ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09
AUG-2009

Pe Valea Somesului

Porolissum - "Suita de pe Somes"

Vara este o placere sa descoperi locuri interesante in tara noastra. Am gasit Zalaul cat se poate de pitoresc, asezat in nord-vestul inaltimilor domoale ale muntilor Meses. Aici a fost o asezare dacica, urmata de una romana. Anonymus mentioneaza orasul (Villa Zilac) la inceputul sec. XIII.

La cca 11 km se afla satul Moigrad, in vecinatatea caruia este o veche asezare unde s-a ridicat castrul roman Porolissum (veti vedea santuri, val de aparare, ruine ale amfiteatrului, constructii militare, poarta, ziduri de incinta, dar si un templu preroman). Drumul este asfaltat si va duce chiar pana acolo.

Venind dinspre Cluj catre Zalau, pe Valea Agrijului, dam de Romanasi, cu urmele unui castru roman, iar la Poarta Salajului poate fi vazuta o biserica din lemn din sec. XVII. Daca suntem atenti vedem porti sculptate in lemn.

As vrea sa va spun ca la Jibou, nod feroviar, oras situat la cca 25 km de Zalau, se afla o minunata Gardina botanica, ce merita vizitata. Satele din vecinatate sunt extraordinare: Somes-Guruslau, Napradea, situate sub padure, pe malul Somesului. La cativa km de Jibou am gasit un popas unde ne-am simtit foarte bine, se numeste Eden.

Trimis de mcosmin in 28.12.09 10:19:55

VIZUALIZĂRI: 1846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mcosmin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P42 Gradina botanica din Jibou

Cristian_h*
[01.01.10 18:05:28]

Am stat la hotel Porolissum inainte de 89, a fost un cosmar noaptea petrecuta in acel hotel, acum imi vine sa rad, dar atunci... frig, mocheta mucegaita, draperiile fluturau la cea mai mica adiere de vant, apa la baie, nexam, luai din cada cu o galeata si turnai in WC!!! In schimb orasul era cochet!

webmasterXY*
[02.01.10 10:42:50]

Suita de pe Somes sa fie atunci coloana sonora a acestor randuri!

MioritikPHONE
[23.08.21 18:47:38]

Am aflat de Porolissum de curând.

Încă mai dezbat subiectul.

Cristian_h*, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă județul Sălaj: