Lucia Hotel

înscris/ă în 09.01.15
MEMBRU: PREMIUM
DEC-2013

Hotel Lucia 3* - hotel bun

Am fost pentru a 2-a oara la acest hotel in 2013 pentru a vizita Viena in decembrie, cu luminite, piete de Craciun.

Adresa exacta este: Hütteldorfer Straße 791150 Wien, Österreich

Rezervarea a fost facuta pentru ambele dati pe booking.com

Daca veniti cu masina de pe centura Vienei nu faceti mai mult de 15 min pana la hotel.

Pentru a evita neplacerile pana faceti formalitatile de cazare, va recomand sa parcati in locurile special amenajate. In dreapta intrarii hotelului este o strada unde se poate parca fara plata (pe aici se face si accesul la parcarea hotelului) si pe strada principala in alveolele pentru parcare.

Totodata ca sa lasati masina parcata pana carati bagajele cereti la receptie un tichet de parcare pe care il lasati in parbriz. Este valabil 30 de min.

In rest masina se poate parca langa statia de metrou Johnstrasse in parcarea subterana. Este mai ieftina ca la hotel, undeva la 7-8E/zi. Detalii aici: boe-parking.at/de/garagen ... selmarkt-garage.

Sa nu va surprinda raceala cu care sunteti tratati. Dar oamenii isi fac treaba. Ei ne-au zis si de parcarea de mai sus, dupa ce am intrebat bineinteles, in conditiile in care puteam parca la ei mai scump.

Prima data cand am fost la acest hotel am avut camera in lateral, unde a fost mai liniste, iar a 2-a oara la sosea, oarecum putina galagie, pentru ca se circula destul de mult. Pentru mine n-a fost nici o problema si nu m-a deranjat galagia. Posibil, cei mai sensibil sa fie afectati.

Camerele sunt asemanatoare, inalte, spatioase un hol mic la intrare, urmeaza camera principala cu pat dublu si baia (este oarecum pe lung, dar spatioasa). Aici un minus, pentru ca baia nu are ventilatie. Nu va ganditi ca faceti un dush si se umple camera de abur. Pe noi nu ne-a afectat pentru ca n-am venit sa ne pierdem timpul in baie.

Ca dotari exista, un dulap, birou, tv lcd, mini bar, patul dublu si noptiere.

Caldura in camera este ultimul lucru pentru care trebuie sa va faceti griji. Eu sunt friguros de fel, dar din 3 nopti in 2 m-am trezit s-o opresc si este pornita pe tot parcursul zilei. Sunt 2 sau 3 calorifere mici in camera sub geamuri, iar in timpul zilei lasam doar unul pornit pentru ca nu puteai sa stai in camera daca mergeau toate la maxim.

Curatenie se facea zilnic. Dupa a 2-a noapte au schimbat si asternuturile, iar prosoapele le schimbau in functie de noi, daca le lasam sau nu jos.

Micul dejun e destul de bogat, dar este la fel in fiecare dimineata. Depinde de fiecare daca il deranjeaza aspectul acesta sau nu.

Concluzii:

- un hotel bun de petrecut un city break sau mai mult, dar pentru tranzit mi se pare putin cam scump

- nu o sa aveti parte de cea mai calda primire, dar oamenii ofera informatii daca le cereti.

- un "+" pentru rapiditatea pentru care au rezolvat o problema. S-a defectat "chestia" aceea in care bagi cartela sa ai curent in camera, implicit eram pe intuneric, iar dupa ce i-am anuntat, a venit receptionerul si ne-a informat ca in maxim 60 min se rezolva. Ei bine s-a rezolvat in 45 de min pentru ca electricianul a sosit mai devreme:P. Noua ni s-a parut amuzanta situatia, mai ales dialogul dintre receptioner si electrician.

- un lucru cu care ar fi trebuit sa incep, este pozitionarea. Si anume:

pentru a nu va duce pana la locul unde este parcarea, faceti stanga la iesirea din hotel, apoi stanga pe prima strada (Selzergasse), mergeti pana in capat si apoi face stanga pe Meiselstrasse. Aici veti vedea semnul de la metrou. Nu faceti mai mult de 2-3 min.

aveti foarte aproape 2-3 supermarket-uri. Este un penny market cum iesiti din hotel si faceti dreapta, iar in stanga pe drumul catre parcarea de le Johnstrasse este un supermarket (imi scapa numele acum)

este la 20 de min de mers pe jos de Palatul Schönbrunn

este la 20-25 min de mers cu metroul de centrul Vienei.

- camerele arata la fel ca in pozele de pe booking.com

- atentie la parcatul masinii, sunt foarte stricti si nu iarta nimic. In fata hotelului am parcat o singura data, am pus masina pe avarii (foarte important sa fie pe avarii, daca nu e aveti toate sanse sa va luati amenda) si in 5-10min am plecat.

Daca parcati intr-o alveola, cereti de la receptie sa va dea tichet de parcare pana terminati cu bagajele.

P.S.: Sper ca n-am omis nimic.

Impresii încărcate de Sindrom in 06.03.2015 11:14:28

Validat / Publicat: 06.03.15 13:17:11

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRIA. A mai fost în/la: Viena

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  21800 PMA (din 25 voturi) nota2

[06.03.15 12:08:28]