ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2015
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 09.06.13
SEP-2014

Un decor minunat

Pentru concediul din 2014, am hotarat sa fie Muntenegru.

Dar, pana sa ajungi acolo, drumul e cam lung - chiar si pentru un sofer experimentat. Si (din nou multumiri tuturor celor care au scris despre asta), informandu-ma din impresiile celor mai experimentati (iar uneori si foarte expresivi intr-ale scrisului), am ajuns la concluzia ca va fi prea complicat sa mergem direct pana la Ulcinj unde aveam rezervat sejurul si, ca daca tot trecem prin Serbia, ar fi frumos sa vedem si altceva decat drumurile principale.

Decizia asta a dus la o alta: cazare intermediara de o noapte in Kopaonik.

Bugetul nostru a fost unul de austeritate, asa ca am cautat destul de mult pana sa ne hotaram la Vile M&S. Dar se pare ca decizia a fost una corecta, raportul calitate pret a fost foarte ok. (50 eur pt toata vila - nu tin minte sa ma fi intrebat cineva cate persoane vom sta)

Am mustrari de constiinta ca nu le-am dat note mai mari imediat dupa vizita, insa i-as recomanda cu placere. Si atunci as fi facut-o, de fapt, chiar daca cele cateva inconveniete ne-au facut (atunci impreuna cu cei din grup) sa nu le dam note foarte mari:

- i-am gasit foarte, foarte greu, instructiunile pt GPS de pe Booking pt a ajuge la ei au fost foarte proaste - ei erau, de fapt, un pic in afara statiunii; dar si vina noastra a fost la fel de mare ca am uitat acasa datele de contact - ne-a fost chiar teama ca poate nu-i gasim la un moment dat si... Ei, a trecut!

- noi nu am inteles exact cum sunt impartite camerele din pozele lor oficiale, asa ca distributia camerelor a trebuit putin regandita la fata locului.

- este o cabana de munte: mult, mult lemn (foarte, foarte frumos), dar complet neantifonat.

Si acum, cateva explicatii: cei din mansarda (eu si fiica mea in cazul nostru) nu au voie sa se trezeasca noaptea (risca sa isi rupa gatul pe scara aceea si/sau sa trezeasca si pe cei din camera de 2 paturi pe langa care trec). Usa prin care se urca in mansarda nu cred ca ar trebui inchisa pt ca nu stiu cum s-ar mai incalzi incaperea in acest caz si e totusi o statiune de munte, nu stii niciodata ce temperaturi pot fi. Iti e teama in cazul asta si sa te misti ca sa nu ii deranjezi pe cei de pe langa tine (2 prietene in cazul nostru, asa ca ne era teama ca au somnul usor). Iar camera a treia este separata de celelalte, dar are 3 paturi: rezulta ca decideti voi, cei intersati de aceasta vila (presupun ca pentru voi scriu de fapt, nu?), cine din grupul vostru va dormi in ea.

Canapeaua din livingul de jos nu este rabatabila si este foarte ingusta: poate dormi in ea doar cine stie sa doarma pe locuri foarte inguste (noi am avut si un reprezentant din acesta, care nu a dorit sa incomodeze etajul cu sforaitul sau).

Am fi dorit sa vorbim mai mult cu proprietarul, sa vedem mai multe din statiune, dar nu am reusit sa ne intelegem. Acum dupa alte impresii ale altor calatori inclin sa cred ca am comunicat cu tatal proprietarului totusi. Omul s-a straduit sa fie dragut, asa ca am renuntat sa mai incercam sa dam din maini si ne-am marginit sa ne plimbam un pic in zona vilei. Ne era si teama ca nu cumva ploaia sa revina, desi norii se risipisera intr-un timp record.

Si uite asa, la nici cateva sute de metri, am gasit afine pe dealul de langa sosea, iar dupamiaza noastra s-a imbunatatit considerabil. Din nefericire, bateriile aparatului nostru foto au cedat, asa ca imi cer scuze, nu va putem ajuta cu prea multe fotografii.

Alte impresii (de data asta pozitive):

- vila era frumos decorata,

- mobila este noua, de foarte bun gust si foarte trainica,

- exista televizor, dar nu l-am incercat;

- existau niste jocuri de societate: cateva pachete de carti de joc si ceva cu pioni pt copii. Si cred ca si niste carti, dar in sarba

- bucataria este perfect utilata si functionala - existau chiar si niste ulei, zahar etc

- instalatiile erau functionale (cine a folosit prima data apa calda a reusit sa se arda un pic, atat era de fierbinte)

- totul era impecabil de curat

- vederea de pe balcon (nu era loc pt mai mult de 2 scaune) si/sau din curte este de o frumusete de nedescris, trebuie musai vazuta la fata locului: a doua zi dimineata ne-am trezit deasupra norilor, dar pana am reusit sa strangem la loc bagajele am putut vedea perfect in jur.

- curtea este minunata, cu loc special de luat masa si gratar (din pacate pt noi a plouat un pic cand am ajuns si ne-a speriat, asa ca am apucat sa mancam inauntru, iar cand au plecat norii am preferat plimbarea; dimineata ne grabeam deja catre tinta noastra principala, asa ca am ratat curtea din nou)

- drumul pana acolo si de acolo spre Muntenegru este deosebit de frumos (nu am cuvinte suficient de potrivite sa descriu peisajele si au facut-o altii mult mai bine pe acest site pt a mai merita sa va deranjez eu) si deosebit de bine intretinut: nici macar o groapa, iar "peticele" in asfalt erau perfect nivelate.

Am vazut ceva hoteluri mari in statiunea propriu-zisa si printre ele si ceva restaurante. De asemenea, un centru pentru echitatie. Am vazut si drumul care ducea la inceputul partiei pentru ski, dar cum noi nu eram acolo pt asta si era mai important sa gasim cazarea...

Acestea fiind spuse, in cazul in care alegeti Vile M&S, cu siguranta veti fi incantati de frumusetea vilei in sine, dar mai ales de frumusetea zonei respective. Pentru cei care doresc relexare cu siguranta este o alegere potrivita.

Cu siguranta eu as alege din nou sa ma cazez acolo daca as ajunge din nou in Kopaonik. Si nu doar pentru o zi.

Trimis de monicap in 19.01.15 23:17:49
Validat / Publicat: 20.01.15 00:27:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 2282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primul cuplu de Vile M&S. Ele sunt, in general cuplate cate 2. Noi am stat in cea din dreapta

[20.01.15 00:26:26]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

monicap
    Alte impresii din această RUBRICĂVila M&S: