Palatul Parlamentului (Casa Poporului)

15.06.2014
Avatar zaniah
DIN Madrid
înscris/ă în 15.06.14
JUN-2014

Turism in Casa Poporului?!

Azi am fost sa vizitam Casa Poporului.

Din moment ce se considera o oprire obligatorie cand se trece prin capitala, am trecum sa vizitam aceasta impresionanta cladire.

In primul rand vreau sa subliniez ca cladirea in sine este impresionanta, cum era de asteptat si nu am fost dezamagiti... In schimb dezamagirea a fost dublata de atitudinea angazatilor din acest monument.

In momentul in care intri, dai cu ochii de un ghiseu denumit "DESK INFO". Din inertie ne-am indreptat spre el, pentru a ne informa. Acolo am dat peste o "doamna Oana" care prin gesturi nepoliticoase si un ton nepotrivit incerca sa scape de un strain ce dorea informatii. Cand acest domn a renuntat la orice incercare de a se face inteles (in engleza, el fiind indian), "doamna Oana" de la ghiseu informatii s-a indreptat catre colega ei: "Ocupate tu de asta, ca nu stiu ce vrea" (in romana), dupa care "ne-am bucurat" de toata atentia dumneaei.

Cand am informat-o ca vrem sa vizitam cladirea, ne-a raspuns pe un ton plictisit si nepoliticos ca nu putem. Am cerut o explicatie, pentru ca se vedea ca o deranjam cu insitenta noatra. "Doamna Oana" a plecat si ne-a lasat perplecsi in mijlocul salii. Cand un coleg al dansei s-a apropiat de noi, l-am rugat sa ne lase sa trecem (pentru ca trebuie sa te rogi de ei). Ne-a lasat intr-un final dar ne-a obligat sa platim biletul cel mai scump.

Ghidul nostru era o domnisoara cu atitudine tipic romaneasca, care parea deranjata de orice intrebare sau gest.

Rezumat: Cladirea impresionanta si merita vazuta. Angajatii au nevoie de un curs de bune maniere si de cateva reclamatii, poate astfel vor invata sa-si faca treaba pentru care sunt platiti din banii nostri si nu vor mai indeparta turistii.

Impresii încărcate de zaniah in 15.06.2014 21:19:49

Validat / Publicat: 15.06.14 23:47:24

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (zaniah); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  2700 PMA (din 4 voturi) nota2

[15.06.14 23:47:15]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

- mihat
[22.08.14 18:02:24]

Dezamagita de aspectul exterior

Accesul la Palat este foarte ingreunat de lipsa panourilor care sa indice drumul spre intrarea de acces. Cand, in sfarsit, ajungi la poarta corespunzatoare, esti dezamagit de afisul mic si deja decolorat care te anunta ca te afli in fata Palatului. In curte m-am simtit la fel de dezorientata, deoarece nici acolo nu stii pe unde sa o iei ca sa intri in cladire.

La intrare, dalele dezlipite de pe trotua iti dau de inteles ca nici inauntru lucrurile nu sunt prea "roz".

Cand am vazut preturile, mi-am zis ca nu sunt in concordanta cu restul ambiantei si nu am vizitat cladirea. Am intrebat, in schimb, unde este toaleta, pentru ca si acest loc iti da indicii despre buna organizare a locatiei. Ca sa ajung acolo a trebuit sa trec printr-o expozitie de pictura, unde in sfarsit am putut sa ma delectez cu cateva tablouri.

Vazand pozele postate de alti vizitatori, sunt convinsa ca Palatul trebuie vizitat, imsa opulenta salilor ar trebui dusa si in afara cladirii.

Text încărcat inițial ca articol, mutat de echipa tehnică aici.

- ovidiuyepi
[10.12.14 11:55:43]

Îmi pare rau de cele întâmplate. Nu cred ca voi ajunge sa vizitez Palatul. Am o cunoștință care lucrează in clădire, la o Direcție, si mi-a recomandat sa nu fac acest lucru. Numai bine si Sărbători Fericite!

pagină generată in 0.130552053452 sec