Olympic Hotel

235 eur
+ COPII: 1 -- varsta: 13 ani

Hotel Olympic

Urmare de aici

As incepe descrierea impresiilor noastre cu multumiri catre toti cei care au scris anterior despre parerile lor pe site. Desi unele sunt de-a dreptul rauvoitoare uneori, majoritatea sunt de un real ajutor si merita citite.

Am pornit la drum cu ceva emotii referitoare la sejurul nostrum la Hotel Olympic, dar realitatea a fost de cele mai multe ori conforma cu asteptarile noastre, uneori peste asteptarile noastre, din fericire, niciodata sub acestea. Grupul nostru a ocupat 3 camere, 2 duble si una tripla, deci cred ca vi le putem descrie. Si sper ca veti fi ingaduitori cu descrierile impartite cand la persoana intai, cand la plural, in numele grupului, dar nu cred ca sunt suficient de obisnuita cu scrisul pt a le putea diferentia.

Camerele hotelului sunt destul de "aerisite" pentru 2 persoane, fiind spatiu suficient. Din nefericire, nu exista camere diferite pentru cele cu 3 paturi si in aceeasi suprafata sunt destul de inghesuite deja 3 persoane. Nu recomand nimanui sa mearga cu un copilas activ. Ca sa putem respira, noi am rasucit paturile si am scos pe holul camerei unul din scaune (oricum nu erau decat 2, nu 3, precum si 2 noptiere). Exista o masuta in camera, dar era ocupata de televizor si nu putea fi mutata. Sub ea era ascuns un minifrigider functional (din cele 3 camere doar in una dintre ele frigiderul era dotat si cu minicongelator, celelalte erau doar pt racire). In cazul in care vremea este rea, presupun ca poate fi destul de inabusitor sa stai intr-o tripla.

Sa nu ma intelegeti gresit: am fost la noi la mare in hotel de 4 stele si nu exista mai mult spatiu in camera ca aici. Impresia mea de claustofobie a fost data de camerele aferente sejururilor ultimilor 3 ani in Grecia, unde aveai loc ca pe langa cele 3 paturi suficient de departate sa stai in jurul unei mese impreuna cu cei din camera ta, dar si cu cei din grupul cu care am mers (8 pers)

Balcoanele sunt foarte mici, abia incap 2 scaune, nici vorba despre masa. Nu exista dispozitive pentru uscat rufele.

Dar, mai important, s-a facut curat in fiecare zi si s-au schimbat prosoapele la 2 zile, iar pesonalul hotelului a fost foarte amabil. Majoritatea angajatilor vorbesc foarte foarte bine germana, dar se descurca si in engleza. Una din receptionere si directorul (cred ca era) vorbesc foarte bine si engleza.

Exista si aparate pt aer conditionat dar nu as putea sa va spun daca functionau pt ca nu am avut curiozitatea de a le incerca (nici televizoarele pe de alta parte), dar presupun ca nu erau doar de ormament.

In camera exista o singura priza, asa ca cine va alege un sejur acolo ar dori sa isi ia un prelungitor, deoarece in acea priza sunt frigiderul si televizorul, nu mai e loc si pt altceva (am avut 3 telefoane si o tableta pe care am fost nevoite sa le incarcam pe rand).

Mancarea nu a fost foarte deosebita, dar a fost gustoasa, gatita bine si arhisuficienta: un client putea sa isi incarce farfuria si de 3 ori, nu ii reprosa nimeni nimic. Cine se asteapta la servire pretentioasa este dezamagit, dar cine prefera sa manance mai mult si/sau sa incerce din mai multe feluri de mancare este avantajat.

Micul dejun a avut, invariabil: unt, dulceata, pateu, branza topita (pana aici toate microambalate), salam, parizer, sunca, cascaval, branza, rosii, castraveti (feliate), cremvursti, oua fierte, ompleta si ochiuri, cereale (2 tipuri), lapte, lapte batut. Painea si chiflele au fost proaspete tot timpul. Exista un dozator pt sucuri natural (mere, portocale si portocale rosii si apa) si unul pentru cafea si ceai. Chiar daca au fost banale, noi am fost de parere ca pt mic dejun a fost ok.

Despre cina … Hmm!! Uneori am avut si emotii, insa micile probleme s-au rezolvat prin aducerea la masa a altor feluri de mancare. Fiecare a avut de unde alege si, in dorinta de a incerca cat mai multe feluri de mancare am reusit sa mancam mai mult decat am intentionat in fiecare seara. A fost cate un fel de supa (sa o numim supa, desi a fost o combinative intre ciorbele noastre si supele crema), 3-4 feluri principale de mancare (ex: fripturi de pui, vita, porc, peste, ghiveciuri –cu sau fara carne, chiftele marinate, alte sosuri pentru paste), cu 3-4 garnituri (piure, cartofi prajiti, orez, spaghete, legume sote s. a.), salate (rosii, castraveti, varza) si desert (pepene, mere, inghetata, prajitura, budinca). De obicei, imediat ce s-a terminat un fel de mancare, au completat tava de servire prin reumplere cu felul respectiv sau inlocuire cu un alt preparat.

Partea cea mai buna a intregului sejur a constat in amabilitatea personalului, iar aici as dori sa va dau cateva exemple mai iesite din comun, pe langa bunavointa ospatarilor, cameristelor, receptionerelor. Usa dusului de la noi din camera a avut o problema: a doua zi dupa sesizare a venit cineva si a reparat-o. Cu acea ocazie s-a completat si becul care lipsea din hol.

De asemenea, am comentat la un moment dat spre finalul sejurului (dupa ce ne-am facut curaj in urma experientei cu dusul) ca piscina nu este suficient de curata si a doua zi au rezolvat si asta. Este foarte adevarat ca apoi nu s-a mai putut intra in ea din cauza temperaturii prea scazute a apei, dar …am presupus filozofic ca nu le poti avea chiar pe toate

Piscina nu avea decat 1.20 adancime si nici nu era foarte mare, asa ca nu era o alternativa cautata de clientii hotelului. Intr-o sg zi am gasit pe altcineva acolo, in rest am fost singurele care paream sa trecem pe acolo si nici noi nu stateam prea mult pentru ca vreamea a fost in general buna si …

Plaja era foarte aproape (cam 3 minute pana la apa, cu tot cu traversarea partii foarte largi a nisipului unde se puteau juca fotbal, volei etc) si cu un nisip deosebit de fin. Avea umbrele si sezlonguri (intr-o singura zi a venit cineva sa ceara bani pt sezlong, dar presupun ca in sezon lucrurile nu stau la fel) de lemn si de plastic – cele de lemn sunt foarte incomode.

Intrarea in apa este foarte lina, desi in momentul in care sunt valuri acest lucru nu conteaza: nu prea poti intra nici chiar la mal pentru ca sunt foarte puternice.

Concluzia noastra a fost ca pentru cele 2 stele ale hotelului banii platiti pentru sejur (oferta speciala pt septembrie si early booking e adevarat) au fost foarte bine cheltuiti si fiecare cent a meritat.

Impresii încărcate de monicap in 20.09.2014 16:34:42

Validat / Publicat: 20.09.14 17:07:37

• A fost prima sa vizită/vacanţă în MUNTENEGRU

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (monicap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 8 voturi) nota2

[20.09.14 16:47:26]

- monicap
[20.09.14 20:12:15]

@webmasterX: Coordonatele sunt corecte, H Olympic este in aceeasi incinta cu Hotel Bellevue, iar plaja care le apartine se numeste Bellevue.

Intre hotel si plaja este un fel de parc (copaci, alei - foarte placut pt plimbare) unde am vazut parcate masini ale celor care venisera doar sa faca plaja in zona, dar nu erau cazati acolo.

Asa cum pare si pe harta, plaja este foarte lata.