ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2015
ÎNSCRIS: 05.01.15
JAN-2013

Spectacol de artificii exploziv – made in London de Revelion

Perioada: Revelion 2013

Misiunea: sa luam parte la cel mai frumos spectacol de artificii din Londra

Ajunsi in Londra pe 31 decembrie, dimineata, ne-am oprit la prietenii nostri pentru a ne lasa bagajele si in jurul orei 17 am plecat spre metrou. Calatoria a fost relativ scurta, iar cand am iesit de la metrou deja se simtea atmosfera de petrecere. Un voluntar (care facea parte din echipa organizatorica) ne-a inmanat o harta (ce cuprindea informatii legate de parcare, cai alternative, etc.) a zonei. Strazile principale erau inchise pentru masini, insa pline de oameni care ieseau de la metrou si apoi se indreptau care incotro. Foarte multi politisti prezenti la orice coltisor!

Am traversat malul spre Big Ben si am mers pana in Trafalgar Square pentru a ne face niste provizii de mancare. Pe orice straduta o luam era plin de turisti si de forte de ordine, insa era o atmosfera frumoasa, de sarbatoare. La intoarcere ne-am oprit langa Westminster Pier si acolo am poposit pentru aproximativ 8 ore. Ne-am orientat bine si am ales strategic un loc perfect, langa margine, perfect pentru poze.

Pe masura ce trecea timpul se strangea din ce in ce mai multa lume. Unii se asezau pe strada, altii, ca noi, stateau in picioare sau dansau. Printre ritmuri de muzica si incurajarile DJ-ului din zona, care era plin de energie, am rezistat (Aveam la noi pelerinele de ploaie, si, desi nu a dat un strop in seara respectiva, le-am tinut pe noi si ne-a prins tare bine fiindca nu lasau frigul sa patrunda. Eram oricum echipati de iarna, cu imbracaminte potrivita pentru frigul de afara, insa cand stai pe loc mai mult timp tinzi sa simti frigul mai tare.)

Multimea de oameni devenea din ce in ce mai mare, podul din dreapta noastra (Westminster Bridge) era plin de lume, un elicopter survola zona din ce in ce mai des, semn ca se apropia numatoarea inversa. Si in 3, 2, 1... explozia de culori a inceput. Am asistat la cel mai frumos spectacol de artificii. Fata imi era luminata de toate culorile, iar fericirea pe care o simteam nu se poate vedea decat prin zambetul meu larg. As reveni in fiecare an pentru a vedea exlozia de culoare ce tasnea din London Eye sau de pe vasele special amenajate de pe Tamisa. Fundalul muzical a completat armonios spectacolul de culoare din acea seara iar noi ne-am bucurat ca am putut lua parte la acest eveniment. Pentru cele aproximativ 10 minute de artificii, de spectacol incredibil, pot spune ca a merit asteptarea. Poate ca data viitoare nu voi mai cauta neaparat loc in prima linie, fiindca se pot vedea foarte bine si din alte zone, fara asteptat atata timp in picioare.

Dupa terminarea spectacolului am luat-o incet pe malul Tamisei, incercand sa ajungem la o statie de metrou (cele din zona respectiva erau inchise pentru a se incerca fluidizarea multimii). De retinut ca in noaptea de Revelion mijloacele de transport londoneze sunt gratuite!!! Am mers destul de mult pe jos insa ne-a facut placere. Pe strazi era o adevarata post-explozie de gunoaie, foarte multe sticle, petrecareti beti, dar binedispusi, tineri retinuti de politie, altii care bausera prea mult si vomitau, persoane care dansau, altele care se pozau cu politistii. Prin toata aceasta nebunie nu mi-a fost teama deloc, multimea de oameni nu se imbrancea/injura, iar zona mi s-a parut bine organizata (in acest sens existau multe semne/indicatoare si foarte multi politisti sau voluntari care dadeau indicatii).

A doua zi (cateva ore mai tarziu, de fapt) toata mizeria de pe strazi disparuse ca prin minune. Placut impresionati ne-am indreptat spre celebra parada de pe 1 ianuarie, un alt spectacol plin de culoare, in care au defilat automobile ciudate, personaje din povesti/filme, trupe de dansatori de prin toate colturile lumii. Seara ne-am plimbat pe strazile frumos luminate si impodobite de sarbatoare.

Concluzia: un spectacol de artificii plin de culoare ce merita experimentat la fata locului!

Trimis de DarkAng3L in 20.01.15 23:27:18
Validat / Publicat: 21.01.15 07:06:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 2452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DarkAng3L); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Artificii

[22.01.15 18:24:35]

Wow! Super fotografiile cu focurile de artificii! In aprilie voi vizita si eu Londra, dar fara focuri de artificii... Any tips?

[22.01.15 19:32:02]

@saxonul - Recomand si de un Revelion.

Este frumos in aprilie in Londra. Am foarte multe tips, dar trebuie sa imi dai mai multe detalii despre ce vrei sa faci, ce vrei sa vizitezi (de exemplu, preferi sa mergi prin muzee sau iti place sa mergi pe jos), lucruri de genul asta, sa stiu ce sfaturi sa iti dau. M-ar ajuta sa stiu si cate zile stai in Londra... sa stiu cate poti face din ce iti propui.

[22.01.15 20:04:58]

@DarkAng3L - Voi sta 4 zile. Nu prea am chef de muzee, fiind prima vizita la Londra; mai mult mers pe jos, admirat palate, catedrale, parcuri, Greenwich, Tamisa, din astea.

[22.01.15 20:09:11]

@saxonul - Super! Imi prind tare bine aceste detalii. Maine revin cu un mesaj privat cu mai multe informatii

[23.01.15 14:11:30]

@DarkAng3L - Multumesc.

buterfly*
[23.01.15 15:21:05]

felicitari! ti-au iesit foarte bine fotografiile!

[23.01.15 15:24:14]

@buterfly - Multumesc.

Secretul: trepied si rabdare

[23.01.15 22:33:47]

@saxonul -

Ne pare rau, saxonul nu si-a dat acordul sa primeasca mesaje private expediate prin intermediul site-ului [Are, in panoul de utilizare al contului sau, setarea AcceptMesajePrivate = NU ]

Hai ca revin cu un mesaj aici, daca pe privat nu se poate.

[25.01.15 19:41:39]

@DarkAng3L - Scuze, habar nu aveam de aceasta setare. O modific acum. Later edit: Am modificat-o.....

buterfly*, DarkAng3L, saxonul
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: