Descoperind Odessa

înscris/ă în 24.03.08
MEMBRU: PRETOR
MAR-1990
EUR

Odessa - frumoasa si ieri si azi

Pe vremea cand din Romania nu putea oricine sa vada occidentul si una din putinele optiuni era fosta Uniune Sovietica am fost la Odessa.

Un oras mare, port la Marea Neagra, unde principala activitate se desfasutra in jurul portului cu toata forfota fireasca unui port. De fapt portul era motorul orasului, in jurul lui se desfasura intreaga activitate a orasului. La acea vreme era cel mai mare poart din URSS, asa cum fusese si in Rusia tarista……. si la cat de mare era tara va dati sema cat de mare si important era orasul.

Intreg orasul este minunat. Cu bulevarde largi, strajuite de copaci imensi, un oras cu multe muzee si palate din vremea de glorie a Rusiei.

Pot spune ca m-a incantat in mod deosebit, si imi aduc aminte ca am asistat o zi intreaga la incarcatul si descarcatul vapoarelor cu marfuri ce veneau din Asia. Exista in port, o mare sala de asteptare, unde multe sotii isi asteptau soti sa vina din curse. Tot de acolo se pleaca si in croaziere, deci forfota mare. Acolo imi amintesc ca am cumparat pentru prima data, repet am cumparat nu am citit de pe la altii, primele reviste frantuzesti si nemtesti (germana nu stiu, dar am fost extem de fericita sa aduc acasa cateva “ Burda”).

Si imi aduc aminte cat de incantata am fost in cele 3 zile petrecute acolo, cand la pranz renuntam sa iau masa la restaurantul hotelului Chernoye More 4* unde eram cazata, si luam masa in oras pe cate un vapor-restaurant. Era o mare incantare, la noi neexistand asa ceva atunci. Si hotelul merita de altfel toata admiratia. La cateva minute de mers cu taxiul era o piata de flori…. a fost prima oara cand am vazut o piata de flori. Noi turistii treceam prin ea si admiram florile de parca erau expuse la muzeu, neavand nici un sens sa cumparam ceva, fiind abia in a 5-7 a zi a unei excursii de doua saptamani.

Acolo in port erau (si cu siguranta sunt si azi) multe, foarte multe trepte ce duc de la bulevard …jos in port; ridicate la rang de obiectiv turistic. De sus portul si golful se vedeau in toata splendoare lor. Si undeva in capatul lor era statuia primarului. A primului primar al orasului care culmea era francez. Ma mir si acum cum sovietici omagiau personalitatea unui francez.

In una din zile am vizitat catacombele, (care au cel mai lung traseu din Europa) sau mai bine zis o parte din ele, caci erau atat de lungi, ca dupa o jumatate de ora, ne-am declarat lamuriti si am renuntat.

Am avut placerea sa vizitam si una din cetatile lui Stefan cel Mare, pe care din pacate a pierdut-o in urma unei batalii cu turcii.

Un alt obiectiv turistic intrat in program a fost Opera. O cladire cu adevarat maestuoasa. De o arhitectura deosebita, (stilul baroc) si cu interioare regale, pe masura spectacolelor ce se desfasurau acolo. Sa ne amintim ca rusii au fost mereu iubitori de opera si balet, si pentru asta cladirea operei trebuie sa fie pe masura. Este una din cele mai frumoase din Europa.

Am plecat din oras cu trenul, asa ca ultima mare cladire monumentala a fost cea a garii.

Acum Odessa apartine Ucrainei si am auzit ca frumusetii de odinioara i s-a adaugat si o “ viata de noapte “ de secol 21.

Impresii încărcate de Diaura* in 21.12.2009 21:16:49

• A fost prima sa vizită/vacanţă în UCRAINA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Diaura*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  50 PMA (din 5 voturi) nota2

- iuliastoian87*
[22.12.09 11:01:01]

Diaura, daca acum ai sub 20 de ani, ma intreb cati ani aveai in 1990, cand spui ca ai fost in excursia descrisa de tine, tinand cont ca de atunci pana acum, in 2009, au trecut 19 ani?! Si stiai si despre revista "Burda"??? La 1 an?! Inseamna ca esti wonder-woman!!! Atunci La multi ani!

- Diaura*
[22.12.09 11:44:14]

Am indicat varsta pe care o aveam cand am facut excursia.

- ileanaxperta
[23.12.09 16:05:53]

Diaura, eu am vizitat in oct. anul acesta Odessa si mi-a placut. Un oras curat, cel putin in centru pe unde ne-am plimbat 2 zile, bulevarde ingrijite, facute cu mult cap, in sensul ca fiind ca o tabla de sah, paralele si perpendiculare intre ele, nu prea ai cum sa te ratacesti. Acum orasul are vreo 3 sau 4 mall-uri foarte moderne, unde se gaseste tot ce vrei si la preturi mult mai accesibile decat la noi. Cam toate sunt mai convenabile la pret, de la mancarea din piete, sau o masa la un restaurant, pana la obiecte scumpe de imbracaminte sau altele. Am vazut ca aurul nu merita deloc, ucrainienii avand un aur "rosu", deci probabil cu aliaj f.mult de cupru sau alama, (nu ma pricept deloc) si la preturi f. mari. Am scris si eu un review cu Odessa, poate l-ai citit...

Treptele de care pomenesti se numesc Treptele Potemkin si sunt emblema orasului, numele fiind luat de la filmul mut celebru, realizat acolo la inceputul sec. trecut. Iar numele statuii din fata treptelor este Richelieu, iar piata se cheama Richelievskaya. Ma bucur ca ti-a placut si tie Odessa. Iti doresc, daca vrei si tu bineinteles, sa vizitezi orasul si acum dupa 20 de ani. Sunt convinsa ca te va incanta...Sarbatori fericite si vacante reusite!

- Diaura*
[23.12.09 23:01:01]

Multumesc pentru completari. Desi as fi putut sa caut ceva pe net, am preferat sa scriu doar din amintiri.

Va doresc Craciun fericit si sa va intoarceti sanatoase si fericite din toate colturile lumii, si desigur cu povesti si pentru mine.

pagină generată in 0.0811970233917 sec