ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2015
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 27.01.15
APR-2013

London Zoo – aventura, ganganii, bazdaganii

Gradina zoologica din Londra ofera o multime de lucruri de facut, astfel ca este un loc ideal pentru toate varstele, o iesire reusita in familie sau cu prietenii. De la evenimente speciale zilnice si pana la sesiuni de hranit sau mangaiat animalele, exista ceva pe gustul oricui.

Cum se ajunge la aceasta locatie?

Se poate ajunge cu metroul, pana la statiile Camden Town sau Regent’s Park si apoi pe jos sau cu autobuzul, pana la statia Baker Street. Personal, prefer metroul si as alege statia Regent’s Park datorita faptului ca imi permite sa traversez parcul Regent’s (dupa parerea mea este unul din parcurile cele mai frumoase ale capitalei londoneze). Daca alegeti sa mergeti cu masina personala/inchiriata, atunci aveti variante cu plata pentru parcare (zsl.org/zsl-london-zoo/vi ... ing-information)

Program

Gradina zoologica este deschisa in fiecare zi incepand cu ora 10:00 si pana seara, in jurul orei 17:00 – 18:00 (in functie de perioada anului cand se viziteaza).

Preturile

Un bilet pentru adulti costa intre £20 si £24.30, iar pentru copii se plateste intre £15 si £17.10. Exista doua preturi separate in functie de perioada de vizitare (sezonul de iarna considerat fiind de la inceputul lunii noiembrie si pana la mijlocul lui februarie – ii revine astfel pretul cel mai mic, iar sezonul turistic atinge apogeul in restul timpului – si astfel pretul creste cu cateva lire). Copiii mai mici de 3 ani intra gratuit. Exista anumite reduceri pentru grupuri, batrani, studenti, sau persoane cu dizabilitati si, de asemenea, pentru in cazul in care biletul este cumparat online.

De departe cea mai buna oferta mi se pare a fi clasicul voucher 2 for 1 (pentru cazul in care vii in Londra cu trenul) si atunci doua persoane intra, platind un singur bilet.

Animale si alte lucruri interesante de vazut

Noi am inceput cu o vizita a acvariilor, pline de pesti colorati si vietati acvatice de toate felurile. Apoi am trecut tiptil tiptil pe langa grajdurile girafelor si am ramas impresionati de statura acestora. Ne-am mutat pe teritoriul maimutelor care se jucau si sareau prin toate partile (doar erau in elementul lor, atmosfera specifica padurii tropicale). Ne-am continuat vizita prin incaperi intunecate special pentru vampiri. De fapt, erau doar niste bieti lilieci care stateau atarnati in pozitii periculoase. Intr-o alta incapere am zarit cea mai frumoasa grupare de vidre, ce se tineau in brate si dormeau asa, tinand una alteia de cald.

Apoi am trecut pe langa pinguini, zona in care am revenit si cand erau hraniti cu peste (se pare ca acest loc din gradina este unul foarte popular). Am intrat apoi prin gura unei gaze realizata dintr-un material gonflabil, loc ce adapostea o multitudine de fluturi de toate formele, dimensiunile si culorile. Odata iesiti din acea incapere plina de culoare, ne-am mutat catre zonele destinate pasarilor, unde am trecut pe langa tot felul de papagali, flamingo si pelicani, precum si alte minunatii ale caror denumiri nu le cunosc. Bineinteles, au mai fost si alte animale si vietati acvatice si terestre, insa nu am sa umplu acest articol insirand denumirile lor. Mai degraba va propun si voua sa le faceti o vizita si sa le descoperiti. Per total, cred ca am petrecut jumatate de zi pentru a merge aproape peste tot prin gradina. Noua ne-a placut, iar data viitoare am merge aici impreuna si cu nepoteii nostri.

Locatia este foarte prietenoasa si baby friendly (in toalete exista locuri special amenajate pentru a schimba scutecele copiilor), animalele sunt foarte bine ingrijite, iar atmosfera este una vesela si educativa.

Trimis de Cucu Bau in 13.02.15 18:55:41
Validat / Publicat: 13.02.15 22:23:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 3987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cucu Bau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Unul dintre acvariile de pesti.

neimportant
[13.02.15 23:36:34]

Reconfortante poze... Nu am văzut nimic despre pachiderme sau despre ursidae (grizzly sau baribal). Chiar n-aveau? Sistemul de protecție era sigur? Am văzut nişte imagini la tv care au oripilat o țară, când un tigru a înşfăcat printre zăbrele un chinez care se încăpățâna să păstreze geaca pe el. În final a abandonat-o şi a scăpat cu viață. Poate iau biletele de avion şi trag o raită, la rissc!

[14.02.15 09:20:27]

puiutea
[14.02.15 10:24:12]

O serie excelentă despre Londra, un adevărat ghid turistic! Felicitări! Mulțumim!

Cucu BauAUTOR REVIEW
[15.02.15 18:44:32]

@zapacitu - Multumesc!

Nu imi aduc sa fi vazut minunatiile acelea pe care le mentionezi, insa poti consulta pe site-ul lor oficial lista completa de animale: zsl.org/zsl-london-zoo/exhibits

Mie nu mi s-a parut deloc un loc riscant sau periculos.

neimportant
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: