ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2015
ÎNSCRIS: 09.01.15
DEC-2014

Praga - un city-revelion-break reusit

Praga am ales-o simplu impreuna cu sotia. Eu am zis ca nu vreau sa mai fac revelionul in Romania, ea mi-a zis Praga si uite-asa un oras in care nu planuiam sa ajung prea curand era "on top". Poate va intrebati ce aveam cu Praga? Ei bine, 80 spre 90% descriu orasul ca unul romantic, iar eu nu sunt deloc genul si ca unul unde localnicii cauta sa pacaleasca turistii, iar mie imi place mai mult sa observ oamenii locului decat sa vizitez obiective pline de turisti inarmati cu zeci de camere foto si video.

Loc de intoarcere nu era, asadar m-am apucat sa-mi pregatesc traseul. Avand in vedere ca mai mergeam cu un cuplu, neobisnuiti cu stilul meu de condus am zis sa nu-i chinui si sa fac drumul dintr-o bucata. Asa am ajuns sa petrecem o zi in Viena la dus si o zi in Budapesta la intorcere.

Ramanea sa alegem cazarea. Cum preturile in perioada Craciunului, Revelionului nu sunt tocmai mici, am avut oarecum un noroc si am gasit pe booking 4 nopti cu ~500e la Hotel Galileo de 4 stele cu mic dejun inclus (vezi impresii). Nu tin foarte mult la numarul de stele, dar important este ca locatia sa fie buna, sa avem mic dejun si eventual parcare. Cum indeplinea conditiile, mai putin parcarea l-am ales.

Drumul, l-am facut cu masina personala. Cum am plecat 4 persoana iarna am stat pe ganduri daca sa iau porbagajul ce se pune pe plafon sau nu. Am decis sa renunt la el, dar s-a dovedit o mare prostie din partea mea. Am omis faptul ca in orice vacanta, la intoarcere apar bagaje in plus, iar iarna... cand un pulover ocupa un sfert de bagaj... cu atat mai mult trebuia sa am in vedere. Oricum, ne-am descurcat :).

Traseul a fost Bucuresti - Budapesta - Viena - Praga, tur-retur. Am plecat pe 27 in jurul orei 2 noaptea din Bucuresti cum planificasem initial, pentru ca daca nu se oprea ninsoarea amanam cu cel putin 3 ore plecarea. Drumul a fost bun, si plin de nervi dupa Deva cand se termina autostrada din cauza conducerii tarii, pentru ca nu sunt in stare s-o duca pana la Arad. Bucuria a revenit imediat cum m-am urcat pe autostrada in Ungaria. Drumul impecabil pana in Viena, iar aici pauza pana a 2-a zi.

La plecare din Viena, m-am trezit cu o ninsoare splendida, asadar, am luat-o cu grija spre Praga. Am urcat pe nationale spre Brno, treptat ploaia transformandu-se in ploaie. La intrarea in Cehia primul impact, pentru mine amuzant. Era plin de bordeluri (aprox 5-6 km), fiecare cu ditai anuntul in strada, unde aveai de unde alege in functie de pret. Si mai amuzant e cand am dat de un parc de distractie pentru copii dupa zona cu bordeluri. Practic se putea lasa copilul in parc si parintele sa ducea 2m mai departe se "distreze" si el. Asta ca o gluma, pentru ca eu m-am amuzat copios in zona aceea. Drumul fara probleme in continuare pana in Praga.

Hotelul l-am gasit usor, ne-am cazat, apoi dupa ce solutia data de cei de la hotel legata de parcare, nu mi-a placut, pentru ca era prea departe, am hotarat sa ma documentez singur. In 10 minute am gasit parcare. Se cheama Rudolfinum si se afla la aproximativ 200m de Podul Carol şi de Piaţa Oraşului Vechi sub Piaţa Palach. Dupa parerea mea am platit oarecum mult 660 de coroane/24 de ore, dar dupa ce review-uri negative citisem legat de furturile de masini sau din masini, numai conta.

Seara am incheiat-o cu o plimbare de recunoastere pana la Podul Carol, urmand a cerceta transportul in comun pentru a gasi locatia unde urma sa luom masa.

Pentru aceasta aveam lectiile facute de acasa. Am ales si nu am regretat. Dupa o zi de vizitat, a fost numai bine. Ne asteptam ca portiile sa fie mari, dar nici chiar asa. Iar preturile... sub ceea ce ne asteptam. Adica am dat ~ 100lei pe 2 portii de mancare plus 3 beri si 1 radler.

In prima zi plina completa, am ales sa vizitam Castelul Praga. Zis si facut doar ca trebuia sa achizitionam bilete pentru transportul in comun. Am ales bilet pt 72 de ore. Se pot achizitiona si de la ghisee, dar acestea sunt deschise pana la ora 16 sau 17.00. In rest doar de la automate. Ajunsi la Castel ne-a intampinat, in afara frigului, o coada destul de mare, dar in 15 min, cumparam deja bilete. Pretul unui bilet al turului mare este de 350 de coroane/persoana. Turul mare al castelului presupune: vechiul palat regal, expozitia permanenta “Istoria castelului Praga”, biserica Sf George, manastirea Sf George (Galeria Nationala), Golden Lane cu turnul Daliborka, Galeria de picturi a castelului. Mai exista si un tur mic ce cuprinde: vechiul palat regal, biserica Sf George, Golden Lane cu turnul Daliborka. Noi am luat si audio-guide, dar in afara de catedrala Sf Vitus, le gasesc utile, pentru ca sunt informatii peste tot. In plus, costa 350coroane/audio-guide + garantie de 350coroane/audioguide.

La cumpararea biletelor am primit si o harta dupa care ne-am ghidat. Am preferat sa lasam catedrala Sf Vitus pe final pentru ca era o adevarata nebunie la intrare.

N-am avut un obiectiv din cele vazut sa ma impresioneze pana peste cap, dar ce m-a surprins din punctul meu de vedere este faptul ca exista o linie imaginara intre utilitate si comercial. Este un loc unde as reveni cu placere oricand pentru o plimbare printre zidurile Castelului.

In cele din urma am ramas doar cu catedrala Sf Vitus de vizitat. N-am apucat s-o vizitam in aceasi zi, pentru ca mai era o ora din programul de vizita si nebunia de la inceputul zilei se mentinea. Dar cum biletele erau valabile 24 de ore am decis sa ne intoarcem in urmatoarea zi cat se poate de devreme.

In continuare am mers sa cautam un local unde sa ne petrecem seara de revelion. Am cercetat de acasa problema si am ales Hard Rock Cafe, unde din pacate numai aveau locuri. Pana la urma am ales restaurantul hotelului U Prince (si n-am facut o alegere gresita), ce se afla in imediata apropiere Ceasului Astronomic.

Pentru seara am facut rezervare in jurul pranzului la Vytopna, pentru a nu avea surprize seara cand urma sa venim. Asadar nici o problema cand am ajuns la celebra berarie cu trenulete. Am fost condusi la masa, unde dupa ce am comandat ne-am asteptat cuminti berile sosite cu trenuletul. Sincer sa fiu, localul trebuie sa fie pe harta oricarui turist.

A 2-a zi, asa cum stabilisem anterior, la prima ora eram in catedrala Sf Vitus. Pe cat de impresionanta este la exterior, la fel este si interiorul. Isi merita toate laudele si review-urile pe deplin.

In continuare am ales sa mergem la Ceasul Astronomic. Nu mi s-a parut foarte spectaculos, poate si datorita faptului ca-l vazusem pe cel din Berna cu 3 luni inainte. Am zis sa vedem si panorama, drept urmare, luom bilet si urcam pe scari asezandu-ne la coada (scria peste tot ca nu se foloseste liftul pentru urcare). Dupa 25 de minute, timp in care lumea urca cu liftul pana sus si se bagau in fata am cedat si ne-am retras de la coada. Nu sunt genul nici care sa faca scandal, nici sa care sa se bage in fata. Dupa acest episod mai putin placut, ne-am oprit in piata de langa ceas unde am mancat, am baut o bere, refacandu-ne fortele pentru a merge spre Podul Carol. Am luat-o pe jos cu ajutorul lui google maps, iar eu dornic de aventura mi-am activat simturile de cercetas si am luat-o aproximativ pe traseul propus. In final, am observat ca am ocolit ceva, dar nu mi-a parut rau, pentru ca am gasit printre altele un muzeu al Berii :). N-am reusit sa intram pentru ca era plin si am plecat mai departe catre celebrul pod.

Ajunsi aici ne-am inceput plimbarea deasupra Vltavei. Am avut noroc ca desi era multa lume, nu am simtit aglomeratie. Un loc foarte frumos de promenada in atentia statuilor de pe marginile podului.

Ziua de vizitat a fost putin mai scurta pentru ca la 8 trebuia sa fim la restaurant pentru masa de revelion. Despre restaurant o sa povestesc in viitor intr-un review. La 12 noaptea am iesit in zona ceasului astronomic, unde am admirat focul de artificii oferit de localnici.

A 3-a zi, am luat-o la pas prin Praga. Am ajuns la Muzeul National, dupa care am luat-o tot pe jos catre Centrul Vechi. Dupa aceea ne-am adus aminte de cladirea "care danseaza" si am mers catre ea. Poate lumea o considera in fel si chip, dar mie nu mi-a placut. Totusi e o pata de culoare in clasicul din Praga. De acolo, fiind aproape de Podul Carol am luat-o pe jos la inca o plimbare de pod. Seara am terminat-o la fel cum am inceput-o pe prima si anume la Zlaty Klas.

Urmatoarea zi a inceput ploaia de dimineata, am fost sa luom masina, dupa la niste cumparaturi si fuga spre casa.

Concluzii:

- un oras spectaculos, cu oameni primitori

- daca mergi de acasa cu lectiile invatate e greu sa ai probleme

- banii decat sa-i schimbati de acasa sau la casele de schimb, mai bine ii scoate-ti de la bancomat. Au Raiffeisen si Unicredit peste tot, am mai vazut si ING si cred ca mai au si altele.

- transportul in comun este foarte bine pus la punct. Noi am mers mult cu tramvaiul. Atentie, tramvaiele au prioritate si pe trecerea de pietoni.

- mancarea si bautura sunt la inaltime. N-am mancat in prea multe localuri dar per total, inclusiv mancarea din piete era foarte buna.

Trimis de Sindrom in 28.01.15 20:06:22
Validat / Publicat: 28.01.15 22:09:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA.

VIZUALIZĂRI: 7224 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Praga și împrejurimile: