ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2014
    DIN: PLOIESTI
    ÎNSCRIS: 02.07.11
    SEP-2014

Restaurant Danciu [Garda de sus] - o experienta pozitiva

Plecand de la pestera Scarisoara, am reusit sa gasim cazare la pensiunea EMANUEL, (cititi aici vezi impresii) numai ca ni s-a facut, normal, foame!

La sfatul gazdei noastre am mers sa servim masa la restaurantul DANCIU, aflat in centrul comunei GALDA Gârda DE SUS, exact la intersectia dintre DN si drumul ce vine de la pestera.

Aici am fost placut surprinsi sa gasim un restaurant rustic, pe a carui terasa cu vedere la munte am observat ca erau multi clienti, Am luat loc la masa iar chelnerita a sosit surpiinzator de repede sa ne ia comanda.

Inainte de masa ne-a imbiat cu o palinca cum numai in ARDEAL gasesti.

Comanda a sosit la fel de repede. Eu am dorit o supa de pui cu taiteii de casa ce s-a dovedit a fi foarte gustoasa (si in nici-un caz facuta din supa la plicuri ca in alte parti), iar sotul o ciorba de fasole cu ciolan-extraordinara. La felul doi, un platou taranesc cu friptura si mici (foarte satios) si sarmalute gatite "ca la mama acasa" au completat festinul.

Luand masa pe terasa am avut parte si de un spectacol inedit :in centrul comunei tocmai se sarbatorea o nunta si am fost deosebit de surprinsi sa observam ca pe la nuntile din ARDEAL se mai foloseste inca portul popular (vezi filmarea).

Va recomand din suflet daca treceti prin zona sa opriti la acest local. Merita.

ps - scuze pt calitatea filmarii (era inghesuiala pe acolo), dar trebuia imortalizat momentul

Trimis de danadana* in 23.10.14 12:30:56
    Validat / Publicat: 23.10.14 14:48:04
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 3159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danadana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pensiunea si restaurantul DANCIU vazut din centrul comunei

[23.10.14 12:33:39]

d-le web master, rog la inceputul articolului videoclip youtube. Multumesc!

[23.10.14 14:47:33]

Setul de impresii a fost mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante în zona Gârda" (deja existentă pe sait)

[23.10.14 14:49:30]

@webmasterX - Multumesc mult!!!

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.10.14 16:34:25]

Atenție, există satul Galda de Sus și satul Gârda de Sus. Sînt diferite, deși ambele se află în județul Alba. Foarte probabil, în text este vorba de Gârda de Sus, ceea ce face ca videoclipul să nu prea aibă legătură.

Se impune și corectarea în text, în al doilea paragraf, unde apare Galda. Corect e Gârda.

[23.10.14 17:48:01]

@abancor: Va multumesc mult pt corectare. Aveti dreptate. Am realizat greseala prea tarziu ca sa o pot corecta in timp util. Am apucat sa fac corectarea printr-un ecou doar la celalalt rewiu scris despre GARDA DE SUS. Multumesc înca odata.

By WM: corectat.

Dan&Ema