ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2015
JUN-2015
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 4

Golden Yavor

Buna ziua

Tocmai am revenit dintr-o excursie de 10 zile la Nisipurile de Aur si inca de la plecare mi-am propus sa revin cu un review indiferent de impresii pentru ca cele citite aici erau extrem de diferite, ca si cum lumea ar fi fost la 2 hoteluri diferite.

Acestea fiind spus sa va rezum criteriile care m-au dus la acest hotel de apartemente:

- 2 copii din care unul de 1 an care m-a adus pentru a 3 oara in Nisipuri

- experientele anterioare: 2012 Hotel Central (departe de plaja dar parcare subterana), 2014 Hotel Atlas (mai aproape de plaja dar o parcare care nu necesita abonament ci spaga la smecherii de la receptie)

- necesitatea unui regim DP sau AI

Am citit majoritatea reviewurilor si cum spuneam pareau ca sunt 2 hoteluri cu acelasi nume. Ciudat dar acum pot spune care au dreptate: toate!

Sa incepem:

Amplasare: Hotelul e relativ aproape de plaja, se trece pe langa hotel Erma (iarasi scari ceea ce cu 2 copii e un cosmar) apoi se iese langa Hotel Admiral. Se ajunge destul de usor cu masina pe langa Golden Line.

Parcarea: Am inchiriat un microbuz care ne-a lasat acolo dar erau locuri goale. Cred totusi ca in varf de sezon e insuficienta.

Camerele: Un mare plus. Camerele sunt in marea lor majoritate apartamente cu chicineta ceea ce pentru o mama este mana cereasca. Paturile ok, televizorul un infect CRT sau cum se chema, pe care poti vedea Protv international si inca un post romanesc de filme. oricum daca te uiti in vacanta la tv prea mult inseamna ca nu o faci cum trebuie.

Camerele erau ingrijite, dar se vede necesitatea unei renovari, hotelul este obosit, dar totusi bine gestionat. depinde cat de atent esti la detalii.

Baia mare, chiuveta imensa unde pot fi puse toate cremele, sapunurile, etc, Cada foarte importanta pentru copii, cine s-a ingramadit cu un copil intr-o cabina de dus si mai are si 100 de kg ma intelege.

Restaurantul: eterna cantina bulgareasca, curatica dar ca si parcarea cred ca se aglomereaza daca hotelul ar fi mai plin. desi jumatate erau romani nu exista un cuvant in romaneste despre felurile mancare.

mesele curate, personal suficient care strangea cu promptitudine farfuriile si eliberau mesele.

Mancarea:

Dezamagit de AI din anii precedenti am optat pentru DP. Din diferenta am mancat la pranz unde am vrut mergand pe principiul ca daca mancarea e ok vom manca mai usor la pranz si daca nu e ok nu vom muri de foame. Voi pastra acest principiu.

Mancarea a fost peste asteptari, dar nici acestea nu erau mari. Nu stiu daca este de vina faptul ca m-am invatat cu bucatarie lor sau chiar era mai buna.

Micul dejun: lapte, diferite tipuri de cereale (nu chiar bio sau pentru drele fitoase, mai mult gen Cherrios), iaurt, iaurt cu fructe, branza, oua in felurile feluri, salamuri si preparate din carne (am luat si din magazin si chiar toate sunt proaste adica un fel de mezeluri dar de gustibus), clatite, gemuri de diferite feluri, sunculite la tigaie, circa 3-4 feluri de fructe, deserturile lor (mult zahar). intr-un cuvant: nu mureai de foame.

Dejun: nu am avut

Cina: peste, oaie, pui, porc. in stilul bulgaresc, salate destul de exotice, cartofi pai, paste, tot felul de legume sotate, celebra salata bulgareasca, rosii si castraveti taiati, fructe. iarasi nu plecai flamand.

Fata de anii precedenti: mancarea era proaspata, nu dadea senzatia de refolosire, bucatarii chiar pareau preocupati, seful lor fiind in permanenta in sala. desigur ca nu era ca la restaurant a la carte si dupa o vreme intervenea rutina.

Pentru pranz cele cateva terase din apropiere au fost ok, fara a putea recomanda una cu toata taria. iarasi copii reduc masiv raza de actiune.

la DP nu intrau bauturile, oricum berea lor bulgareasca imi pare slaba, iar cea la AI e o gluma. am preferat bud ceheasca din ALDO la 3 leva si ceva.

Referitor la copii: spatiul de joaca consta in 3 leagane si un tobogan. 2 fete se chinuiau sa ii intretina dar fooooarte subtire, mai ales dupa ce annul trecut la Hotel Atlas am avut un Mini Disco de zile mari. Nu stiau engleza, copilul s-a chinuit sa se inteleaga cu ele, nici eu nu am avut mai mult succes. O pospaiala. Posibil sa fie la inceput. Oricum aveau vreo 4 copii...

Piscina: maricica, nu o folosesc, prefer marea, pareau destule sezlonguri.

Marea: ireprosabila. 2 sezlonguri plus umbreluta 30 de leva. se aduna daca inmultesti cu 10 zile dar obrazul subtire cu cheltuiala se tine. era aproape si zona fara plata dar cum mergeam cu satra dupa noi era neaparat necesar un loc de depozitare.

Personalul: sotia are obiceiul sa lase bacsis la plecare, de data asta am lasat 10 euro la inceput. nu stiu daca a contat dar nu am avut ce reprosa. prosoape schimbate cand le-am lasat pe cada, cerceafuri schimbate de 3 ori in 10 zile.

La receptie nu prea am avut probleme, nu prea cred insa ca pricep engleza ci doar dau din cap zambind.

Concluzie: la banii dati apartamentul isi face toti banii. trebuit sa inchizi ochii un pic la usile cu cheie (?!), mobila un pic uzata, mocheta de pe jos (cel care a ales-o e un... se vede orice scama pe ea si e un chin sa o aspiri), etc.

Diferentele se datoreaza probabil experientelor anterioare si la gradul de atentie la detalii. Eu am trecut peste detalii si m-am simtit bine.

Pentru familiile cu copii recomand, daca nu reusesc sa ajung in alta parte la anul tot aici va fi prima alegere.

PS: nu am poze. sotia a desfacut bagajele mult prea rapid, dar sunt suficiente pe siteuri.

Trimis de Mirabeau in 25.06.15 12:26:00
Validat / Publicat: 25.06.15 13:21:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipuri, Hotel Atlas Nisipuri, Hotel Central

VIZUALIZĂRI: 2844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirabeau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂPrestige Hotel and Aquapark (ex Golden Yavor) :