Drumul spre Kusadasi

30.06.2015
Avatar Gealy
înscris/ă în 29.05.10
JUN-2015

Drumul spre Kusadasi si alte mici detalii

Tocmai ce am revenit din primul concediu în Kusadași și am decis să scriu și eu experiențele despre drum mai ales ca am făcut drumul dintr-o bucată. Pentru orientare am folosit:

•La dus am plecat seara pe la 20:00 din Bucuresti spre Bulgaria și am mers spre Vama Giurgiu (13 lei taxa pod la care se lucrează și se trece greu) - la 21:35 eram in OMV-ul din Ruse de unde am luat 2 vignete de cate 7 zile ca să ne acopere prioada de concediu de 12-13 zile - centura Razgrad (porțiune cârpită/plombată cu denivelari) - centura Targovishte (aici era un semn de interzis înainte și ne-a deviat prin Lilyac și Bozhurka, drumul a fost bun) - centura Omurtag - Ticha (aici mare grija la cocoasele de pe drum) - Kotel - centura Yambol (prin Tundzha), centura Elhovo (care e în lucru și este un dezastru, la întoarcere am luat-o prin oraș și am trecut în 2-3 minute) - Lesovo și Hamzabeyli (unde am pierdut 2 ore că am fost a zecea mașină și sistemul a decis să îmi faca Raze X la mașina cu toate bagajele jos, fără sa controleze prin bagaje).

•În Turcia am decis sa nu mergem pe autostrada (Edirne-Havsa și Izmir-Selcuk-Aydin) și astfel am urmat traseul prin Edirne care era liber fiind 04:30 dimineata, apoi Havsa - Keșan pe D550 - am trecut cu feribotul la Gelibolu către Çardak (am plătit 5 lire la ghișeu taxă pt. oraș și 30 lire, pt. traversare, persoanei care ghida mașinile pe bac). Am încercat sa găsesc bacul spre Lapseki și când l-am întrebat pe turcul de la ghișeu a zis ca acela este, dar de fapt mergea spre Çardak. Bacul abia sosise și ne-am urcat pe el imediat. Nu cred că sunt 2 puncte de îmbarcare și cel mai probabil feriboturile ajung pe rând și depinde cum nimerești. La ora 08:05 plecam de la Çardak pe traseul clasic spre Lapseki - Çanakkale - Ayvacik (pe la 9:30) - Edremit - Ayvalik - Aliaga - Menemen - Izmir (impresionant oraș) - Gaziemir (D515) - Menderes - Kusadași - Davutlar (pe la 15:10 am ajuns la Hotel Palm Wings Resort & Spa).

Porțiunea de traseu de după Çanakkale mi s-a părut foarte lentă și cu multe semafoare pe care, cele mai multe le prinzi pe roșu, nefiind sincronizate.

Astfel că la întoarcere în Turcia am urmat alt traseu prin Bandirma (cu feribotul din Erdek spre Tekirdag, mai exact Barbados):

•La 9:30 am plecat de la hotel din Davutlar - Kusadași - Torbali - Kemalpașa - centura Manisa - Akhisar - centura Balikesir - Susurluk (înainte de Susurluk pe partea stangă este un centru comercial imens (Susurluk Festiva Outlet) în care există McDonald’s, Starbucks, Burger etc. unde am oprit și am mâncat la McDonald’s) - Bandirma - la 15:20 am ajuns la Erdek la Ferryboat-ul catre Tekirdag (debarcare în Barbados) cu o escală de aprox. 75 de minute pe insula Marmara. Prețul a fost 10 lire taxă pt. oraș și 115 lire traversarea pentru autoturism (cei 10 TL se plătesc cash, iar cei 115 TL se pot plăti cu cardul). Cursa a durat 4 ore și 40 minute deși ar fi trebuit sa dureze 4 ore. Feribotul a plecat la ora 16:00 și la 17:40 ajungea în insula Marmara. Aici au fost încarcate multe tiruri cu marmura și a plecat la 18:55 spre Tekirdag unde a ajuns la 20:40. Apoi am urmat drumul spre Hayrabolu, dar nu vi-l recomand pentru că era cârpit și plombat cu multe denivelări (alternativa ar putea fi ruta Muratli-Luleburgaz-Babaeski, dar nu știu cât de bună este, însă ca și distanță sunt la fel) - Babaesky - Havsa - Edirne - Hamzabeyli (unde am ajuns la 23:30). Am trecut de vama în 15-20 minute și am oprit la Lukoil-ul din vamă să alimentez cu motorină.

•Prin Bulgaria am urmat același traseu ca la venire cu excepția centurii din Elhovo pt. că am luat-o prin oraș și devierii din Targovishte. Am mai oprit la un OMV pe traseu (care se afla într-un sens giratoriu mare după Zimnitsa) de unde am luat câteva sandwich-uri bune. În jur de ora 04:40 eram în vama la Ruse pe care am trecut-o repede plătind taxa de pod 2 euro (nu acceptă eurocenti) sau 4 leva și apoi am stat odată la semafor, dupa care la 06:00 eram acasă în București.

În cifre, am făcut aprox. 1100 km la dus, vreo 30 prin zona și 980 km la întoarcere, în total 2110 km și am consumat 99.1 litri de motorină, având o medie de 68 km/h și un consum mediu de 4.7 l/100km.

La dus am plecat seara la 20:00 din Bucuresti și am ajuns în Kusadași (Davutlar) la 15:10 a doua zi, dupa 19 ore, din care aprox 30 min pe bac și 2 ore și 30 ore in vămi. La întors am plecat la 09:30 de la hotel și am ajuns la 06:00 dimineața în București, dupa 21 ore din care aprox. 5 ore pe bac și aprox 40 min. in vămi.

Prețul la motorină în Bulgaria era 2.36 leva iar în Turcia era 4.01 lire. Benzina era tot cam atât și erau multe stații de gaz și în Bulgaria și în Turcia, iar prețurile erau cam la jumătate față de benzină și motorină. În general am condus legal, chiar mai încet pe segmentele de drum cu denivelări, iar la dus inainte de Gelibolu cred că m-a luat un radar. Aveam 130km/h pt. că era drumul bun și nu mai aveam răbdare să ajungem la bac. Polițistul nu a apucat să mă oprească că era singur și era în mașină încercând să facă poză. Apoi când urcam pe bac am văzut o mașină de poliție asemănăntoare care venise în zona, a stat puțin și apoi a plecat.

De asemenea, la întoarcere tot în Turcia m-au oprit 2 echipaje de poliție pentru control de rutina, din care unul mi-a scris numele, nr. mașinii și țara într-un tabel cu mașinile oprite și m-a pus să semnez, apoi m-a lăsat să plec. Au fost mai multe radare, dar mergând legal nu am avut probleme. În Bulgaria pe parcursul nopții sunt foarte puține mașini, mai mult tiruri.

Paritatea la turci în bazarele din Kusadași și Davutlar era 3 lire (TL) pt. 1 euro. La recepția hotelului primeai 25-26 TL pt 10 euro, dar în bazar vânzătorilor le ceream 30 TL. Eu le plăteam în euro produsele și le spuneam câte lire să îmi dea rest, nu lăsam la aprecierea lor și toți au acceptat această paritate. Tricourile și pantalonii scurți “de firma” Lacoste, Polo, Boss, TH, Gant etc. porneau de la 15 lire pana la 30-40 lire. Treningurile (bluza și pantalon) erau 35-50 TL pt copii si 60-90 TL pt adulți.

Am făcut cumpărături și în hipermarketul lor KIPA unde erau prețuri și mai mici și mari ca la noi. De exemplu, o sticlă de coca cola la 2 litri costa 1 TL (1.5 lei), iar un kg. de banane costa 6.5 TL (10 lei).

Un conațional cu care ne-am împrietenit la hotel îmi spunea ca el a trecut pe autostrada fără să plătească KGS-ul, pt. că îi spusese un polițist turc că turiștii nu sunt obligați să îl achite. Urma să facă la fel și la întoarcere. Voi încerca sa aflu daca a avut probleme în vamă la ieșire din Turcia și revin cu informații despre acest aspect.

Sper să vă fie de folos informațiile și dacă sunt neclarități nu ezitati să mă întrebați.

Impresii încărcate de Gealy in 30.06.2015 23:13:05

Validat / Publicat: 01.07.15 01:10:14

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  22700 PMA (din 25 voturi) nota2

[30.06.15 23:52:15]

@Gealy: Bine ai revenit în comunitatea AmFostAcolo.ro după o pauză de aproape 3 ani!!!

- adryana
[01.07.15 07:30:30]

@Gealy, interesant traseul ales de tine. Nu stiu daca ati fost 2 soferi sau doar unul, ca daca ati fost doar unul cred ca a fost extrem de obositor. La vama turca si pe noi ne-a controlat in portbagaj fara insa sa ne deschida valizele dar ne-a pus sa tragem masina intr-un loc mai izolat sa nu incurcam circulatia.

Sa stii ca si noi avem o cunostinta care este sofer de meserie, merge saptamanal la Kusadasi si pe autostrada Izmir-Selcuk niciodata nu a platit acel HGS. Si de ani de zile niciodata nu a primit acasa vreo amenda. In vacante isi ia familia si merge cu masina personala la Kusadasi si la fel procedeaza pe autostrada. Am spus asta acum (chiar daca de anul trecut stiu), fiindca ai amintit si tu despre acest subiect care este extrem de mediatizat. Eu nu am vrut sa spun asta pana acum pt. a nu induce lumea in eroare fiindca nu am verificat asta pe pielea mea dar pe acea persoana o cred. Astept vesti de la tine despre cum s-a descurcat cunostinta ta pe autostrada fiindca sunt curioasa daca e adevarat sau nu.Te felicit pentru articol, este unul foarte bun si sunt convinsa ca va fi de folos multora care merg spre Kusadasi. Vacante frumoase in continuare!

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + -2 PMA1 (din 2 voturi)]
- adrianbogdan
[01.07.15 07:49:35]

Buna!

foarte tare traseul pe care l-ai facut la intoarcere, de mult ne bate gandul si pe noi. Ferybotul era deschis sau masina la cala si pasagerii in cabina?

Pretul la benzina in lire turcesti poti sa mi-l spui, ai fost atent?

Vacante frumoase va urez!

- Arya
[01.07.15 08:10:33]

@adrianbogdan:

4,94 lire

- adrianbogdan
[01.07.15 09:01:44]

@Arya - multumesc!

[01.07.15 15:02:10]

@webmasterX Mulțumesc! În ultimii ani am fost în BG, dar nu au fost locații spectaculoase si nu am scris despre ele. Acum m-am decis sa scriu pentru că am încercat să aflu și eu la rândul meu informații înainte de plecare, mai ales despre bacul din Erdek/Bandirma, și nu prea am găsit.

@adryana - Am fost două mașini cu câte un singur șofer. Într-adevar drumul ni s-a părut lung mai ales că noi avem copii mici (2 ani și 6 ani) și am oprit destul de des ziua. Din acest motiv am ales să călătorim noaptea când au dormit.

Am avut cafea și energizant, apoi la turci m-am enervat în vamă cu razele x și mi-a sărit somnul, apoi am trecut cu bacul și uite așa a trecut timpul :).

Cât despre amenzi, acasă știu sigur că nu va primi nimeni pentru că este un acord între țările UE, deci nu și Turcia.

Dacă te oprește pe loc am înțeles că nu au voie să îți încaseze amenzile ci ar putea să îți scrie o chitanță cu care plătești în orașe, sau mai rău, să îți scrie în pașaport amenda și cred că așa vei fi obligat să o plătești în vamă.

@adrianbogdan - Ferryboat-ul Erdek-Tekirdag avea cala semi-deschisă, avea 2 etaje superioare pentru pasageri, iar la primul etaj era și o cabină încăpătoare cu TV plus 2 WC în care trebuia să îți ți respirația ca să poți rezista. În larg nu prea puteai sa stai afară că era foarte puternică briza și te lua frigul în tricou. Orarul nu era afișat și nici prețurile. Abia ne-am înțeles cu un turc care a putut sa ne explice cât costă, că pleacă la 16:00 și la 17:00 și că durează 4 ore. La Erdek au urcat 3 tiruri si vreo 4 autoturisme, dar la escala din insula Marmara au încărcat bacul cu incă vreo 8 tiruri pline cu bucati mari si plăci din marmură, de ne miram unde au încăput atâtea.

Din câte îmi aduc eu aminte prețul la benzină era 4.02-4.03 TL, la fel ca motorina. Îți recomand să alimentezi de la stațiile PO (Petrol Ofisi) ale OMV care aveau cele mai curate toalete și ale căror prețuri erau la fel la toate stațiile.

Vă recomand să folosiți GPS pe mobil cu hărți actualizare. Pt. mine a fost foarte util și în BG și în TR.

[01.07.15 16:30:06]

Revin cu precizarea privind cardul KGS: Cel care a circulat pe autostrada pe centura Izmirului, deși nu avea card KGS nici la dus nici la întors (după 8 zile), a trecut liniștit vama în BG. Este posibil să nu existe un sistem de control al mașinilor străine sau pur și simplu să fi avut el noroc.

Vreau sa precizez clar că am scris despre un caz particular iar eu NU încurajez pe nimeni să facă la fel. Fiecare dintre voi decide, pe proprie răspundere, dacă va achiziționa sau nu cardul KGS în cazul în care circulă pe această porțiune.

Eu personal am evitat autostrada respectivă și chiar mi-a făcut plăcere să trec o dată prin Izmir.

[01.07.15 16:33:04]

Pun si eu o intrebare, poate naiva : e mai rentabil sa folosesti feribotul in locul drumului pe "uscat"?

Motorina v-ar fi costat mai mult decat costul traversarii cu feribotul (ma refer la traversarea care a durat mai bine de 4 ore)?

[01.07.15 17:53:29]

@Corina70: nu a fost mai ieftin, din contra, a fost cu aprox. 15 euro mai mult, dar ne-a suras ideea de a sta mai mult pe bac si de a ne odihni.

Asa cum am scris mai sus, la intors am facut cu aprox. 120 km mai putin si traseul pana la bac la Erdek este mai rapid pt ca nu sunt asa multe localitati si semafoare si, in plus, nu mai eram nevoiti sa trecem prin Izmir unde pierdeam mult timp pt ca nu am luat-o pe autostrada.

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[01.07.15 23:18:52]

@Gealy -

Informația referitoare la prețul benzinei este eronată. NICIODATĂ benzina nu a fost la același preț cu motorina, ci mai scumpă cam cu o liră, mai exact cu 90 kuruși pe litru, în iunie anul acesta.

Eu recomand alimentarea doar de la stațiile Shell. O singură dată am alimentat de la Petrol Ofisi în urmă cu trei ani și s-a simțit imediat că motorina era mai proastă, motorul nemaiavând aceeași putere. Am făcut ulterior plinul la Shell, în încercarea de a o amesteca măcar cu una mai bună.

[02.07.15 07:30:50]

@nicole33: nu te contrazic, insa parca preturile afisate erau 4.01,4. 02 si 4.03 si ma gandeam ca nu pot avea 3 sortimente de motorina.

Eu am citit despre un grup de 3 masini care au alimentat de la Shell in Turcia si toate 3 au avut probleme.

Eu am evitat Shell. Eu personal am avut probleme cu benzina de la Shell cand erau in Romania.

- Arya
[02.07.15 08:02:29]

@Gealy:

Nu prea ai cum să te contrazici cu nimeni. Lucrurile sunt foarte clare. Benzina la turci este mult mai scumpa decât motorina.

Eu am mașina pe benzină și mereu i-am invidiat pe cei cu Diesel pentru consumul mai redus si prețul pe litru mai mic.

Am băgat mereu de la Shell si de două ori de la Lukoil, dar nu au fost probleme. Petrol Ofisi este 'Petrom-ul' lor si nici in tara nu bag de la Petrom.

[punctaj crt ecou: 50 (pma.std) + 2850 PMA1 (din 10 voturi)]
- andreicristina
[06.07.15 14:50:21]

salut. si eu plec spre ozdere pe 29 august, intrebare:stiu ca anul trecut erau portiuni serioase de drum in lucru in turcia mai ales dupa trecerea cu bacul... anul asta cum se prezinta situatia? merci mult

[06.07.15 20:31:00]

Intr-adevar, au fost cativa km de drum in lucru poate vreo 15-20 in total, dar nu era deloc aglomerat si am circulat foarte bine pe un fir pe contrasens.

- stefan.b
[17.07.15 01:38:07]

Pretul benzinei la Shell a fost 4,82 sau La PO 4,77 in 10 iulie

[19.07.15 18:31:45]

Multumesc stefan. b pt precizare.

Tocmai am revenit dintr-un miniconcediu din Bulgaria si desi la noi pretul carburantilor a scazut in ultimele zile, la bulgari este 2.31 - 2.33 leva. Eu am platit cu cardul si cu tot cu comisioanele celor de la Mastercard am iesit undeva la 5.35-5.40 lei pe litru.

[19.07.15 18:33:27]

Foarte utile informatiile postate si cu aceasta ocazie le multumesc tuturor... eu plec pe 10 august in kusadasi poate exista cineva care merge in aceea data, mentionez ca plecarea va fi din Craiova pe la ora 5 cu aproximatie poate mergem impreuna.

Ps. Daca exista cineva care merge la acea data pm... Concediu placut tuturor s-a auzim numai de bine.

- GabiF
[25.07.15 02:03:59]

@savian - Salut, noi plecam pe 5/08/2015, ar fi fost frumos sa ne sincronizam :)

- GabiF
[25.07.15 02:08:23]

@GabiF - sau, ma rog, cel tarziu pe 7 aug trebuie sa fim acolo

[26.07.15 11:30:48]

@GabiF -

Ar fi ok dar trebuie sa ajung pe 11 la destinatie atunci am rezervarea... s-a auzim numai de bine.

- avr1923
[05.08.15 09:56:28]

O intrebare am si eu: la ce va referiti cand spuneti sa avem grija la ''cocoase'' in Bulgaria?

[05.08.15 10:07:04]

@avr1923 - In anumite localitati asfaltul este turnat cu "cocoasa" pe latimea unui sens de mers, functionand pe post de relantisor.

[05.08.15 11:19:29]

In anumite localitati sunt niste ridicaturi sau denivelari mai mari decat cele obisnuite de la noi. Trebuie sa incetinesti foarte inainte sa treci peste ele mult altfel sare masina foarte urat.

[05.08.15 11:33:04]

@Gealy - Noi am patit-o, aproape sa dau cu capul in plafonul masinii, atat de tare ne-a aruncat o "cocoasa" d-aia. Mi se pare ca nici nu este semnalizata corespunzator, printr-un semn de circulatie, ceva. Parca sunt trasate niste zig-zag-uri albe pe asfalt cu cativa metri inainte de denivelare, dar nu sunt sigura... Cred ca e mai bine sa incetiniti viteza atunci cand vedeti semne cu (urmeaza) trecere de pietoni.

[05.08.15 19:00:04]

Si noi am trecut cu vreo 50 km/h peste o cocoasa pe care nu am vazut-o, noapte fiind, pentru ca ne uitam la o troita luminata pe partea dreapta. Nu am patit nimic dar am tras o saritura si in acelasi timp o sperietura zdravana. Cred ca nici nu era semnalizata corespunzator ca as fi vazut semnele de pe asfalt.

- gmarius
[19.01.16 20:27:48]

@savian - Salut, spune-mi te rog, daca ai intampinat incidente pe meleagurile turcesti cu acele grupari de imigranti sirieni. Eu am rezervare in iunie anul acesta (2016) si sotia este ingrijorata de acele hoarde nomade. Ati intalnit pe drum, sunt izloati? Mi-ar prinde bine informatiile acestea pentru a o linisti. Multumesc.

[08.08.17 19:08:50]

@adryana:

Acum 2 ani am am intrat pe autostrada sincer sa fiu fara sa-mi dau seama asa ca am continuat in viteza tranzitarea ei

m-ai eram cu un prieten in alta masina asa ca si el m-a urmat,

am trecut prin porti cu ceva viteza desi initial m-am speriat pt. ca au inceput sa sune sirenele si am crezut ca deja am politia pe urmele mele din fericire nimic nu s-a intemplat si nici o problema cu plata autostrazii,

anul urmator nici o sesizare in legatura cu asta asa ca liber la trecere pt. ca din m-ai multe surse am aflat ca nu s-a intamplat nimic

asa ca drumuri usoare, libere fara probleme si vacante reusite.

Publicitate    [19.07.19 01:53:31]