ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.01.2011
ÎNSCRIS: 24.01.11
FEB-2010

Croaziera de vis

Harry Belafonte -Jump in the line

Am fost in Bahamas in februarie 2010, dar m-am hotarit sa scriu un review dupa ce am vazut un comentariu pe acest site prin care cei care au fost acolo erau rugati sa scrie.

Deci... eram cu sotia in Miami si am auzit la radio o reclama despre o croaziera in Bahamas cu 50$. Nu ne venea sa credem, asa ca am intrat pe site-ul companiei, si am descoperit ca acesta era pretul pentru o calatorie de o zi (5 ore dus, 5 ore intors + vreo 5 ore pe insula), asa ca am zis ca merita incercat.

Ne-am interesat pe site-ul min. de externe roman daca aveam nevoie de viza (Bahamas e un stat independent) si am descoperit cu bucurie ca nu aveam nevoie, asa ca ne-am luat biletele on-line cu o seara inainte.

Nu mai fusesem pe un vas de croaziera, asa ca totul ni s-a parut extraordinar, chiar daca vasul nu era foarte nou, si foarte luxos.

Dupa o calatorie de 5 ore, in care am avut totul inclus (masa + bauturi), am ajuns pe insula. Cum nu prea stiam ce ne asteapta acolo, am zis ca ne descurcam pe cont propriu, si nu ne mai incarcam bugetul cu excursia care se putea lua de la companie. Asa ca ne-am trezit in port vreo 10-20 de rataciti, din cei 300-400 de pasageri, care se uitau dezorientati unii la altii, nestiind in ce directie sa o ia. Grupul mare plecase deja, asa ca am avut niste emotii, cind am vazut ca toti cei din port se uita la noi ca la niste bancomate cu picioare... Din fericire am gasit un politist local, de culoare (toata populatia este de culoare - urmasii fostilor sclavi de pe insula) care ne-a spus ca e safe sa mergem cu un taxi local in orasul de la vreo 15 km departare.

Totul acolo mi s-a parut deosebit - nisipul fin si alb-galbui, marea turcoaz, vegetatia luxurianta, hotelurile luxoase, respectind traditia locala totusi, piata cu fel de fel de obiecte de artizanat locale, bastinasii draguti, usor mirati de prezenta noastra si zimbitori. Chiar am simtit un pic din spiritul din Caraibe, care am inteles ca nu-l gasesti peste tot in aceasta zona (de ex. Rep. Dominicana). Temperatura era cam 23-24 de grade, marea era in jur de 17 grade, destul de rece, dar am zis ca nu se stie daca mai ajung in Bahamas, plus ca era asa de limpede, si avea o culoare atit de deosebita, incit nu am rezistat tentatiei de a ma balaci vreo 10 minute, sub privirile mirate atit ale turistilor, cit si ale localnicilor. Dupa o plimbare prin statiune, ne-am intors la vapor, si dupa alte 5 ore ne-am intors la Miami.

In concluzie, o experienta deosebita, pe care o recomand tuturor celor care ajung la Miami, mai ales datorita pretului redus si faptului ca nu-ti ocupa mult timp.

Trimis de ciubi in 25.01.11 00:15:50
Validat / Publicat: 25.01.11 05:41:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: nu

VIZUALIZĂRI: 8126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciubi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

creivean
[25.01.11 05:47:45]

Aşa ca de la orădean, la orădean, îţi urez bun venit în comunitatea AmFostAcolo.

Mă bucur mult să văd un nou user din Oradea pe sait, mai ales unul care chiar are câte ceva de povestit de prin locurile pe unde a fost.

Am să citesc cu plăcere următoarele tale review-uri, aşa că... spor la scris!!!

[25.01.11 08:15:33]

sper sa placa melodia postata, daca nu, putem sa o schimbam!

anadragusin
[25.01.11 08:17:21]

Bun venit si din partea mea! Despre Miami nu ne spui nimic? Si eu astept urmatoarele episoade care, sper ca, vor urma.

magdalena
[25.01.11 11:32:32]

M-ai facut sa rad... Chiar ca este o experienta interesanta! Spune-ne mai intai, cum ajungem in Miami!!!

Interesanta P07, sa inteleg ca poti "merge" pe mare pana in capat?...

ciubiAUTOR REVIEW
[25.01.11 19:58:29]

Daca te referi la pret, am platit Budapesta-NY 345 Eur (dus-intors), si NY-Miami 170 USD. Cit despre piscina din P7, este fara indoiala cea mai frumoasa pe care am vazut-o in viata mea- direct pe malul marii, aveai impresia ca comunica cu marea...

razvan012*
[19.08.11 19:15:20]

salut, imi poti spune si mie cum pot ajunge in Bahamas, imi trebuie viza de aici din Romania sau numa cu pasaportul si ma urc in avion???

ca_an_
[29.06.16 17:39:03]

@ciubi:

Buna ziua, mai tineti minte cum se numea compania cu care ati fost?

anadragusin, ca_an_, ciubi, magdalena, razvan012*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bahamas: