Galileo Hotel

înscris/ă în 09.01.15
MEMBRU: PREMIUM
DEC-2014

Hotel Galileo - un hotel bun in Praga

Adresa exacta este : Bruselská 3, Praga, 120 00, Republica Cehă.

Hotelul l-am gasit imediat cu ajutorul navigatiei, dar atentie ca se afla pe o strada cu sens unic.

Este curat, personalul era destul de rece, dar au fost ireprosabili.

Camera era mare, intrarea se facea pe un hol mai mic de vreo 3m, dupa care un hol la dreapta de 5m de unde se intra in baie si unde se mai gasea si dulapul pentru haine. Dupa aceea urma camera, cu pat dublu, dar din pacate, ce nu mi-a placut, faptul ca erau doua saltele in loc de una. In rest pernele bune, noptiere si tot tacamul. In camera mai aveam TV LCD (fara nici un post romanesc, dar n-am simtit lipsa) plus un docking station cu boxe pt iphone (asta mi s-a parut interesant, cu toate ca noi nu aveam nici unul iphone).

Curatenie se facea zilnic, iar fara probleme si fara nici un repros.

Micul dejun nu te dadea peste cap, se putea putin mai bine, dar cum nu am mers in Praga sa mananc specialitati la micul dejun pentru mine a fost suficient. Oricum ar fi fost, tot omleta si sunca mancam dimineata. Pentru cei ce vor un meniu mai sofisticat, e posibil sa nu le placa.

Ce mi-a placut la micul dejun era locatia. Practic la ultimul etaj, dar era o panorama frumoasa a orasului (cat se vedea).

Din pacate, hotelul nu dispune de parcare, dar eu am gasit doua solutii. Fie se duce ziua masina intr-o parcare si seara se aduce la hotel (noaptea parcarea era gratis pe strada), varianta aceasta e mai ieftina, fie se lasa intr-o parcare tot sejurul. Pe a doua varianta am mers eu.

Asezarea hotelului este foarte buna. La 2 minute este statia de tramvai pentru tramvaiul 11, daca tin bine minte, sau la 7-10 minute statia de metrou si tramvai IP Pavlova (sper ca am scris bine). Noi mergeam pe jos pana la IP Pavlova de unde luam tramvaiul 21 pana in Centru fie pana la Castelul Praga, depinde de destinatie.

Per total un hotel bun, camera spatioasa si se afla intr-o zona linistita (la 200m de strada principala). Totodata, in zona mai erau restaurante, supermarcket, un Raiffeisen, un Unicredit.

Impresii încărcate de Sindrom in 27.01.2015 13:55:31

Validat / Publicat: 27.01.15 16:51:11

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CEHIA
VIZUALIZĂRI: 1953

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4050 PMA (din 8 voturi) nota2

[27.01.15 16:50:43]

Mutat în rubrica "Galileo Hotel, PRAGA" (nou-creată pe sait)

[27.01.15 16:59:10]

@Sindrom - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

- Sindrom
[28.01.15 08:32:54]

@webmaster26 - Sunt ok coordonatele!