ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 10.01.15
MAR-2012

BALI - supremul absolut!

Dintre toate vacantele mele in locuri indepartate, aceasta a fost cea mai intensa experienta a mea de pana acum. In martie 2012 am plecat impreuna cu verisoara mea spre aceasta destinatie, pline de entuziasm.

Drumul a fost unul foarte lung, in total au fost 32 de ore (zbor + escale).

Am plecat din Bucuresti cu o compania romaneasca pana in Munchen (zbor 3h), bilet achizitionat separat deoarece biletele au fost din Germania. Apoi a urmat zborul cu Qatar Airlines (de care sunt extraordinar de multumita) pana in Qatar Doha (zbor de aprox. 6h), apoi Singapore (zbor de 7h), apoi Denpasar Bali (zbor 3h). Am ajuns in jurul orei 20.00 ora locala. un shuttle ne-a intampinat asa cum ni s-a promis in aeroport.

Primul impact- o caldura de 30 de grade, chiar daca afara era intuneric, un aer atat de umed incat parea irespirabil si foarte foarte multa aglomeratie. Din cauza umiditatii noi nu am scapat de tuse pe toata durata sederii noastre acolo, probabil pt persoanele cu prebleme respiratorii e un chin sa reziste in asa conditii. Pt noi a fost ok, am considerat ca face parte din experienta noastra exotica))

Hotelul ales a fost unul de 3*-Wina Holliday Villa, conditiile de cazare fiind acceptabile si foarte bine pozitionat (in Kuta, in apropiere de Legian street, cea mai activa strada a lor)

Bineinteles ca in Bali sunt si resorturi (pe partea estica a insulei) care sunt luxoase si cu all inclusive, dar noi am considerat ca pt noi ar fii mai interesant sa fim in inima agitatiei, iar resorturile mai mult destinate cuplurilor.

Spre deosebire de Caraibe, aici am putut sa traim printre balinezi, sa ne plimbam libere pe strazile lor, sa simtim cu adevarat ca suntem in tara lor. Este o tara sigura dupa parerea mea, noi 2 fete singure nu am avut nici un incident, nici ziua nici noaptea, nu ne- a deranjat nimeni.

Restaurante si cluburi sunt din plin pe Legian street, aglomeratie, voie buna, muzica si foarte foarte multi turisti din Australia. Pt australieni Bali-ul cred ca este un fel de Grecia a noastra, foarte aproape (zbor de 3h) si foarte ieftin. Noi am incercat toate restaurantele mai aspectuase din zona, cat si cele din resorturile din partea estica a insulei. Oricare dintre ele au fost foarte ieftine, cu 10 dolari de persoana mancai la cele mai bune restaurante (mi s-a parut ceva incredibil, comparativ cu preturile noastre din Europa). Mancarea foarte buna, dar noi dupa 3 zile deja nu mai suportam aromele indoneziene, dar am avut si variante alternative Pizza Hut si Mc Donald s, astfel am mai alternat mancarurile si am reusit sa supravietuim))).

Totul acolo era extrem de ieftin, tigarile 1,3 dolari, mancarea, excursiile, taxiurile. Cu 10$ strabateam insula de la vest la est.

Plaja-frumoasa, oceanul foarte agitat in partea vestica a insulei, idea pentru surferi in perioada aceea a anului, dar pe partea estica in Nusa Dua linistit si limpede.

Pt shopping noi am ales Bali Collection in Nusa Dua dar si centrul comercial din Kuta.

Excursii optionale

Noi le-am achizitionat direct de pe faleza unde erau foarte multe tarabe ale agentiilor cu oferte care mai de care, dar si independent cu taxiul. Acolo totul se negociaza, astfel noi cu 150$/pers am platit 3 excursii.

1. Prima a fost Bali Safari care include o zi petrecuta intr-o gradina zoologica amenajata direct in natura, spectacol cu elefantii, pranz intr-un local special amenajat si de asemenea o plimbare cu un mijloc de transport special securizat (asemanator unui trenulet) printre animale in mediul lor natural (superba zi)

2. Insula Nusa Lembogian care este in apropierea Baliului, cu catamaranul, unde am facut snorkeling in locuri atractive stiute de ei, pranz specific cu fruce de mare pe plaja, spectacol artistic, experienta cu semisumersibilul, plaja si baie cat cuprinde. La intoarcere am ales sa ne aventuram in loc de catamaran cu Ocean Rafting, deoarece era ultima cursa de intoarcere. A fost o experienta placuta cu o barca foarte rapida.

3. Utima excursie a fost aleasa independent de agentii, am platit un domn taximetrist care ne- a aratat partea sudica si centrala a insulei. Am ajuns in Ubud, am vizitat multe temple (printre care si Tanah Lot care a fost impresionant si care e indicat de vizitat in jurul orei 6 sa poti vedea un apus superb), plantatii superbe de orez, monkey forest, dar si o plantatie de cafea unde ai ocazia sa savurezi pt 5$ o cescuta de cafea Koppi Luwac, cea mai scumpa cafea din lume, produsa din excrementele Luwacilor mancatori de boabe de cafea. Monkey Forest- o padure in care maimutele sunt la ele acasa, sunt peste tot la tot pasul si fac ce vor. Asta cu siguranta nu trebuie ratata!!!

Taximetristii care detin un minivan sunt bucurosi sa va plimbe prin toate aceste locuri pt niste sume foarte mici, intrucat combustibilul la ei este foarte ieftin. Iar pt informatii bine puse la punct in timpul calatoriei va recomand ghidul turistic de la National Geografic-Bali (eu imi cumpar cate una pt fiecare destinatie in parte si o citesc pe drum in avion, astfel cand am ajuns la destinatie am planul de vizitat facut)

Atentionari

In principiu este o insula linistita, insa traficul este foarte intes si trebuie luat in sema pt siguranta voastra ca si pietoni, dar si a lor, pt ca pe stradutele lor micute circula neincapator de multe scutere (conduse chiar si de copii de 7-8 ani, dar si de o familie completa, mama+ tata+ copil pe un singur scuter)))

O alta atentie trebuie acordata si schimbului de bani la casele de schimb, intrucat am auzit ca au tendinta sa te pacaleasca. De preferabil este sa iti numeri banii in fata celui care iti schimba sau sa optezi pt schimbul valutar de la singura banca de pe Legian street care de altfel este si cel mai avantajos curs.

Si nu in ultimul rand, nu uitati protectia solara, chiar daca afara mai tot timpul este nor (noi nu ne-am asteptat ca plmbandu-ne pe asa o vreme noroasa ne vom bronza asa puternic).

Sper ca va va fi de folos experienta mea in viitoare voastra vizita in Bali, o recomand cu toata increderea!

Trimis de andreeaH in 11.01.15 11:55:39
Validat / Publicat: 11.01.15 16:02:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 6249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaH); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.01.15 16:00:19]

Hotelul ales a fost unul de 3*-Wina Holliday Villa,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mireille
[11.01.15 16:58:34]

@andreeaH... Draga Andreea... mi-a placut mega experienta ta in Bali... ati fost singure si citind textul am respirat adanc, am incercat sa fiu in locul vostru si am simtit nevoia sa-mi fac vant cu un evantai urias... maine ii spun sefului ca vreau sa plec in Indonezia, la un Bali Elephant Safari Park, sau ii spun ca ma inscriu acolo la niste cursuri de dans sa ma misc ca in Bali, ca sunt prea stresata, chiar as avea nevoie acolo si de cateva ore de meditatie si contemplatie... poate gasesc si un calugar ce ma va intampina cu o orhidee... precis sefu' va zice ca ma da afara... iti doresc excursii aventuroase in continuare si pune in valiza amintiri pentru o viata.

robert
[11.01.15 17:57:14]

@andreeaH: Felicitări pentru articol si deasemenea pentru curaj! Ca fapt divers ne poti spune cat te-a costat avionul?

monaserban
[11.01.15 21:17:34]

@andreeaH - cum este vremea in martie? Ploiosa? Din ce ai citit tu iniante sa pleci care este perioada buna pt a vizita insula. Eu am citit ca perioada noiembrie - mai este ploiasa

[12.01.15 02:03:24]

@mireille: mulțumesc frumos, iar eu nu ți doresc decât experiente la fel de frumoase, iar înainte sa pleci în Băli îți recomand cartea "Mănâncă, roagă-te, iubește" (are legătură cu Bali), pe mine m-a inspirat

[12.01.15 02:14:26]

@robert. c: eu am optat pentru un pachet al unei agenții turistice ce cuprindea zbor, cazare cu mic dejun hotel 3*, taxe de aeroport, transfer aeroport hotel și invers la prețul de 1460 € în 2012.

[12.01.15 02:28:30]

@monaserban: eu de regula prefer sa plec în luna martie la căldură, sa ma încarc cu energie, și sa scap puțin de zăpada de la noi. au fost ceva ploi, dar erau scurte, iar temperatura nu scădea deloc, era o ploaie fierbinte :-)

Eu nu as merge în lunile de vara în destinații cu astfel de climat, tind sa cred ca e insuportabil de cald.

robert
[12.01.15 08:34:15]

@andreeaH - Mersi! Pentru 7 zile, nu?

alinaro
[12.01.15 11:57:26]

@andreeaH - Esti o norocoasa, ce vacanta frumoasa!

P. S. Bine ca nu mi-e foame inca, ca P08 imi face cu ochiul asa, discret.

buterfly*
[12.01.15 13:39:20]

superba vacanta! felicitari! vai cate escale ati facut! cred ca ati ajuns praf la destinatie!

[12.01.15 13:57:55]

@robert. c - cu placere. pachetul a fost de 7 nopti si 8 zile

[12.01.15 14:03:15]

@buterfly - da 4 decolari si 4 aterizari ne-au cam epuizat :|

mohr
[20.07.15 16:30:27]

Bună, ai fost la nikki beach? eu vreau sa încerc bali. dupa multe experiente în Thailanda, cu sunt cluburile? Eu as vrea cazare la sofitel deoarece în incita sa este și nikki beach. Merci.

alinaro, andreeaH, buterfly*, mohr, monaserban, robert
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: