validat / Publicat: 11.07.15 13:14:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmen.Kamy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.15 17:35:48]

@Carmen.Kamy: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

--==--
Impresiile scrise "live" din sejur sunt de multe ori binevenite - cei interesați în acea destinație pot discuta "în direct" cu cineva de la fața locului, pot pune întrebări, solicita detalii etc.

Totuși, în unele cazuri e recomandat să fie lăsat un "timp de decantare" a impresiilor...

Te rugăm să completezi textul de mai sus cu impresii scrise la finalul sejurului - optim: la întoarcerea acasă.

Poţi folosi linkul EDIT IMPRESII pentru a aduce oricând completări, corecturi, adăugiri tetxului iniţial.

Opţional: un set reprezentativ de fotografii ar fi deasemenea binevenit pentru ilustrarea articolului şi a sejurului în sine.

Până atunci, articolul este păstrat în STAND-BY

--==--

IMPORTANT: Rog anunță-ne când ai terminat (scriind un ecou, aici) - pentru a şti c-a sosit timpul să publicăm impresiile.

Cu mulţumiri pentru înţelegere.

rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=17415.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • webmasterX
    [11.07.15 13:12:53]

Deşi autoarea a citit şi nu a considerat potrivit să mai scrie ceva, noi ştim că a ajuns acasă, aşa că vom publica impresiile aşa cum sunt în acest moment

Eventuale completări se pot aduce prin rubrica ECOURI

laurao
    [11.07.15 19:19:40]

Nu trebuie catalogat Thassos- ul dupa comportamentul necorespunzator al unei persoane. Este de inteles inversunarea de care dati dovada in randurile scrise, dar nu trebuie sa generalizati.

In ceea ce priveste "gustul" persoanelor multumite sunt convinsa ca acestea iubesc Grecia pentru altceva decat luxul din hotel. Poate, in viitor, veti reveni in Thassos si parerea dv. se va schimba. Vacante cat mai placute!

[12.07.15 18:27:17]

@Carmen. Kamy - M-am intors din sejur iar impresia este aceasi de la inceput.

Thassos este un loc salbatic, neangrijit si cu oameni neprimitori. Atentie, daca intrebi un grec unde este un anumit loc de cazare, nu te va indruma niciodata. Am intrebat jos la supermarketul Anna unde sunt Ilias Apartments si surpriza, persoana de acolo nu stia, desi se afla in acea zona, sus pe deal.

In camera s-a facut curat doar o singura data in 7 zile iar gunoiul s-a luat de 2 sau 3 ori. Nici macar nu aveau pubela la pensiune ca ne-am fi dus singuri gunoiul, il luam dimineata cand plecam si il puneam la ghena din josul strazii.

Thassos este un loc salbatic cu peisaje superbe insa neangrijit, plin de buruieni si insecte.

Si inca ceva, la dus nici macar nu aveau o draperie, un paravan, ceva ca sa nu se umple baia de apa.

carmenmo
    [12.07.15 20:01:50]

@Carmen. Kamy - Totusi, ce vina a avut proprietarul vilei in legatura cu faptul ca agentia de la care ati achizitionat sejurul nu v-a spus unde aveti demipensiunea??? De unde sa stie el? Nu e cumva vina agentiei? Si poate a dumneavoastra, pentru ca nu v-ati informat mai bine?

Sa stiti ca asa vorbesc grecii, mai tare si mai repezit, dar nu este neaparat o cearta...

Da, Thassosul este rustic, pe alocuri salbatic, sunt si zone neingrijite si murdare. Dar atmosfera este de sute de ori mai placuta si mai relaxanta decat la marea noastra si compenseaza pe deplin celelalte neajunsuri. Parerea mea!

[12.07.15 21:03:39]

@carmenmo: Agentia si-a facut datoria pe deplin, de fiecare data. Mereu gasim in camera un plic de la agentie cu multumiri pentru alegerea facuta si alte relatii. Aici fiind un fel de pensiune, proprietarul nu ne-a inmanat plicul cu pricina. Astfel a fost cauzata neplacerea.

Poate e si vina mea, am venit cu ideea ca nu o sa-mi placa si chiar nu mi-a placut. Cred ca trebuie sa aprofundez Grecia si cine stie.

Poate voi mai lua un sejur insa niciodata in Thassos.

[12.07.15 21:06:42]

@laurao: Voi reveni cu siguranta in Grecia, insa niciodata in Thassos. Nu as vrea sa raman cu aceasta impresie.

carmenmo
    [12.07.15 21:57:54]

@Carmen. Kamy: Ok. Daca vi se pare corect ca agentia sa va informeze despre ce ati cumparat doar printr-un plic aflat la destinatie... asta este...

[12.07.15 22:06:46]

@carmenmo: Intelegeti ce vreti. Sa stiti ca ma informez despre ceea ce ma intereseaza atat cat trebuie. Si nu trag la raspundere oameni care nu au nici o vina. De fiecare data am fost informata la hotel despre locul de luat masa. Numai ca de data asta a fost o pensiune. Dar de ca va dau socotala? Daca este intr-adevar vina mea, asta e, am platit din plin. Alta data voi fi mai atenta.

mirmicu
    [12.07.15 22:22:03]

Până la urmă cât a costat sejurul și câte persoane ati fost?

[12.07.15 22:48:15]

@Carmen. Kamy - ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

mirmicu
    [12.07.15 22:48:41]

Nu vreau să mă cazez acolo. Eu merg în Skala Panaghia pentru a treia oară și am avut cazare excepțională, la Elekon Apartments, cu 50 de euro/noapte doar cazare, în septembrie, pentru două persoane. Eram curioasă cât ați plătit dumneavoastră în total pentru acest necaz.

stanjenik
    [14.03.16 17:10:26]

Buna ziua! Imi puteti spune daca aceste apartamente au si gratar? Multumesc!

alex,seby
    [25.06.16 08:41:34]

Au grătar... și pentru mine a fost extraordinar anul trecut. Iar anul acesta plecam din nou pe 7Iulie. În camera se făcea curat zilnic, iar așternuturile la 3 zile. Foarte receptivi la tot ce am dorit, mai ales dna care va mai bine engleză. Insula, apa, plaja totul este superb☺

alex,seby, Carmen.Kamy, carmenmo, laurao, mirmicu, stanjenik
    Alte impresii din această RUBRICĂIlias Deluxe Apartments:
    • Aug.2014 Ok — scris în 08.09.14 de cosmin radu din BRAşOV - RECOMANDĂ