ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2014
ÎNSCRIS: 25.04.10
DEC-2014

De poveste...

Multi apropiati mi-au recomandat acest hotel ca fiind unul exceptional, iar noi, fiind ascultatori, am incercat sa ne convingem daca este sau nu adevarat. In fond, realitatea este extrem de subiectiva...

Din fericire, pot afirma cu tarie ca Hotelul Ioana din Sinaia merita la majoritatea capitolelor aprecieri la superlativ, ceea ce mi se intampla destul de rar sa o fac. Mai ales cand vine vorba despre hoteluri din Romania. Cu toate acestea nu pot sa nu remarc o crestere destul de mare a calitatii serviciilor in unitatile de cazare din tara noastra, noua ne ramanandu-ne decat sa le alegem pe acestea si sa refuzam sa mai intram in acele asa-zise hoteluri care nu ne ofera decat un loc unde sa punem capul seara. Un hotel trebuie sa insemne mult mai mult decat atat.

Revenind la H. Ioana, el se gaseste pe drumul catre Cota 1400, practic de la sensul giratoriu situat langa Centrul de Pregatire al Jandarmeriei, se face stanga si se mai merge aproximativ 500 de m. Din centrul orasului cred ca sunt, cu masina, aproximativ 3 km, pe jos ceva mai putin, o puteti lua si pe cateva scuraturi. Cu toate acestea amplasarea poate fi o problema pentru persoanele mai comode - recunosc ca mi-a displacut profund sa urc din centrul orasului pe jos, pe ninsoare, pana la hotel, pot spune ca este chiar de nerecomandat. Solutia este masina personala, taxiul (o cursa costa cam 12-13 lei din centru) sau microbuzul care are statie la sensul giratoriu pe care il aminteam mai sus. Pe de alta parte, amplasarea are avantajele ei - este liniste, hotelul se afla practic in padure, are o curte frumoasa, este pe mai multe niveluri si este cel mai confortabil in care am stat in tara noastra.

Nu este mare, cred ca are putine camere, poate vreo 15 sa spun, dar sunt absolut superbe. Unele au o zona spa inclusa in apartament, iar cei care nu au asa ceva sunt liberi sa foloseasca spa-ul hotelului. La receptie esti primit cu sampanie, cu zambetul pe buze, iar atitudinea personalului este foarte profesionista. Peste tot miroase superb.

Camera in care am stat era una simpla, dubla, cu balcon catre padure. Pot sa afirm cu tarie ca este extrem de confortabila, de calda, iar la amenajarea ei nu s-a facut niciun fel de rabat de la calitate. Intrati pe siteul hotelului, faceti un tur virtual al camerelor si ceea ce vedeti acolo veti intalni si in realitate. Nimic nu este imbunatatit artificial. In camere gasiti paturi foarte comode, cu saltele SERTA, iar peretii sunt tapetati si cu elemete de piatra de rau. Decorarea camerei se vede ca a fost facuta numai de profesionisti in ale designului interior. Surpriza si mai placuta a venit la vederea baii - o splendoare - dus walk-in, piatra de rau pe pereti si pe podea, iar instalatiile sanitare sunt marca Villeroy&boch (calitate exceptionala in materie de astfel de instalatii), impecabile, totul functiona perfect. Despre caldura nu are rost sa pomenesc... In camera mai era un minibar, frigider, TV LED, halate, papuci etc. Insist insa pe cromatica si calitatea materialelor folosite - nota 10 / 10. Mai rar asa ceva.

La parterul hotelului este o zona de lobby si un bar unde se servesc bauturi, ceaiuri si unde troneaza un semineu foarte frumos si de efect. Aici puteti citi presa in mod traditional sau de pe niste ebook readere puse la dispozitie gratuit.

Accesul la zona spa se face numai cu programare, ai la dispozitie cam o ora (daca nu e aglomerat cred ca poti sta si mai mult, dar cam te saturi). Este cam mica, are o sauna umeda si un jacuzzi foarte bun, il gasesti pregatit cand sosesti. Mai sunt puse la dispozitie si alte halate, prosoape, papuci si... sampanie langa el (din pacate contracost :), dar contracost bine de tot - 120 de lei o sticluta de 200 ml.)

Un alt punct forte este Restaurantul Forest al hotelului situat la nivelul -1, unde se serveste si micul dejun. Preparate excelente calitativ intr-o ambianta frumoasa (la cina se canta live). Micul dejun este foarte bun, cu statie de gatit live omlete, iar despre celelalte preparate nu mai detaliez - gasesti ORICE, inclusiv faguri de miere si freshuri. Daca doriti cafea espresso trebuie sa cereti efectiv acest tip, altfel vi se aduce la filtru. Am mancat si seara aici si garantez pentru calitatea preparatelor - excelent bucatarul. Preturile sunt maricele, insa corecte... ma rog, nu ceva iesit din comun, sa zicem la nivelul celor de la Taverna Sarbului, aflata la 500 de m de hotel.

Si acum, daca tot i-am laudat atat de mult si pentru ca stiu ca managerul este foarte atent la parerile turistilor, o sa fac si cateva mici reprosuri, tocmai pentru ca hotelul este cel mai aproape de dezideratul meu si aceste lucruri sunt minore si se pot corecta:

- fetele de la receptie... sunt amabile si dragute, dar niciuna nu a fost in stare sa imi prezinte la sosire facilitatile hotelului si nici macar ora de servire a micului dejun. A trebuit sa o fac eu. Nu e mare lucru sau poate ca a uitat, insa cred ca ar trebui sa le reaminteasca cineva acest lucru.

- cafeaua de la micul dejun... haideti, aveti un hotel care emana senzatia de lux permanent si dvs serviti cafea la filtru la micul dejun? Pai, se poate?? Sa trebuiasca sa cer eu un espresso lung?? Este drept ca l-am primit fara niciun comentariu, iar a doua zi si-au reamintit preferinta mea, dar... totusi. Daca suntem la capitolul mic dejun, inca o recomandare - o sticla, doua de sampanie ar putea fi oferita la micul dejun pentru clienti... un pahar de spumant ar fi un gest elegant si practicat la multe hoteluri bune din lumea aceasta.

- preturile la produsele din lobby bar sunt cam mari, cred ca ati vinde mai mult daca le-ati tempera un pic.

Acestea fiind zise, felicitari H. Ioana, va apropiati de perfectiune, tineti-o tot asa, cu mici ajustari si cred ca va fi si mai bine. Voi mai trece pe la voi sa vedem cum este si primavara-vara.

Trimis de rentea in 07.12.14 13:51:32
Validat / Publicat: 07.12.14 15:49:14

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

[07.12.14 15:50:35]

[07.12.14 16:51:22]

@webmaster26: este ok pozitionarea.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.12.14 01:42:28]

@rentea

Interesant hotel, frumoasa si amanuntita descriere.

Daca nu-ti e cu suparare si deranjul nu-I prea mare, 2 rugaminti as avea: niste poze poti posta, ca stii cum e vorba o fotografie face cat 1000 de cuvinte.

Ai putea sa ne dezvalui si ceva preturi: cazare pe noapte, mic dejun, cina, costurile de la Spa ? Multumesc anticipat!

[08.12.14 13:17:43]

@dananecula - Multumesc pentru complimente.

Preturile la cazare sunt actualizate pe siteul hotelului, eu am stat intr-o camera simpla, a fost cam 100 de euro / cam., asta fiindca m-ai intrebat tu.

Micul dejun este inclus in pret, bufet suedez, excelent.

Preturile la restaurant, inclusiv cele de la cina, sunt maricele, dar le gasiti explicitate perfect in meniul publicat chiar pe siteul oficvial al hotelului (sunt foarte deschisi cei de la hotel din acest punct de vedere, preturile sunt foarte transparent afisate peste tot). La restaurant, sa zicem ca variaza intre 40 de lei un fel principal si 3-400 de lei parca o portie de vaca Kobe, daca va intereseaza acest fel de mancare. Noi am mancat insa ceva mediu si a fost extraordinar de bun. Sincer.

Costurile de la spa - jacuzziul si sauna sunt gratis. Masajele si celelalte proceduri sunt destul scumpe (un coleg cred ca a si publicat aici pe site cateva poze cu preturile), nu le-am incercat acum, insa poate data viitoare un masaj ar fi bun...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [08.12.14 19:03:37]

Multumesc frumos pentru detalii! Ar fi interesanta o escapada la acest hotel select! Toate cele bune si wk la fel de placute si in alte destinatii.

Si ceva poze ar fi binevenite!

[08.12.14 20:26:47]

@dananecula - Cu siguranta iti va placea foarte mult. De altfel, hotelul este frecventat de lume buna, discreta, nu foarte dispusa sa ~isi puna pe tava~ viata sau veniturile (chiar daca, cu siguranta, erau unele persoane foarte bogate pe acolo... numai daca ma luam dupa masinile parcate). Acest lucru mi-a placut.

Poze nu prea am facut, asa, in fata hotelului... oricum, sunt si pe siteul hotelului si la noi pe amfostacolo, multe poze cat se poate de reusite. Oricum, vreau sa va reamintesc faptul ca toate fotografiile de pe siteul hotelului sunt cat se poate de reale, neprelucrate, fapt mai rar!

[21.05.15 20:44:27]

@rentea -

revin cu cateva completari - am fost din nou, recent, la ioana si m-am bunurat din inima ca toate lucrurile care mai erau de corectat, mentionate de mine in acest review, nu numai ca au fost remediate, ba chiar imbunatatite.

De exemplu, micul dejun. Nu ca este excelent, rivalizeaza fara probleme cu unul oferit de un hotel de 5 stele din Europa de vest. Fara niciun dubiu.

Pentru familiile cu copii am vesti bune - ii puteti lasa pe cei mici in grija unei persoane calificate ce se va juca cu ei intr-o camera plina cu jucarii, cat timp dvs luat cina sau micul dejun la restaurantul hotelului. camera este la doi pasi de restaurant, deci ii puteti "verifica" oricand Sincer, celui mic i-a placut tare mult acolo, terminam noi masa si el mai ramanea sa se joace.

In rest, nu mai am ce sa completez deocmandata - aceeasi calitate exceptionala, desi am stat in alt tip de camera, calitatea s-a mentinut, fara discutie.

Va invit cu drag sa mergeti aici, inclusiv cu copii mici, veti fi foarte multumiti.

Am rugamintea la unul dintre webmasters sa insereze acest comentariu in body-ul articolului, nu avea rost sa scriu unul nou si cred ca aceste completari sunt binevenite. multumesc.

[21.05.15 22:13:23]

Revin cu cateva completari - am fost din nou, recent, la ioana si m-am bunurat din inima ca toate lucrurile care mai erau de corectat, mentionate de mine in acest review, nu numai ca au fost remediate, ba chiar imbunatatite.

Text trimis de autor și postat aici sub formă de ecou - by wm

dananecula, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂIoana Hotel: