ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2010
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    AUG-2009

ARTICOL ARHIVAT

Pasajul Vilacrosse

Reviews nepunctat in concurs. - doar in dorinta de a aduce aminte de locurile ce merita atentie in Bucuresti

Dupa cum spune si titlul, pasajul se gaseste si el in centrul vechi, istoric al capitalei. Are doua intrari din Cal. Victoriei (in fata Politiei Capitalei) si una din Str. Eugen Carada. Pasajul ocoleste ceea ce la sfarsitul veacului XIX era un Hotel…... sau asa era numit oficial (fiind defapt un hotel pentru placeri cumparate).

Pasajul poarta numele arhitectului sau, care avea datoria sa deseneze cladiri “ modene” utile si placute la vedere, care sa fie in pas cu “ aerul European “ al sfarsitului de veac XIX si inceput de veac XX. Acest pasaj a contribuit si el la crearea “ Micului Paris”…si doar traversand-ul imi este foarte usor sa inteleg de ce.

La inceput, toate cladirile de la parter erau pravalii ale comerciantilor si la etaje locuiau proprietarii lor. Acum la parter, marea majoritate sunt restaurante si cafenele. Ce trebuie remarcat este faptul ca de cand a fost construit si pana azi, chiar si in vremurile comuniste, pasajul a fost mereu plin de viata; o fata calma si agreabila a avut si are ziua…. una mult mai agitata si colorata noaptea. O nota aparte este data de vitraliul care acopera pasajul, primul de acest gen din Bucuresti si din tara, realizat din sticla galbena, ce raspandeste indiferent de vremea de afara o lumina calda, placuta.

Pasajul a fost renovat si acum are din nou, cel putin in privinta arhitecturii aerul boem de inceput de veac XX.

Cand folosesc pasajul doar ca “ scurtatura intre cele doua strazi…. nu are nici un farmec. Dar daca merg incet, sau daca ma opresc la o cafea la una din cafenelele deschise acolo, vad “ in alte culori “ totul. In culorile unui film de epoca... Cand privesc ferestrele micute ale etajului, parca astept sa apara de dupa o draperie grea de catifea…. chipul unei femei …... strident fardata si cu un tigaret in mana….

Trimis de Diaura* in 11.01.10 21:40:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1381 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pasaj Vilacrosse
    PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)
    NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ileanaxperta*
    [12.01.10 11:35:01]

Pe vremea "epocii de aur" ii spunea Pasajul Victoriei...si-mi aduc aminte ca acolo era un loc unde mancam cele mai bune clatite cu gem pus din abundenta (nu ca acuma, din saracie...). Si tot acolo erau magazine ale micilor meseriasi cu diverse: artizanaturi autentice, rochii de ocazie, unele unicate, invitatii pt. diferite ocazii dar tot acolo mi-am facut coperta atat pentru pentru proiectul de la bac cat si pt. facultate. In fine, alte vremuri...

Alex_Macedo
    [12.01.10 11:46:20]

.....alte vremuri de care mi-e dor !! Aveam o vorba in acele timpuri: Hai in pasaj !! O merdenea, o clatita.....o mercerie unde cautam nasturi de jeansi....de fapt vorbeste dorul din mine !!

...eh.....deh...fosta-i lele....!!!

Diaura*AUTOR REVIEW
    [12.01.10 14:24:57]

Mai dati "o tura"si acum sa vedeti ce mai este pe acolo. In ziua de azi nu se mai merge la "o clatita buna"... se merge la "o narghilea" si la o cafea (sau frape).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    ileanaxperta*
    [12.01.10 18:55:08]

Ehehei, ce-a ajuns "Micul Paris" de odinioara al Dambovitei?! Daca-am reusit sute de ani sa ne tinem "tari" pe pozitii, sa nu devenim pasalac turcesc, iaca, am reusit in 20 de ani si mai ales in sec. 21, sa ajungem... pasalac international...sau mai bine zis, un...grand oras-bazaar dtpdv. Bine ca mai avem inca...provincia si ne mai salveaza...dar nici aia, saraca, nu mai este ce-a fost odinioara...Vorba lui alex_maceo:vorbeste dorul din mine!!! Si mai ales neputinta constienta ca nu mai putem intoarce macar putin Timpul asta nemilos ...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    Alex_Macedo
    [12.01.10 19:10:14]

... nemilos si rece (timpul) !!... m-ai terminat cu ecoul tau... mi-ai luat vorbele din gura, ileana-cea-experta-ce-esti, sa aduci amintirile inapoi... ai de la mine 50 (atat este permis!! )

Maria Smeu
    [19.04.10 09:15:44]

Acest loc se incadreaza bine la categoria " vremurile se schimba, locurile se schimba , dar unde sunt oamenii care dau valoare locurilor...?"

Am traist si vremurile in care arata bine, vad si acum paragina...si sper sa traiesc destul de mult incat sa vad si reinflorirea acestui pasaj candva chic.

Alex_Macedo, Diaura*, ileanaxperta*, Maria Smeu
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: