ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2014
DIN: Chicago, USA
ÎNSCRIS: 01.09.14
NOV-2013

Explorand exoticul insulelor Bahamas cu un buget de austeritate

Scuze pentru postarea unei excursii facute anul trecut - am decis sa o fac din dorinta de a informa prietenii de acasa asupra modalitatii de a face o calatorie ieftina si foarte frumoasa. Desigur, ieftin este un cuvant relativ: calatoria descrisa a fost de la Chicago la Nassau cu escala scurta in Miami. Desigur o plecare din Romania presupune un bilet de avion suplimentar, banuiesc o viza de Bahamas si probabil nu merita pentru o durata atat de scurta. Ce am facut noi in doi a fost o excursie de 4 zile/3 nopti, cu hotel, deplasare aeroport-hotel si retur plus bilete de avion incluse, la un pret total de $1500. Ce ne-a costat suplimentar au fost bagajele (Spirit Airlines are o notorietate foarte proasta in domeniu), mancarea (cam $100 pentru 2 persoane pe zi la restaurant) si excursiile, intre $50 si $100 de persoana.

Sa o luam sistematic: pretul de bilet de avion si cazarea la unul din hotelurile de pe Cable Beach costa in jur de $700-$900 de persoana. Daca cazarea se face in Paradise Island, preturile hotel+bilet avion sar de $1000 de persoana si, pentru bugetul meu, sunt neinteresante. Marele avantaj al excursiei in noiembrie este vremea incomparabil mai buna decat pe continent, unde temperatura poate cobora usor sub 0 C, dar exista si riscul sa prinzi un uragan care sa-ti strice toate planurile

Hotelurile sunt cam la fel in ceea ce priveste nivelul de curatenie si al serviciilor. Mancarea este foarte buna la oricare din puzderia de restaurante imprastiate peste tot. Mai toate hotelurile au piscina si plaja separata cu nisip fin, iar temperatura este foarte placuta, cam 27-29 C si in apa si in aer. Toti bastinasii sunt foarte amabili si respectuosi, mai toti traind din turism si serviciile aferente. Pentru ca intr-una din zile apa calda a fost oprita pentru 30 minute din cauza unei avarii, am reusit sa obtin o reducere cu $50 a notei de plata la hotel.

Ce este foarte interesant este atmosfera de vacanta continua, si in timpul zilei dar si in timpul noptii, cu lume vesela si fara griji si cu petreceri pana aproape de lumina zilei. Mai toti fac excursia zilnica in centrul capitalei Nassau, unde magazinele ofera suveniruri, parfumuri si bauturi spirtoase la preturi duty-free (atentie, sunt limite stricte la cat se poate aduce inapoi pe continentul nord american!). Criminalitatea este aproape inexistenta pe insule iar autoritatile nu prea au de furca nici cu bastinasii nici cu turistii.

Dar ce este cel mai interesant din punctul meu de vedere sunt excursiile platite, fara de care experienta Caraibelor nu este aceeasi. Am luat trei excursii cu cost intre $50-$100 de persoana: o croaziera de o zi cu un catamaran de lux cu servire non-stop de bauturi exotice, o excursie de snorkeling de o jumatate de zi (scufundare la recifele din largul Insulelor) si o excursie de o zi la Paradise Island, unde te poti invarti prin jur cu hidrobicleta, poti inota in cea mai curata apa pe care am intilnit-o vreodata sau poti lenevi intr-unul din hamacele dintre palmieri - vezi pozele alaturate).

Cel mai interesant mi s-a parut scufundatul la recife: tot echipamentul este inclus in plata excursiei, si odata scufundat in apa incepi sa intelegi despre ce este vorba: da, sunt milioane de pesti multicolori si impresionante recife de corali, dar dupa primul minut de inotare cu masca pe fata te trezesti cu apa sarata si in nas, si in gura si in urechi. Te opresti sa-ti ajustezi masca sa fie cat mai stransa, dar raul este facut, apa sarata odata intrata pe nari ramane acolo pana la terminarea excursiei. Si, ca toata experienta sa fie completa, dupa adunarea turistilor pe vas se face prezenta si urmeaza momentul cel mai impresionant: marinarii arunca in apa resturi de peste si parca de neunde apar zeci de rechini uriasi de 2-4 metri, lighioane cu spinari cenusii foarte hidoase si niste dinti infricosatori: sunt rechinii tigru, taur, cei de recif, etc, cu totii nepericulosi. Nu mai indrazneste nimeni sa se bage inapoi in apa, pentru ca nu poti sti niciodata ce le nazare lighioanelor!

In concluzie, Bahamas ofera o clima exceptionala cand peste tot este frig si urat, locurile sunt foarte tourist-friendly, sunt relativ ieftine si ofera posibilitatea unei vacante de neuitat.

Trimis de ccondeiu in 30.11.14 06:56:23
Validat / Publicat: 30.11.14 08:31:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 7090 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ccondeiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intr-o tara bananiera, cu un politist bananier - cum altcumva? Explorand Nassau, capitala Insulelor Bahamas, sub ocrotirea "organelor" legii...

buterfly*
[30.11.14 10:19:19]

Interesanta destinatie!

ccondeiuAUTOR REVIEW
[01.12.14 02:19:44]

@buterfly - Draga buterfly,

Credeam ca, la cei peste un milion de kilometri cu masina si probabil un alt milion cu avionul, sunt cel mai umblat de pe acest site, pana cand... te-am intalnit pe tine. Curios cum sunt, am verificat imediat afinitatea noastra turistica si am aflat ca este... 100%. Asa ca as fi foarte fericit sa aflu pe unde mai calatoresti, si am propus sa fim prieteni (turistici).

Referitor la Bahamas, este intr-adevar o destinatie interesanta dar din nefericire prea departe de Romania. Relatarea prezenta este despre a treia deplasare acolo. In trecut ne-am mai dus prin Jamaica si (de nenumarate de ori) in Florida - nevasta-mea este atrasa de New Smyrna Beach, locul cu cele mai multe atacuri de rechini din lume - perhaps a death wish?

Astept cu placere sa aflu pe unde te mai perinzi si ce mai vezi, si promit sa fac si eu la fel.

Cu prietenie de peste ocean,

Chris

buterfly*
[01.12.14 08:50:03]

@ccondeiu - hihi, pai vad ca amandoi umblam creanga pe unde nici cu gandul nu gandesti! Se pare ca avem aceleasi afinitati turistice. Si eu visez la insulele din Caraibe, dar mai mult pe latura aventuroasa decat pe cea de plaje. Am fos deja in zona, in Mexic, dar am auzit ca si jamaica ar fi o destinatie superba, la fel si insulele care apartin de Honduras (Roatan de exemplu). Le am in program. Bahamas suna foarte interesant. Cat despre rechini... ce sa zic, poate nu sunt chiar atat de periculosi daca esti atent pe unde inoti, am inotat si eu in pacific in inima oceanului unde nu era nimic pe o raza de multe mile marine, colcaia de rechini si nu am patit nimic. Respect, Buterfly (cu un t)

ccondeiuAUTOR REVIEW
[02.12.14 05:39:30]

@buterfly - You hit the nail on the head! Exact asta facem, umblam creanga peste tot stiind ca important nu este locul de destinatie ci modul cum ajungi acolo, asa cum a spus-o unul mult mai destept ca mine.

In primavara am planificate niste excursii pe fluviul Mississippi in zona La Crosse Wisconsin - Minneapolis Minnesota, si fac eforturi supraomenesti sa supravietuiesc financiar unei achizitionari de barca Sea Ray de 9 metri si a unui Chevrolet Tahoe care sa o mute dintr-un loc in altul, pentru ca Ford Explorerul meu este prea mic. Te tin la curent cu planurile.

Respect si dragoste de peste ocean.

Chris (cu un singur C)

Ari, buterfly*, ccondeiu