ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2018
DE RM1
DIN: Prahova
ÎNSCRIS: 19.04.18
JUN-2017

Starlight Resort, sau locul in care as reveni oricand cu drag

Dupa o pauza de patru ani, am revenit anul trecut in Turcia, pentru a sapta oara. Am ales Starlight Resort din mai multe motive: vegetatie, multe piscine, suprafata foarte mare, numeroase terenuri de tenis (fiind un impatimit al tenisului) si pozitionarea pe plaja.

La hotel am ajuns relativ tarziu, undeva pe la ora 23, la timp pentru cina tarzie, dupa o mica intarziere a avionului plus o alta intarziere pe aeroportul din Antalya de mai bine de o ora. Drumul pana acolo a durat aproximativ o ora jumatate (cu o oprire), dar stiam deja asta pentru ca mai fusesem in Side in urma cu cativa ani.

Am fost cazati imediat si apoi am fost asteptati de o masinuta de golf care ne-a dus catre zona de bungalow-uri (hotelul e format dintr-o cladire principala + bungalow-uri). Aici e important de mentionat ca suprafata pe care se intinde resortul, implicit zona de bungalow-uri e imensa; noua ne-a luat doua zile sa invatam drumul. Dar era o placere sa te ratacesti pe toate aleile care duceau catre bungalow-uri. Totul e plin de verdeata, multi palmieri, zeci de specii de flori, portocali, etc. De fapt, au incercat si au si reusit cu mult succes sa transforme o regiune semi-arida intr-o adevarata gradina botanica.

Trecand acum spre camera – suficient de spatioasa, curata, cu mini bar gratuit, reumplut zilnic (chipsuri, alune, apa, cola, fanta, bere plus ceai, cafea) iar vederea de pe balcon minunata.

Singura problema intampinata aici a fost legata de prosoapele din baie (pentru ca lipseau), dar odata semnalata problema a fost rezolvata.

Restaurantul principal este situat la “inaltime”si ai o priveliste superba asupra marii, pisicinelor si a intregii zone. In ceea ce priveste mancarea, nu am simtit o diferenta semnificativa fata de celelalte resorturi (un minus, as zice la varietate, comparand cu Royal Dragon) la care am mai fost pana acum: multa, gustoasa, aceleasi prajituri delicioase.

Exista si 12 restaurante a la carte, dar important de subliniat ca ele sunt localizate la Sunrise Resort (mai putin restaurantul chinezesc), resort care alaturi de Starlight formeaza World of Sunrise. De altfel, ele-s localizate in aceeasi zona, impart aceeasi suprafata, exista cai de acces intre cele doua si se poate merge si in zona hotelului Sunrise (acolo este situat si Aqua Park-ul, pontonul).

In afara de restaurantul principal mai exista un snack bar, care se afla “sub” piscina pentru adulti, si are forma unei pesteri. Merita mers aici, mai ales la pranz cand caldura-i apasatoare; au o zona in care poti lua masa cu picioarele in apa, e racoare si chiar e ceva inedit. De notat insa ca aici primeaza mancarea fast food.

O parte din piscinele hotelului sunt in cascada si as zice ca asta e unul din punctele forte ale hotelului. De-a lungul timpului au existat multe hoteluri in care m-am simtit sufocat de zecile de sezlonguri asezate in linie, dand senzatia aia de aglomeratie. N-a fost cazul aici.

Exista o piscina pentru adulti (accesul e permis doar celor cu varsta de peste 16 ani) situata paralel cu marea, un fel de infinitypool; e exact ce trebuie pentru cei care cauta liniste si vor ceva mai putin aglomerat. Si exista si avantajul de a avea barul (din zona receptiei) aproape.

Tot un avantaj este si faptul ca piscina fiind situata intr-o zona ceva mai inalta, vantul adie si e tare placut, in special dupa-amiaza, cand termometrul ajunge la peste 40 de grade.

Pe langa aceasta piscina, resortul mai are alte cinci piscine exterioare, dintre care una “principala” (sa o numim asa) unde se afla un al doilea bar si au loc activitati in fiecare zi (diferite jocuri, concursuri, polo, gimnastica, etc).

Plaja si marea ar putea ridica ceva probleme. Intrarea in mare e destul de abrupta, sunt foarte multe pietre si nu exista mult nisip. Recomandarea in cazul asta, daca doriti sa stati la plaja/mare, sa aveti si papuci speciali pentru inot, ca altfel nu-i tocmai usor sa te descurci.

In afara de mancare, piscina si plaja, asa cum spuneam mai sus, resortul are o multime de terenuri de tenis (12), un teren de fotbal, baschet, golf si chiar hipism. Desigur, la toate astea se adauga si sporturile nautice, dar care-s cu plata. Eu am incercat doar tenisul, si am avut nevoie de doua zile de “plimbari” pentru a putea face o programare si a juca. O singura data e gratuit, si nu oricum ci cu antrenor.

Pentru ca resortul are o suprafata asa de intinsa, seara e o placere sa te plimbi atat printre gradinile cu palmieri, flori si o gramada de alti copaci impresionanti cat si pe faleza (aici exista o terasa foarte faina, chiar pe plaja unde se poate fuma narghilea, cu plata – in zona hotelului Sunrise). De asemenea, tot seara, la apus, si tot in zona hotelului Sunrise e o idee buna sa mergeti pe ponton – ies niste poze de pus in rama. ;)

Concluzionand, asadar, cred ca Starlight e locatia perfecta atat pentru cei care cauta liniste si relaxare, cat si pentru cei care vor ceva mai multa distractie, actiune - in fiecare seara se organizeaza spectacole, evenimente, exista un club de noapte, deci nu prea ai cum sa te plictisesti.

E tipul de hotel care incearca, si chiar reuseste, sa le imbine pe toate. Si este, de asemenea si un hotel la care as reveni oricand pentru ca, la trasul liniei am petrecut sapte zile excelente in care m-am bucurat de tot ce mi s-a oferit.

Trimis de RM1 in 20.04.18 14:42:17
Validat / Publicat: 20.04.18 15:39:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Susesi (Belek), Royal Dragon (Side), Crystal Admiral (Side).

VIZUALIZĂRI: 9465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RM1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vedere din balcon

raducondulimazi [03.05.18 20:22:52] »

Este corect a informa potentialii turisti ai acestui superb hotel ca folosirea piscinei infinity pentru adulti se taxeaza cu 10 euro de persoana pentru cei care nu sunt cazati in camerele VIP din cladirea principala.

denys [18.07.18 17:24:11] »

Buna ziua!

Doream sa va intreb daca aceasta taxa de 10 euro se plateste doar pentru piscina infinity sau mai exista si o alta, pentru care la fel se plateste?

10 euro de persoana pe zi?

Multumesc si astept raspuns!

raducondulimazi [18.07.18 22:46:48] »

@denys: Prin concursuri de imprejurari, am ajuns la acest resort de trei ori, drept pentru care ma consider avizat: se platesc 10 E de persoana la piscina infinity, care este adults only si la piscina VIP (din varful Starlight-ului catre mare, imprejmuita de un gardulet, dar care este mica). Ultima vizita la Starlight a fost dezamagitoare din cauza serviciilor, au avut angajati o gramada de juniori, total neprofesionisti, cred ca din Azerbaidjan, pentru ca vorbeau turca si rusa, care au transformat restaurantele in haos. Sejururile anterioare au fost net superioare, resortul in sine este superb.

krisstinna [18.07.18 23:12:53] »

@raducondulimazi: Dar la clubul de noapte ai fost? Dacă da, cum ți s-a părut?

Știi cumva ce program are? Mă interesează in mod deosebit aceste amănunte.

Mulțumesc

denys, raducondulimazi