Palatul Parlamentului (Casa Poporului)

08.11.2014
Avatar diaspora*
DIN SUA
înscris/ă în 08.11.14
NOV-2014

Vizita la Palatul Parlamentului (Casa Poporului)

Am vrut sa scriu un review negativ la adresa administratiei edificiului si serviciul vizitatorilor, dar citind comentariile anterioare am vazut ca toate s-au scris deja, si toate sunt inca valabile.

Ce pot sa mai adaug este ca impresiile mele admirative au fost constant contracarate de ghida care insista asupra aspectului abuziv, a stilului "socialist" (pe care nu l-a putut explica) si a "monstruozitatii" arhitecturale; chiar nu se poate instrui o echipa de ghizi care se ridica la nivelul muncii titanice si a talentului echipei de arhitecti, mesteri si artisti ROMANI care au contribuit la unul din lucrurile bune ramase in urma regimului comunist, punct de referinta a unei vizite in Bucuresti si care va ramane in istorie pentru multe secole? Nu am fost cu totii intr-o masura oarecare implicati in regimul comunist, doar pentru ca am fost nascuti in acea perioada?

Ghidul a incercat sa adauge unele informatii, din pacate incepeau cu "am auzit dar nu se stie sigur". Ex: cum se intretine candelabrul cel mai mare din palat?

Iar parlamentarii care parcheaza zilnic in incinta nu se impotmolesc in hartoape si nu vad plintele de marmura cazute cand urca scarile palatului?

Impresii încărcate de diaspora* in 08.11.2014 17:13:48

Validat / Publicat: 08.11.14 18:24:24

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (diaspora*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 12 voturi) nota2

[08.11.14 18:23:31]

@diaspora: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare. Deși ceva mai multe detalii și oarece poze parcă n-ar strica.

- mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.11.14 20:02:55]

Infatuarea și disprețul pentru omul de rând cred că e o moștenire a vechiului regim, dar și o trăsătură de caracter care definește clasa de parveniți care s-a înstăpânit azi în Palatul Parlamentului, începând de la femeia de serviciu, funcționarii de la ghișeu și până la stimabilii parlamentari. Nu s-a născut probabil românul care să impună schimbarea ATITUDINII în țara străbunilor noștri! Slujbașii Palatului Parlamentului se fac că nu văd plintele căzute, hârtoapele de pe alei, scaieții din jur, gardul părăginit, noi, ceilalți, sătui de atâtea critici fără ecou, ne-am resemnat și am renunțat să mai sperăm că vom accede măcar în douăzeci de ani (vorba lui Brucan) pe o treaptă superioară de civilizație.

Chiar și frumusețea de netăgăduit a Palatului Parlamentului ne lasă muți atunci când ea își cere dreptul de a fi recunoscută. Mai ușor ne este a asculta pasivi cum tocmai cineva care se bucură de confortul și frumusețea acelui spațiu care ilustrează geniul românesc, se străduiește să-l mânjească cu noroi doar pentru că prin nașterea sa, acest palat aparține unei epoci mult blamate.

Îmi pare rău că ai fost pusă în postura de a descoperi tu însăți că de multe ori, noi, românii, chiar și atunci când avem cu ce să impresionăm, facem totul ca să ne înjosim, irosind astfel șansa recunoașterii adevăratelor noastre calități. Palatul Parlamentului e doar un exemplu!

- ovidiuyepi
[10.12.14 11:47:49]

Îți acord perfecta dreptate. Din Casa Poporului/Palatul Parlamentului, conform programului Vizite se dorește scoaterea unor bani frumoși care oricum nu ajung in bugetul Camerei Deputatilor (inițiatorul programului prin serviciul special, Centrul International de Conferințe). Totul depinde de organizare. Cunosc pe cineva care lucrează in clădire (la o Direcție) si mi-a confirmat ca personalul care se ocupa de vizite este neprofesionist. Așa nu putem promova o clădire pe care vad ca unii vizitatori o considera un simbol national (cei cu porți deschise sau vizite organizate de aleși pentru alegători fara plata biletelor). Numai bine si Sărbători Fericite!