ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2015
ÎNSCRIS: 09.01.15
SEP-2013

Zakynthos si atat

Giannis Parios - ΜΑΤΙΑ ΜΠΛΕ(ochi albaştri)

Despre Zakynthos s-au scris multe. Rar am vazut un review negativ despre insula si poate doar din partea acelor oameni ce si-au ales cazarea gresit, pentru ca de peisaje si plaje nu se poate plange nimeni.

Cum s-au scris atatea, m-am gandit sa scriu si despre zonele ce le-am vizitat si intamplarile de acolo, privite poate putin altfel.

Cum am dat de Zakynthos? Intr-un mod ciudat. Pe youtube. Imi cautam un action camera si ma uitam pe tot felul de filmari. In aceasi perioada, cautam un loc in care sa ne petrecem luna (sapt) de miere. Ei bine, dupa ce am vazut filmarea si locurile am inceput sa caut locatia filmarii. Ce-a urmat se cheama documentare, pentru ca mergeam pentru prima oara in Grecia. Am gasit multe zone splendide, dar ochii vedeau doar Navagio, de parca numai exista nimic altceva pe insula.

Fiind o vacanta speciala, venita dupa un an plin, finalizat cu succes, am zis sa ne rasfatam si cu cazarea nu doar cu locatia. Asadar am ales Lesante Hotel&Spa din Tsilivi, care in ciuda notei nu tocmai mare mai de pe booking. Numai retin exact cat ne-a costat, oricum undeva sub 500e pentru 7 nopti. Mai ramanea transportul de pus la punct. Eu am tinuto mult si bine ca mergem cu masina pentru ca nu mi se parea distanta asa mare (inca nu luasem "nava amiral" si mergeam cu o masina de 1 tona, sport, joasa, galagioasa si oarecum incomoda pentru 17 ore). Pana la urma, a decis sotia avion si avion a fost. Biletele mi s-au parut excesiv de scumpe, undeva la 600euro cu tot cu taxe de aeroport.

Transportul de la aeroport la hotel l-am facut cu taxi-ul. Am rezervat de pe site : zantetaxi.gr. In ciuda faptului ca am gresit data de intoarcere cand am facut rezervarea cei de acolo au fost foarte amabili. Dupa ce am facut mailul catre ei, la vreo 10 minute am primit telefon sa mai confirm datele, dupa care s-a facut modificarea. Asta se intampla pe la 8-9 seara. Totodata m-au mai sunat odata cu o zi inainte si de sosire si de plecare pentru confirmare. Mi s-au parut seriosi si eficienti.

La plecare, totul a decurs normal cu avionul, nimic anormal. Primul impact cu insula din aer a fost WOW. Nu erau cuvinte pentru mai mult. In aeroport era un stand al firmei cu taxi-urile cu o d'soara ce ne astepta cu placuta cu numele. Masina era ok, soferul ok, doar ca necunoscand nimic, ne-a luat pe niste drumuri destul de dubioase, dar in final am ajuns la hotel.

Aici ne-am luat camera, iar la receptie pana s-au facut formalitatile am primit sampanie si bomboane. Dupa, am fost condusi in camera, unde la vreo 10 min la usa ne-am trezit cu un platou de fructe si vin din partea hotelului. Camera si hotelul contrar review-urilor negative de pe booking aratau impecabil, exact ca in poze. Ulterior am aflat ca hotelul era proaspat renovat. Per total, nimic de reprosat, nota 10.

Dupa, am plecat in recunoasterea zonei. La 2-300m de hotel se afla plaja. Buna, lata, apa nici sa mergi "10km" pana sa poti inota, dar nici sa fie adanca brusc. Parerea mea: numa buna pentru o dupa-amiaza.

Mai departe am mers sa vedem centrul zonei unde se afla cateva cluburi, centre de inchiriat scuter/atv/buggy/masina si tavernele. De mancat in prima zi am mancat la Sweet Revenge. Foarte buna mancarea, nu-mi mai aduc aminte preturile, dar in general o masa sanatoasa era cam 20-25 euro, in functie de cata bautura se consuma la masa. Ca si gratuitati se numarau paine cu unt+desert (ori o prajitura sanatoasa, ori ditai bolul de fructe). Asta am intalnit la toate tavernele unde am mancat.

In prima zi dupa sosire am inchiriat un buggy si am fost la Aqua Park. Este un park acvatic ok cu destul distractii unde ne-am simtit bine.Fiind oricum final de sezon, era destul de liber.

Pe drumul de intoarcere, a sarit lantul de la transmisia buggy-ului. Bineinteles ca am incercat sa-l repar, dar... nici o sansa si am sunat la centrul de inchiriere. Dupa ce ne-au cautat vreo ora, pentru ca n-aveam idee pe unde suntem ne-au gasit, cu ajutorul unui "localnic" roman angajat la centrul de inchiriere si a unui grec din zona in care se defectase "atelajul". Trebuie sa-i laud, pentru ca nu am platit nimic in plus, iar in loc de buggy ne-au adus un atv cu care ne-am vazut de drum si aventuri. Seara, am dus atv-ul la centrul de inchiriere (Blue Bird se cheama) si urma sa prospectam piata pentru un alt mijloc de transport. Eu vroiam un suzuki decapotabil, dar dupa un calcul ieseam putin cam scump. Ei bine patronul de acolo, ne-a facut o oferta buna, aproape de jumatate de pret/zi si a ramas sa ne intoarcem sa luam masina dupa ce terminam cu excursiile. In aceasi seara am prospectat piata si am luat o excursie de o zi in jurul insulei cu vaporul unde aveam opriri in diferite puncte.

A 3-a zi ne-a luat autocarul de langa hotel, apoi dupa ce am cules alti turisti din drum, ne-am indreptat catre portul din capitala insulei pentru a ne imbarca. Vaporul era destul de mare, marinarii erau imbracati in pirati, iar vasul era la fel decorat tematic. Prima oprire a fost in larg, numai tin exact minte de ce, dar am facut o baie buna. Imi placea ca puteam sari direct de pe vas in apa, mai exact aveau o mica platforma ce o ridicau. Dupa am am facut opriri la Keri Caves, Navagio, Limnionas, am trecut pe langa insula cu testoase. Sper sa nu fi sarit peste nici o zona vazuta. A meritat din plin excursia dar trebuie tinut cont ca este si destul de obositoare. Dar este un mod bun de a alege urmatoarele destinatii. Asta am si facut si in aceasi seara am mers sa luom o excursie pentru inca o tura la Navagio, Limnionas si sa vedem de aproape testoasele cu o barca de viteza ce avea o portiune mare de geamuri prin care puteai sa vezi in apa.

A 4-a zi cum spuneam am mers iar prin locurile enumerate mai sus cu mentiunea ca la Navagio in momentul in care am ajuns erau 10 persoane maxim pe plaja. A fost foarte fain cu apa, plaja plina de pietricele, epava... ce sa mai, de vis.

A 5-a zi am inchiriat masina si a plecat spre Limnionas pentru plaja baie, snorkeling. Ei bine si aici aventura cu drumul. Ne-am descurcat cu ajutorul localnicilor. Pana la urma, am ajuns pe drumul cu o singura banda unde mi-am pus intrebarea ce o are orice sofer in cap cand trece pe acolo: daca vine ceva din fata unde ma duc? . Ei bine, n-a venit nimic. Am ajuns printre primii acolo. Era liniste, apa pietre, soare tot ce ne puteam dori in vacanta. Zona este practic un golf, o zona stancoasa, nu este plaja normala, iar sezlongurile sunt in varf pe niste terase, cred amenajate, dar mai jos se poate face plaja si pe stanci. Noi am ales sezlogurile, chiar daca aveam de coborat destul pana la apa. Apa, este plina de pesti, pestisori de tot felul, colorati in fel si chip de nu-ti mai vine sa iesi din apa. Atentie in cazul in care spiritul de aventura va impinge spre iesirea din golf pentru ca acolo, curentii sunt destul de puternici. Dar aveti ce vedea si fara nici o aventura.

Pranzul l-am luat in singurul loc unde se putea lua si anume la restaurantul din zona. Foarte buna mancarea, chiar daca este o zona izolata.

In zilele urmatoare, am ales sa mai stam la plaja sa ne odihnim si am ales Banana Beach.

Cred ca ar mai fi de povestit dar a trecut ceva timp si nu-mi aduc aminte toate amanuntele, dar ca rezumat ar fi asa:

Cazare:

- pentru zona linistita, recomand Tsilivi, pentru cei ce vor numai distractie 24/24 - Laganas

- mancarea a fost buna la toate tavernele la care am mancat.

- comunicarea cu localnicii de nota 10, fie batrani, fie tineri.

- sincer ca si locuri de vizitat, exceptand Navagio, la Limnionas m-am simtit cel mai bine.

- insula e intr-un procent destul de mare ocupata de turisti englezi.

- per total, e un loc unde trebuie sa ajungi macar odata in viata.

- daca practicati sau va tenteaza snorkelingul, puteti lua la voi niste bucatele de paine pentru a aduna pestii de toate felurile.

Trimis de Sindrom in 21.01.15 22:40:56
Validat / Publicat: 22.01.15 06:52:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sindrom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.01.15 06:32:55]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Te rugăm, dacă timpul îți permite, să ne povestești mai pe larg și despre hotelul la care ai stat în Tsilivi.

Poți scrie un review despre hotel accesând acest acest link.

[22.01.15 08:51:03]

@webmaster28 - Cu siguranta voi reveni si cu review legat de hotelul in care am stat si despre locatiile in care am mai fost.

[22.01.15 12:06:39]

[22.01.15 12:34:45]

@webmaster13 - Multumesc pentru ilustratia muzicala!

Totodata scuze cititorilor pentru greselile din text, n-am mai avut rabdare ieri sa-l corectez convins de faptul ca am scris corect.

Am trimis catre webmaster paragrafele cu probleme si va fi corectat.

vega06
[22.01.15 18:22:15]

@Sindrom -

In primul rand iti urez bun venit printre noi (de AFA zic normal ).

Noi n-am reusit inca sa ajungem in Zakynthos, dar tot speram. Poate anul asta... Daca e sa fie si Grecia pentru 2015, avem patru destinatii ca obiectiv : Zakynthos, Santorini, Ios, Naxos, poate si Parga, una dintre ele sau combinate cumva, nu stiu inca. Toate destinatiile astea sunt de inspiratie AFA

saxonul
[22.01.15 18:32:52]

@Sindrom: "Sindromul" Zakinthos m-a lovit și pe mine, așa că la vară o săptămână acolo e aproape rezolvata. Foarte frumoase fotografiile, sper sa fie validate toate sa le vad la marimea normala.

Camelia19
[22.01.15 18:37:27]

@Sindrom - Felicitari, un review foarte placut de citit, mi-ai dat un impuls sa scriu si eu articolul pe care l-am tot amanat despre concediul din 2013 in Zakynthos. Ai dreptate in legatura cu Porto Limnionas, si eu cred ca e cel mai bun loc pentru snorkeling din toata insula. Pacat ca e putin cam aglomerat.

[22.01.15 18:47:15]

@vega06 - E destul de greu o alegere in Grecia. Pentru ca oamenii stiu sa faca turism. Ii ajuta si natura, dar si ei se adapteaza cerintelor turistilor. In Zakynthos predomina englezii, deci s-au adaptat cu tot cu meniuri, portii de mancare, bautura, distractii.

In Thassos erau multi romani, la fel s-au adaptat pana la meniuri in romana.

Pentru mine e un aspect important si acesta, pentru ca e posibil ca insula sa fie extraordinara, dar datorita turistilor sa nu fie pe placul oricui.

De exemplu, turistii ce se duc in Laganas cu copii si apoi se vaita ca a fost galagie si umplau oamenii beti pe strada. Sau in Kavos in Corfu, aceasi situatie.

@saxonul si noi cred ca ne vom intoarce in Grecia anul acesta in proportie de 80% (a aparut Berlinul pe lista), dar cred intr-un procent destul de mare, ca tot Zakynthos vom alege, ramane si sotia sa aleaga

@camelia19 Mi-a luat si mie ceva sa-l scriu, dar am zis hai s-o fac cu toate ca sunt mai recente Budapesta, Praga, etc

Camelia19, saxonul, Sindrom
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: