ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2015
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 24.06.13
JUN-2015

Un concediu de vis

M-am întors de curând dintr-un concediu de vis în Zakynthos si incerc să vă împărtăşesc impresiile.

După o atentă căutare pe internet am ales Zakynthos ca destinaţie de vacanţă. Ca şi cazare Playa del Zante, o locaţie superbă pe malul mării pe plaja Psarou, cam la 15 km. de Zante. O vilă modernă cu 5-6 camere/aparatamente self catering. Noi am avut o cameră la parter cu vedere la mare si o mică terasă. Multă linişte, parcare interioară, plaja la câţiva metri, apa de o claritate... grecească si cu adâncimea de 1 m la 30 metri de mal. Nisipul fin, fără pietre.

De această dată am ales să mergem cu autocarul, o alegere bună, în condiţiile în care varianta cu avionul nu era cea mai bună alegere în luna iunie. Mai mult decât atât, am avut un ghid excepţional Claudiu care pe lângă descrieri şi povestiri, ne-a introdus şi în atmosfera grecească, astfel încât la ajungerea la destinaţie ştiam ce mâncare vom încerca, ce bere vom bea, cum vom vorbi cu grecii, la ce să ne aşteptăm. În plus cu autocarul, am ajuns la destinaţie în aproximativ 20 ore, odihniţi şi fără grija condusului (ca o paranteză... oricum au autostrăzi foarte bine puse la punct). Cu opriri cam la trei ore la ora 6 dimineaţa eram în portul KILINI, de unde am luat ferry-boat de lux după părerea mea (Levante), cu care după o ora eram în Zante, capitala insulei.

Trebuie spus ca din ţară am închiriat o maşină clasa economic de pe greeka.com cu 115 euro pentru întreaga perioadă (foarte avantajos). Cei de la agenţie de închiriere ne-au preluat din port, am încheiat contractul, asigurarea, am primit maşina... totul cam o oră... o hartă şi la drum. Ca un sfat... pentru câţiva euro pe zi e bine să vă faceţi o asigurare suplimentară pentru a evita plata oricăror daune în caz de accident (trebuie spus că se circulă terbil, străzile sunt foarte înguste, dar bune.)

Şi acum, concediul:

Ziua 1 - să cunoaştem insula cu maşina

Timp... cam 10 ore... obositor, dar superb.

Am plecat spre nord, vizitînd pe rând plajele de la Alykes, Alykanas. Am sjuns şi la celebra XIGIA (poartă această denumire de la izvoarele cu apă sulfuroasă ce se găsesc în peşterile din zonă şi care dau un usor iz de sulf - sincer noi nu l-am sesizat decât a treia oară). Se coboară pe trepte săpate în stâncă pe o plajă cu pietricele foarte fine. Apa era puţin cam rece... am renunţat la baie... doar o oră de plajă. Şeslongul 7 euro... cam mult, dar plaja este sălbatică şi nu trebuie ratată.

O altă oprire interesantă... înainte de micuţul port Makrigialos... la ultima curbă înaitea portului... o iluzie optică... maşina deşi oprită, cu frâna de mâna trasă... ai impresia că urcă dealul. Dacă doriţi să încercaţi... ca reper de oprire sunt doi brazi la interval de 7 metri unul de altul... Interesantă iluzie, încercată şi mai tîrziu cu autocarul.

În continuare am vizitat portul St. Nicholas de unde se pot lua ambarcaţiuni să vizitezi BLU CAVES sau Navaghio şi de ce nu, KEFALONIA.

Mergând spre extremul punct nordic la moara de vânt şi la far trebuie coborât până la mare spre blue caves.

Ne-am continuat excursia pe la grădina zoologică (STONE PARK) - nu am vizitat-o pentru că era şi scumpă (20 euro) eram şi contracronometru. Am preferat să ne întoarcem pe drumul spre NAVAGHIO. Superb drumul şi... fiind într-o zi de luni la prânz... destul de liber. Am făcut fotografii de la înălţime uneia dintre cele mai frumoase plaje din lume. Am făcut şi o scurtă excursie pe o potecă de munte până în apropierea pereţilor cu destinaţie alpină (alpinism, paraşutism extrem, etc.). Nu am încercat...

Am continuat cu scurte opriri pentru a admira un peisaj suberb cu muntele care se naşte din mare formând imiagini de vis. AM luat decizia de a coborâ la Porto Vromi pe un drum nerecomandat cardiacilor. Un micuţ port cu ambarcaţiuni de închiriat şi o plaja cât o unghie într-un golf micuţ.

Următorul obiectiv... Limnionas... un obiectiv ce nu trebuie ratat. O baie într-un golf format numai din stânci creează o linişte inumană şi o apă de o claritate fascinantă.

Deşi ne propusesem să facem înconjurul insulei, am încheiat cu un apus de soare deasupra peşterii DAMIANOU... şi ne-am întors obosiţi, dar foarte încântaţi la Playa del Zante.

Trimis de Soriniros in 28.06.15 22:22:48
Validat / Publicat: 29.06.15 00:22:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Soriniros); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 XIGIA văzută de sus
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 26 voturi)

[29.06.15 00:21:54]

calatorul
[29.06.15 16:07:18]

Felicitari pentru vacanta reusita si succes in alegerea celor viitoare.

papone
[29.06.15 20:02:05]

@Soriniros - Frumos descris, desi cred ca ai mai putut scrie cel putin pe atat si despre restul concediului - sau urmeaza? . Oricum, ai votul meu.

O singura mentiune: cea descrisa de tine ca si Xigia este de fapt asa numita Xigia 2 (o plaja "inexistenta" in urma cu cativa ani, iar denumirea e capatata de vreo 2-3 ani, asa... de marketing), nu renumita plaja Xigia, cea cu colagen in apa si pentru care s-au plictisit sa liciteze francezii de la L'oreal, aflata vreo 2 kilometri mai incolo - adevarata plaja Xigia o poti vedea in pozele postate de mine, dupa vizitele din 2012 si 2013.

PS: In ceea ce priveste ghidul... ai avut bafta sa ai cel mai bun ghid din tara pentru Grecia, Claudiu M, un om deosebit si un ghid extraordinar.

saxonul
[27.07.15 09:40:42]

@Soriniros - Frumoasă vacanță, frumoase fotografii. Zakinthos AMR 19 zile!!!

calatorul, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: