Starlight Resort [Kizilagach]

REGIM MASĂ UAI
595 eur
+ COPII: 1 -- varsta: 11 ani

Pret accesibil

Am ajuns in Kizilagac in jurul orei 14.00 cu masina proprie, dupa un drum de aproape cinci ore, punctul de plecare fiind Goreme. Drumul prin munti a fost destul de greoi, relativ aglomerat, zone cu o banda pe sens, zone cu cate o banda pe sens iar a treia banda din mijloc o impart la mica intelegere si cei de pe un sens si cei de pe celalalt sens. Am avut nesansa de a prinde si o portiune de drum plina cu pietris tocmai turnat.

De la receptie am fost trimisi la masa, ni s-a spus ca nu aveau camera libera, in schimb poporul sovietic era cazat pe banda rulanta. In Starlight si Sunrise nu se pun bratari. Receptia este destul de mare, cu ac care functioneaza perfect, un bun refugiu la orele amiezii. Fiind 14.30 ne-am gandit ca restaurantul s-a inchis si am hotarat sa mergem pana la snack-bar. Surpriza, se deschidea la 15.00, intre 14.30 si 15.00 fiind pauza. Ciudat sistem uai, la snack- bar se serveste micul dejun, pranzul si cina, iar intre ele cu mici pauze produse de patiserie, fructe, pizza. Oferta la snack-bar fata de restaurantul principal la mesele principale este net inferioara ca diversitate. Ne-am intors la receptie, am primit 2 cartele de acces si 3 carduri pentru prosoape dupa care am iesit in fata hotelului asteptand sa ne duca cu masinuta deoarece aveam multe bagaje iar vila era situata destul de departe de hotel. Eram singurii turisti care asteptau. A venit prima masinuta, angajatul ne-a intreabat numarul camerei si ne-a spus sa o asteptam pe urmatoarea. Pe drum angajatul de pe cea de a doua masinuta, cand a auzit ca suntem romani ne-a spus ca are un Stepway diesel pe care a dat 15.000 eur si este o masina marfa. Nu stiu daca avea 30 de ani, dar uite ca se poate in Turcia prin munca de jos cinstita. Oare? Am ajuns la vila, ne-a urcat bagajele, ne-a explicat cum sta treaba cu cifrul la seif, cu ac, apoi vine camerista si ne pregateste al treilea pat pentru copil.

Camera acceptabila ca dimensiuni, curata, cu dulap, seif, trei paturi single, papuci de baie, minibar (un bidon de cola, unul de fanta, unul cu apa plata si unul cu apa minerala) care se reumple zilnic, lcd lg cu tvr international, ac centralizat care functiona perfect, scaun, masuta, cana electrica, pliculete de ceai si cafea, pe jos parchet. In baia de forma unui patrat, cada, consumabile la bidon, uscator de par, prosoape. Curatenie s-a facut in fiecare zi. Balconul foarte mic cu 2 scaune de plastic si o masuta. Am stat la etajul 1 al vilei, accesul in hol de pe scari se facea cu aceeasi cartela magnetica cu care deschideai si usa de la intrarea in camera.

Resortul este imens, pe langa hotelul Starlight si hotelul Sunrise sunt o multime de vile, multe piscine, zona aqua-park cu tobogane pentru adulti dar si pentru copii, terenurile de tenis, teren de fotbal pe iarba neingradit, miniclub. In 30 de minute de la iesirea din camera aveam impresia ca suntem in Bulgaria, asta din cauza ca se vorbea rusa "la greu" inclusiv angajatii iar la barul de la piscina poporul sovietic nu comanda, ia bautura si pleaca. Intai se aseaza la bar, apoi comanda, apoi bea, apoi comanda, apoi bea si tot asa. Apa plata la bidoane de 330 sta pe o masa la umbra, nici urma de frigidere. Dupa 2 zile apare apa plata la jumatate si un frigider. Evoluam. Bauturile racoritoare acidulate sunt din gama cola si se toarna din bidoane in pahare, iar cele neacidulate din gama cappy. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare la barul de la piscina principala, sa cauti un loc liber prin care sa te apropii de tejghea si sa astepti sa te bage cineva in seama (sau in alta parte). Cei 3 ospatari au foarte multa treaba. Este hotelul cu cel mai mare timp de asteptare la care am fost in Turcia. Indiferent unde te afli, in interiorul sau in exteriorul resortului, prima data esti salutat in rusa. Cele cinci zile in mijlocul poporului sovietic ne-a omorat curiozitatea de a vizita vreodata Rusia.

Pentru noi nu a reprezentat o problema distanta de parcurs intre vila si plaja, intre plaja si tobogane, in fond putina miscare nu strica. Este si un trenulet care te duce de la piscina principala la vile, l-am vazut destul de des plecand de la piscina. La piscina locurile bune sunt ocupate la 8.00, dar se mai gasesc sezlonguri si la 8.30. Daca treci dimineata la 6.00 prin zona vezi diverse obiecte lasate pe cate un sezlong. Apa foarte calda in piscina principala unde se desfasurau si activitatile echipei de animatie. Nu am vazut in vreo zi sa se ia mostre din apa de la piscina pentru analize. Poate mi-a scapat. Nisipul pe plaja este amestecat si cu pietre mici, intrarea in mare se face abrupt, pe fundul marii este doar pietris, sezlongurile se ocupa un pic mai tarziu ca la piscina. Se practica cu succes sistemul uai si aici, ocup sezlong si la piscina si la mare, poporul sovietic nu stie ce chef are peste zi.

Despre mancare pot spune ca nu au fost probleme, relativ diversificata, noi nefiind foarte pretentiosi. Am remarcat ca in restaurantul principal sunt momente in care nu fac fata puhoiului care se revarsa spre platourile cu mancare indeosebi in prima jumatate de ora. Debaraseaza greu mesele, inclusiv tacamurile trebuie sa ti le iei singur daca nu esti in prima linie. Oferta de dulciuri, salate, fructe si legume, gratare a fost in regula. Chiar nu avem ce reprosa privind calitatea, cantitatea si diversificarea mancarii, atat in restaurantul principal cat si la snack-bar. Seara, la intrarea in restaurant se putea servi un pahar de sampanie. Daca te asezai in interiorul restaurantului si nu pe terasa, aveai sanse sa te bage in seama vreun ospatar si sa te intrebe daca doresti ceva de baut, suc, bere sau vin. Nu am fost la restaurantele a la carte, sunt minim cinci, oferta restaurantului principal a fost indeajuns.

Internetul exista dar lipseste cu desavarsire in majoritatea resortului. Sanse de conectare sunt in lobby, restaurant si zona magazinelor, asta dupa 2 zile, la inceputul sejurului intrai pe google si nu reuseai sa accesezi nimic indiferent unde te aflai. Despre spectacolele organizate seara nu putem detalia prea mult deoarece se vorbea in rusa si am preferat sa iesim sa ne plimbam in zona. Am fost intr-o seara in amfiteatrul hotelului Sunrise dar a fost un spectacol penibil in limba rusa la care au participat si vreo 3 fii ai poporului sovietic. Din patru concurenti. Ati ghicit, probele de concurs aveau mai mult sau mai putin legatura cu bautura. Intre Starlight si Sunrise, pe gazon in partea dinspre plaja, aranjau seara scaune in fata unui ecran mare la care proiectau seara filme pentru copii, iar langa barul de la piscina principala era o mica scena cu mese si scaune frumos aranjate pentru muzica live care incepea la 21.30. Se putea dansa.

Ca o concluzie, pret accesibil, conditii acceptabile dar nu recomandam.

Impresii încărcate de narcisa in 08.02.2015 23:47:25

Validat / Publicat: 09.02.15 01:15:05

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11000 PMA (din 14 voturi) nota2