ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2015
ÎNSCRIS: 08.01.11
DEC-2014

Shtastlivetsa 1 - Daaaaa!

Nu am reusit sa mancam in mai multe locuri din Veliko Tarnovo, fiind cazati in Arbanasi ( vezi impresii aici, aici și aici) si plimbandu-ne in fiecare zi cale cam de 30-50 km in jurul Veliko Tarnovo pe la diferite obiective, dar ne-a placut tare mult atat locatia dar si mancarea de la Shtastlivetsa 1.

Zic, Shtastlivetsa 1, pentru ca mai au o locatie in oras, mai in centru. Noi am mancat in locatia de pe strada Stambolov.

Destul de aglomerat, cand am intrat, iar faptul cand esti intampinat la intrare cu un bunvenit si cu un zambet larg, deja te simti minunat.

Interiorul este foarte original decorat, cu acele de culori pastelate pe pereti si plafon, cu stilul mobilierului care se incadreaza perfect in peisaj. Toate iti creaza o atmosfera calda, primitoare, in care chiar te relaxezi.

Pacat ca in acea perioada se executau ceva lucrari pe terasuta aflata opus intrarii, care are vedere, pe deasupra strazii Gurko si peste raul Yantra, exact spre statuia fratilor Asen, ferestrele care dadeau spre acea zona fiind obturate cu hartie pentru a nu se vedea zona de mini-santier. Daca in taverna intri direct din strada, pe partea opusa unde ai priveliste spre raul Yantra diferenta de nivel este semnificativ de mare, pana la nivelul strazi Gurko si a raului.

Ospatarul a venit prompt, vorbitor de lb. engleza, dar meniul foarte variat, ne-a luat ceva timp sa-l parcurgem si sa alegem mancarurile. Meniul este atat in bulgara cat si in engleza.

Noi am ales „inculpatele”: „PORK MEDALLIONS AND MUSHROOMS BAKED WITH SMOKED MOZZARELLA AND POTATOES GARNISHED WITH PESTO SAUCE” si „PORK TENDERLOIN COUNTER, MUSHROOMS AND PARMESAN IN A MASCARPONE SAUCE”, aceste feluri fiind servite pe plita incinsa. Foarte gustoase, alegere fericita pentru gustul nostru.

Meniul cu tot cu preturi cat si vizualizarea incintei tavernei se poate face accesand site-ul locatiei: shtastliveca.com. Exista si posibilitatea unui tur virtual pe site.

Este o locatie pe care as recomand-o fara nicio retinere, pentru cei care doresc a manca prin Veliko Tarnovo.

Trimis de Testosu' in 20.02.15 08:22:42
Validat / Publicat: 20.02.15 09:13:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

gabybosss
[24.03.16 09:58:04]

si preturile cum sint??

Dragoș_MD
[24.03.16 10:07:29]

@gabybosss - foarte bune.

Vezi meniul aici.

gabybosss