ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2015
DIN: Botoșani
ÎNSCRIS: 27.08.12
MAY-2015

Malmo - pentru jumătate de zi

Pentru Malmo am rezervat doar o jumatate de zi. Dimineata am plecat, din Copengaha, cu trenul si dupa aproximativ 30-40 de minute iata-ne in Suedia. Pretul biletului dus –intors pentru 3 persoane:466DKK.

Din gara pana in centrul orasului am mers pe jos prêt de cateva minute. Orasul este al doilea ca marime dupa capitala.

Prima oprire in Piata Mare, unde se afla si primaria orasului. Frumoasa cladire a primariei, construita in stil renascentist, dateaza din se. XVI. In fata primariei se afla si o fantana arteziana, iar in mijlocul pietii statuia lui Karl Gustav. Din Piata Mare am trecut in Piata Mica, care mie mi-a placut mai mult. Cladirile traditionale, stradutele pavate si forfota din zona au un farmec aparte.

Piata este strajuita de numeroase terase de restaurant sau cafenele si nu se poate sa nu servesti ceva. La o terasa unde am hotarat sa bem o cafea au aparut la un moment foarte multi localnici (probabil era pauza de masa) si au luat masa. Aproape toti mancau acele parjolute cu sos care se gasesc si la Ikeea.

Am continuat spre castel, trecant prin parcul castelului. In drum spre castel am vazut si Turnul Torsionat, dar la care nu am mai ajuns.Eram presati de timp si drumul ar fi fost destul de lung.Ne-am multumit cu admirarea acestuia de la distanta. O scurta vizita la castel si ne-am intors aproape pe acelasi drum la gara,nu inainte de a trece si pe la Catedrala Sankt Petru,aflata foarte aproape de primarie.

Nu am vazut prea mult din Malmo, dar atat cat am vazut mi-a placut!

Descrierea a fost mai succinta, dar dupa ce citesti cele scrise de Costi (vezi impresii) parca nu mai indraznesti sa spui prea multe. Am sa postez fotografii pentru a mai creste putin, putin valoarea informatiilor.

Trimis de DOINITA in 01.07.15 16:19:49
Validat / Publicat: 01.07.15 17:44:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE.

VIZUALIZĂRI: 4831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P13 Catedrala Sankt Petru

calatorul
[10.03.16 15:10:39]

Ok, jumatate de zi, dar si un bonus intreg pentru SB, ca sa depasim numarul acela impar. Vacante frumoase.

DOINITAAUTOR REVIEW
[10.03.16 17:04:46]

@calatorul50 - Multumesc!

xfriend
[08.08.16 21:14:41]

@DOINITA - Te rog ajuta-ma cu urmatoarea informatie:

Cum ai platit in Copenhaga si Malmo. Ai folosit numai carduri /utilizat coroane / schimbat alte valute?! Citisem intr-un comentariu de acum cativa ani ca cineva a avut probleme si cu VISA si cu Mastercard.

Multumesc

DOINITAAUTOR REVIEW
[08.08.16 22:30:34]

@xfriend - Am platit doar cu cardul, nu am avut deloc cash. Vacanta placuta!

calatorul, DOINITA, xfriend
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Malmo: