ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2019
DIN: Ro
ÎNSCRIS: 17.06.10
MAY-2019

Londra 7 zile

Voi povesti aici cateva impresii dupa o scurta vizita la Londra 21.05-28.05.2019 (7 zile este foarte putin), poate voi reveni, candva, Londra merita mai multe zile pentru vizita.

Dupa 2 ½ ore de zbor cu Wizair, am ajuns la Luton, de unde am luat National Expres unde aveam rezervate bilete cu o saptaman inainte, aveam instalata aplicatia lor pe telefon, am aratat biletul pe telefon, am predat bagajele soferului si i-am spus ca vom cobori la ultima statie Victoria Coach Station si apoi in autocar spre Londra. Primul soc auditiv linvistic, desi zic ca ma descurc binisor in engleza, n-am inteles cum se numesc statiile de pe parcurs, soferul un pakistanez amabil de altfel, vorbea o engleza de parca avea prune in gura!

Dupa 1 ora si 45 minute am ajuns la Victoria Coach Station, de unde mi-am luat de la un ghieseu doua carduri oyster pe care le-am incarcat cu doua travel card, asa ca 7 zile nu am avut grija biletelor si pe unde si cu ce calatoresc, totul a costat 81,4 lire din care 10 lire le-am recuperat la intoarcere din Victoria Station. Puteam sa fac aceasta operatiune si in Victoria Station aflata foarte aproape, de unde am luat metroul Central pana in Green Park, unde am schimbat cu linia Jubilee pana in Canary Wharf, unde intre zgarie nori aveam inchiriat un apartament de pe Booking. De fapt din Canary Wharf Station am luat trei statii DLR-ul un tren care circula pe linii suspendate si care este complet automat fara mecanic. Am coborat in statia Crosssharbour de unde am ajuns la locatia (o agentie de inchiriere masini) contra unui cod primit pe mail am primit cheile apartamentului.

Apartamentul aflat intr-un bloc cu 6 etaje, format din doua camere un dormitor si un living, cu bucatarie dotata cu de toate (nu am folosit decat frigiderul si o data masina de spalat, ocazie cu cafre am constatat ca masinile in Anglia au si optiunea de a usca rufele) nu cred ca merita un review separat. Apartamentul a costat pentru 7 zile 700 euro, cea mai scumpa cazare pe care am platit-o pana acum, dar a fost foarte bun si cu legaturi cu zona centrala excelente, practic puteam ajunge cu DLR-ul pana la London Tower, sau cu metroul din Canary Wharf oriunde.

Prima zi: dupa ce am ajuns la aparatment ne-am aprovizionat cu cele necesare de la un magazin Tesco aflat in apropiere, dupa care am plecat sa exploram Dog Isle, o peninsula pe Tamisa unde pe vremea cand Anglia era un mare imperiu aici se aflau docurile unde se reparau navele cu care a fost cucerit acel imperiu. Acum aici se afla centrul financiar si IT din Londra, un mini Manhattan londonez, o zona plina de canale de zici ca esti in Venetia, pe malurile carora printre zgarie nori, blocuri din beton, metal si sticla care sfideaza garavitatia prin formele pe care le au, se regasesc numeroase parcuri si fostele cladiri administrative din zona docurilor din caramida rosie cu un etaj sau doua, care acum sunt transformate in penthauses pentru milionarii care au parcate iahturile pe canal sau restaurante. Una peste alta zona este foarte frumoasa, am mers pe jos de la Canary Wharf pana pe malul Tamisei, amenajata la fel pentru plimbare, de unde vedeam Observatorul Grennwich si Arena O2.

In zona statiei de metrou Canary Wharf se gasesc doua Mall-uri imense subteran, (Canada Mall si Canary Wharf Mall) unde am gasit de toate pentru masa de dimineata si seara, la cele doua magazine alimentare M&S si Whiteroses si am constatat ca preturile la mancare nu sunt cu mult mai mari ca la noi. In Canada Mall, am baut in fiecare dimineata la Starbucks cate un Capucino, fara cofeina, de alt fel este plina Londra de cafenele Starbucks si tot aici am descoperit Pret a Manger, un magazin de sandwich-uri foarte raspandit in Londra, de unde am luat sandwich-uri foarte bune, il recomand pe cel cu ou.

A doua zi: dupa capucino de dimineata de la Starbucks si un sandwich de la Pret a Manger, folosind aplicatia City Maper, pe care va recomand sa o instalati si care iti arata cum sa ajungi din pct. A in pct. B in Londra cu toate mijloacele de transport, iti arat si costul transportului, (pe mine asta nu m-a interesat avand abonament de 7 zile, nu m-a interesat nici daca sunt on peack sau off peack) am ajuns la Westminster unde am incercat sa vizitam Westminster Abbey si unde vazand ca nu ma lasa sa filmez, am renuntat, ne-am plimbat prin jurul palatului parlamentului, pe podul din apropiere si am ajuns la London Eye, unde nu era coada mare asa ca dupa cca ¼ ore am urcat in cabina. Experienta este deosebita si dureaza ½ ora dupa care ne-am dus in apropiere la un restaurant unde pentru 12 lire am luat cate o portie din celebrul fish & chips. Nu m-a dat peste cap acest fel de mancare pestele este cod iar cartofii erau genul de cartofi copti in cuptor, mancarea nu era rea dar nu era ceva ce as manaca zilnic.

Dupa aceasta am luat metroul pana la London Bridge, unde am coborat inspre The Shard, pe care doar l-am fotografiat, apoi am pers pe jos pe malul drept al Tamisei, pana la Primaria Londrei si de aici pana la Tower Bridge, pe care l-am stabatut dupa care am mers la London Tower. Am facut multe fotografii, am mai baut un capucino la un starbucks langa pod dupa care am mers sa fotografiem London Wall, o bucata de zid de pe vremea romanilor.

Nu ne-am propus sa intram in nici un muzeu din Londra, (chair daca conform celor spuse de un ghid pe care l-am auzit ca explica grupului de turisti pe care ii conducea, la Westminster Abbey, ca in Londra muzeele sunt gratuite iar bisericile extem de scumpe), deoarece oricare muzeu ca sa il vezi pe indelete iti ia cel putin o zi, am preferat sa descoperim Londra si oamenii ei pe care o sa-I intalnim pe strada. Si daca tot vorbim de oameni, londonezii mi s-au parut a fi extrem de politicosi, il atingi tu in metrou si imediat se intoarece si iti spune, sorry’’ am vazut de nenumarate ori personae tinere care se ridica si ofera locul unor personae mai in varsta sau cu multe bagaje. Cu exeptia soferului de autobuz in general am inteles ce vorbeau toti, doar ca au tendinta sa vorbeasca foarte repede, mai ales chelneritele la restaurant.

A treia zi: acesata zi am inceput-o la Caterdrala St. Paul, pe care am fotografiat-o pe dinafara inauntru la fel nu te lasa sa filmezi, dupa care ne-am deplasat al Buckingham Palace unde am facut numeroase fotografii, si desi nu am prins schimbarea garzii, am prins sosirea pe aleea centrala care duces pre palat a unei intregi armate calare, formata din fanfara militara calare soldati si tunuri trase de cai. Dupa aceasta ne-am plimbat prin Parcul St. James, dupa care al luat metroul si am mers in Trafalgar Square, unde am facut fotografii si apoi am mers in Picadily Circus, alta piata celebra a Londrei, unde era foarte aglomerat si lume foarte pestrita si nu mi-a placut.

Dupa aceasta ne-am dus sa vedem celebra Arena O2, mi s-a parut destul de dificil sa fac escalada pe arena, se face asa ceva cu ghid, si dup ace am vizitat imprejurimile si arena am mancat la Restaurantul Harvestar, cate un mixt grill contra a 30 lire, plus barul de salate si sucuri free, cum avea pe vremuri Pita Hut la noi. Dupa aceasta am mers cu Emirate fly Telegondola, peste raul Tamisa in Greenwich peninsula si de intors ne-am intors cu DLR-ul.

A patra zi: aceasta zi a fost rezervata altei experiente la inaltime in Londra. Aveam rezervata la ora 9,30 o masa la Sky Pod Bar de la Sky Garden, datorita unui pont (@dariuscha, multumesc si pe acesata cale). Sky Garden este o terasa situata la etajul 35 al unei caldiri foarte frumoase, situata pe 20 Fenchurch street. Aici se afla o terasa imensa cu o gradina luxurianta un restaurant si un bar. De aici se vede Londra, foarte frumos, mai ales daca este timpul frumos, este aproape de London Tower si peste Tamisa se vede The Shard si Primaria Londrei iar in spate se vede blocul in forma de ou Gherkin Tower. Daca nu prindeti bilete la turul free, care expira cu cca o luna inainte (se poate urca aici doar cu rezervare) atunci va puteti face rezervare la restaurant dar unde va cere cardul si va ia 25 lire daca nu va prezentai sau la sky pod bar, unde nu cere card si practic desi te asteapta cineva la lift si te conduce la masa nu te urmareste nimeni ce comsumi caci comanda se face la bar si te servesti singur. Noi am luat doua capucino la pret ca la starbucks, dupa care am mers si am fotografiat de jur imprejur. Din pacate terasa din fata era inchisa datorita faptului ca erau agatati de ea niste alpinisti utilitari care spalau geamurile cladirii.

Dupe ce am coborat de la Sky Garden, ne-am dus in spate la alta cladire inalta catre avea doar 12 etaje si am vizitat The 120 Garden, o terasa cu vedeata de la care se veda foarte frumos Sky Garden si imprejurimile. Mentionez ca la fiecare obiectiv turistic din Londra, terase gen Sky Garden, Muzee, Biserici, etc. esti controlat ca la aeroport, cu scanarea bagajului si control corporal electronic. De traim intr-o lume diferita dupa 11/09/2001!

Dupa ce am terminat cu Londra vazuta de la inaltime, am mers sa vedem London Bank, The Monument si Hyde Park.

Hyde Park, este imens si foarte frumos, era plin de lume, mai ales ca asa cum am mai spus am prins 7 zile cu cer senin si fara pic de ploaie la Londra, cu temperaturi la pranz de 25 0C fenomen destul de rar la Londra, un coleg care a fost cu doua saptamani inainte a prins zilnic ploaie si temperaturi de maxim 14 0C!

Am mers prin Hyde Park pana am ajuns in Kensignton Park la memorialul inchinat lui Albert, printul consort al reginei Victoria si celebra sala de concerte Albert Hall.

De aici am luat un autobuz rosu supraetajat, ca sa mergem si cu asa ceva, (care desi are banda dedicata merge destul de greu traficul in Londra fiind super aglomerat si cu foarte multe semafoare) si am ajuns la shoping la celebtul Harods. Glumesc cand vorbesc de shoping la Harods, am vizitat magazinul care in ciuda preturilor foarte mari la produsele de lux era destul de aglomerat, la sectorul genti, o genata Louis Vuitton era pazita de trei bodygarzi, nu m-am uitat sa vad cat costa ca sa nu le dau emotii, ca as vrea sa cumpar asa ceva!

Dupa acesta am luat un nou autobuz pana la Westminster Palace, ca sa vad starzile din Londra.

Ce ma frapat la acest oras este ca nu are un centru istoric cu cladiri vechi cu strazi pietonale asa cum au majoritatea oraselor vest europene, ci are o arhitectura foarte amestecata, langa cladirile istorice apar si multe cladiri moderne din beton, metal si sticla, destul de bine integrate, dar parca prea rup din armonia arhitecturala clasica.

A cincea zi: in aceasta zi ne-am deplasat cu DLR-ul in Greenwich, unde am vizitat doua muzee, (am zis ca nu vom vizita muzee, dar acestea eru mici si cu o singura tema), am vizitat celebrul clipper Cutty Sark, restaurat si foarte bine prezentat pentru un vapor cu panze, inclusive cabinele capitanului si ale echipajului, (care aveau paturile exterm de mici nu stiu cum dormeau in asa ceva) m-am deplasat pe toate puntile inclusiv sub coca clipperului, care sete poztionat foarte interesant pe un sistem de telescoape.

Dupa aceasta ne-am deplasat prin parcul Greenwich pana la Observatorul Greenwich, unde muzeul in sine nu prezinta cine stie ce, doar ca poti sa stai cu un picior in emisfera estica si unul in cea vestica, incalecand celebrul meridian.

Am vizita la intoarcere si cteva caldiri de la Universitatea din Greenwich, inclusive capela care este foarte frumosa si unde nimeni nu ne-a oprit sa filmam. De fapt in Londra am mai vizitat doua biserici Catedrala Westminster unde nu era interzis filmatul si o caterdala foarte frumoasa am uitat cum se cheama chiar langa London Bridge, la care o doamna ne-a intrebat foarte amabil daca suntem acolo pentru slujba sau turisti si la raspunsul nostru ca suntem turisti ne-a rugat foarte politicos ca dupa inceprea slujbei sa nu mai filmam, slujba urma sa inceapa in cateva minute.

A sasea zi: aceasta zi a fost dedicata unei croaziere pe Tamisa, pe care am luat-o dupa ce ne-am plimbat pe Milenium Bridge, am vazut pe dinafara Globe Theatre, am vrut sa intram dar am nimerit doua autocare cu chinezi inaintea noastra la rand asa ca ne-am lasat balta si am mers la Anchor Pub London, deschis la 1616, unde am comandat la bar fish and chips traditional si apa plata (la pub-urile londoneze, comanda se face la bar unde spui nr. mesei la care stai, iar dupa ce platesti iti este adusa la masa comanda de catre chelner) totul pentru 28 lire. Portiile sunt foarte mari si intradevar de data asta mi-a placut meniul.

Dupa masa am plecat spre London Tower de unde am luat doua bilete la City Cruise si am mers cu vaporul spre Greenwich in explicatiile unui ghid din echipajul vaporului foarte simpatic, care la final ne-a spus sa nu ne uitam bagajele si copii pe vapor mai ales copii, caci unii i-au uitat inclusive pe el care a fost uitat pe vapor de cand avea 7 ani! Toata cursa dureaza cca ½ ora iar pe parcurs ghidul ne-a dat multe explcatii despre ce vedeam pe malurile Tamisei, inclusiv complexul de cladiri din caramida rosie, renovat unde isi au resedinta Sharon Stone si Robert de Niro! Vaporul se poate lua si spre amonte adica spre Westminster si costa 10 lire de presoana.

A saptea zi: in aceasta zi am zis sa ne plimbam de voie pe unde n-am mai fost, fiind si ultima zi in care mai eram practice turisti in Londra, findca in ziua urmatoare am plecat de la ora 8,30 din apartament, am predat cheile si apoi am mers la Victoria Coach Station de unde la ora 10,30 am luat autocarul spre Luton, autocar care a facut aproape doua ore de data asta si ne-a cam dat emotii findca si la controlul de Securitate a durat cam ½ ora avionul decoland practice la 13,30 a fost cam strans programul eu rezervand la 10,30 pentru National Expres, dar datorita traficului aglomerat a facut mai mult de 1,20 ore cat este dat official pe site timpul de parcurs Londra – Luton.

Deci sa revin, am plecat si am vazut Kensington Palace si gradinile din jur, dupa care am plecat in centru langa London Bridge, sa vedem si eventual sa manca in celebra Borough Market, dar care nu ne-a placut deloc mai ales ca mirosea destul de urat si amestecat cu fum de la gratare si peste crud plus ca nu mi s-a parut deloc curat. De aici am pecat in Camden Town, unde in afara de aglomeratie nu am gasit nimic care sa ne placa asa ca am plecat si am vazut China Town, un cartier foarte colorat dar cum nu suntem amatori de mancare chinezeasca nu am stat prea mult.

Dupa aceasta ne-am dus la M&M's World, un magazin imens dedicat bomboanelor M&M de unde am luat un pahar mare contra 11 lire de bomboane pe care le-am ales singuri si alte cateva maruntisuri drept souvenir.

Dupa aceasta plin de regret ca se tremina scurta vacanta la Londra am luat metroul si ne-am deplasat in Canary Wharf, unde de suparare ne-am indopat cu cate un fel din fiecare sandwich si cald si rece pe care le-am gasit la Pret a Manger, nu am luat chiar din fiecare fel ca erau foarte multe feluri, dar ne-au ramas si le-am mancat a doua zi la micul dejun. Tot de la Canada Mall la White Roses am luat aproape in fiecare seara cate o caserola de capsuni foarte gustoase la 4 lire 900 g.

Cam asta a fost scurta vacanta la Londra, sper sa revin si sa am timp si de muzee, sper ca nu v-am plictisit cu acest lung review, dar cum informatiile gasite aici m-au ajutat pe mine sper sa ajute si pe alti calatori ce am scris eu. In rest las fotografiile sa spuna totul desi din cele peste 1000 fotografii va fi greu sa aleg cateva reprezentative.

Trimis de scoty in 16.06.19 18:06:14
Validat / Publicat: 16.06.19 22:17:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 4695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scoty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Londra vazuta din London Eye
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

mprofeanu
[17.06.19 11:15:12]

@scoty: Foarte bun articolul tău, pus în valoare de frumoase și diversificate poze! Ai avut dreptate cu vremea, mult soare, poze reușite!

Interesant cum alternează noul și vechiul în imensa și frumoasa Londră, așa cum bine precizai și tu!

Am văzut poza cu Big Beng Tower acoperit de schele, sigur voi ajunge acolo, dar după 2021... , bineînțeles că am glumit! , sper să ajung cândva!... și să nu fie doar un vis frumos!

scotyAUTOR REVIEW
[18.06.19 12:15:47]

@mprofeanu: ok, asteptam un review!

mprofeanu, scoty
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: