ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2013

încărcat de pe telefon!

Sejur de vis la Kalamaki.

Programul de sejur pentru Kalamaki l-am planificat cu grija înainte de plecarea din tara. M-am decis sa optez doar pentru doua excursii opționale, sa vizitez orașul de reședință si, evident, plaja... foarte multa plaja.

Plecarea a fost in data de 5 august, orele 13:00, de lângă Parcul Izvor, București. La destinație, portul Zakynthos/Zante, am ajuns a doua zi la ora 10:00, după transferul cu ferry la Kilini. In aproximativ o ora autocarul ne-a lăsat in fata Hotelului Cavo D'Oro, iar vis-a-vis este Vila Margarita. Aici urma sa petrec vacanta.

Cazare urgenta, despachetarea bagajelor, puțin trasa răsuflarea si glonț la plaja. Apa era ciorba, iar nisipul extrem de fierbinte având in vedere ca termometrele la orele amiezii sunt in jur la 37 sau 38 grade.

Prima zi din sejur s-a încheiat cu ședință informativa in hol la Hotel Cavo D'Oro unde reprezentantul firmei partenere a venit sa ne expună ofertele de excursii opționale. Mi-am ales croaziera in jurul insulei Zakynthos (pentru 11 august) si excursia de o zi in Kefalonia (pentru 14 august).

Orașul de reședință, Zakynthos/Zante urma să-l vizitez in doua rânduri pe 9 si 16 august.

In rest, zile dedicate pentru plaja, baie sau plimbări in zonele ce inconjoara Kalamaki.

Fiecare zi petrecuta in Kalamaki a avut farmecul ei aparte. Deșteptarea la ora 08:00, servit cafeluta, si fuga la plaja pentru ultravioletele de dimineața. Temperatura este tocmai potrivita pentru stat la soare. La amiaza nu poți sa mai calci pe nisip fara încălțări adecvate. Arde!

Trei sezlonguri si o umbrela costa 7 euro si nu primești nimic din partea casei (de exemplu, o apa plata rece). Tot ce consumi se plătește si preturile sunt măricele, spre exemplu: caffe frape/2 euro; moccacino/1,80 euro; apa plata la 1,5 l/1,50 euro. Berea oscilează in funcție de marca intre 7 si 9 euro.

Pentru mici cumpărături exista in stațiune o sumedenie de mici magazine foarte bine aprovizionate. In apropierea vilei am descoperit ,,Cavo D'Oro Supermarket", iar de aici am cumpărat tot ce am avut nevoie pe durata sejurului: apa minerala la bax de 1,5 l (4,30 euro); iaurt (1,50 euro); brânză Feta la casoleta (2,50 euro); caffe latte (1,80 euro); nectarine (2 euro/kg) si struguri (2,20 euro/kg); pâine (2,40 euro/500 g); înghețată (2 euro); mâncare pentru pisici si câteva suveniruri. Proprietar era o doamna in vârstă, extrem de simpatica, comunicativa cu toată lumea si mereu cu zâmbetul pe buze. Era mai mare dragul sa treci in fiecare seara pragul acestui magazin.

Pentru amatorii de băuturi le pot spune ca preturile sunt mai ieftine la magazine decât la terase. Nu sunt adept al licorilor bahice drept pentru care am evitat sa rețin preturile.

Inainte de sosirea pe insula eram decis, ca in fiecare seara, sa servesc masa in alt loc. Ratare! Restaurante si terase întâlnești la tot pasul pe cele doua artere ,,Main of Road Kalamaki" si ,,Herroes of Gypsum" ce străbat stațiunea. Un angajat sta la intrare si prezinta meniul, promite ca aplica discount la anumite feluri de mâncare si băuturi, si ,,trag" de tine sa le treci pragul. Sunt in foame de clienti, unii foarte insistenți aproape îți cad in genunchi. Am observat ca multi turiști nu aproba acest mod de abordare chiar considera hartuire, alții, inclusiv subsemnatul, le spuneam ca revin mai târziu sau a doua zi. Trebuie puțintica diplomație.

In prima săptămână am fost la trei restaurante: Georgia, Paolo si Yamas fiind mulțumit de serviciile oferite. Preturile erau destul de măricele, dar ce sa-i faci. La Paolo, de exemplu, am servit miel la cuptor cu ceapa si oregano in sos de vin alb la 8,50 euro, la care se adauga salata verde (2,80 euro), frappe chocolate (4 euro), apa minerala Soda/Tuborg la doza de 0,25 l (1,80 euro). Din partea casei am primit o felie de tort in focuri de artificii. La Yamas, am optat pentru o portie de file de pui in sos mexican la 9,50 euro, cu salata verde (3,80 euro) si pepsi la halba de 500 ml (8 euro).

Restaurantul Georgia l-am vizitat vreo trei zile deoarece era aproape de vila. Am servit lambs chops (7 euro), saganaki (3,60 euro), salata verde (2,50 euro) si greceasca (4,80 euro), garlik breed (3 felii/0,70 euro), apa minerala Soda la sticla de 0,25 l (3 euro), pepsi la sticla de 0,25 l (1,20 euro). Atentie! ! La Georgia porțiile de mâncare sunt foarte mici !

Situația s-a schimbat radical când administratorul Vilei Margarita, Dionysios, mi-a spus ca pot servi masa de seara la restaurantul cu terasa de vis-a-vis; ,,Roof Garden". Restaurantul deservește turiștii cazați la Hotelul Cavo D'Oro si Vila Margarita prin contract cu firma de turism cu care am fost. Urma sa beneficiez de discount de 10%. A avut dreptate! Personalul, o întreaga familie la propriu, s-a comportat ireproșabil. De fiecare data când intram te întâmpinau călduros cu ,,buna seara" chiar daca le spuneam ,,kalispera". La plecare mulțumeam pentru servire, ,,efharistos", iar ei adresau un scurt ,,mulțumesc". Sef de sala era o femeie, secondata de cei doi fii ai ei care serveau la mese, in timp ce al treilea fiu statea la intrare pentru a atrage clienții. ,,Roof Garden" va rămâne pe vecie întipărit in memoria mea pentru modul ireprosabil de preparare si servire a mâncărurilor. Cu mare pofta am savurat o porție de somon file la gratar cu garnitura de cartofi prăjiți, roșii tăiate rondele, castraveciori si ceapa rosie (8 euro); lambs chops (6,70 euro) si salata verde (2 euro); beefsteack (8 euro) si salata greceasca (3 euro); cotlete de vita (8 euro); miel la cuptor (9 euro); gyros (2 euro); vinete umplute cu roșii si ardei gras si branza coapte in ulei de măsline (3,50 euro); saganaki (3 euro); iaurt cu miere si nuca (2 euro); ciuperci umplute cu branza si sos de usturoi (3,50 euro); cartofi cu chili (3,50 euro); apple pie (3,50 euro); chesckake (3,50 euro); tzatzikis (2 euro); garlik breed (5 felii/0,90 euro); porumb copt la grătar (3 euro). Portiile erau uriase in comparatie cu cele de la Georgia si nu asteptai prea mult sa vina comanda. La final din partea casei sosea desertul, de cele mai multe ori limonada de lămâie, fanta sau pepene roșu. Doritorilor le recomand cu cea mai mare placere aceste tentatii culinare, insa nu impun cu forță pentru cine nu dorește un local sau vreun fel de mâncare anume.

Nu pot încheia însemnările fara sa amintesc despre Scumpi, o pisica de belea. A fost atracția sejurului. Din prima zi n-am mai scăpat de ea. De rasa Calicola (mai bine zis ,,calica"), i-am făcut un program de masa bine pus la punct: dimineața, după prânz si seara manca lângă ușa camerei mele. Nu vroia sa intre înăuntru. Nu împărțea mâncarea cu celelalte surate (multe in zona), iar daca le serveam si pe acestea drăguța de Scumpi se infoia si le gonea cu bătaia. Când plecam la ,,Roof Garden" pentru masa de seara, Scumpi ocupa un loc aparte cerșind cate ceva de la mesele clienților. Acum când scriu aceste rânduri ma apuca nostalgia după cele petrecute acolo, iar Scumpi cu siguranță s-a aciuit pe lângă altcineva.

Sejurul a ajuns la final si, cu mare părere de rau, am revenit acasă. Doream sa mai stau, sa mai fac plimbări prin aceste locuri incantatoare. Trebuie neaparat sa revin intr-o alta vacanta pentru ca m-am îndrăgostit de Zakynthos si Kalamaki.

Trimis de ovidiuyepi in 18.10.14 10:40:19
Validat / Publicat: 18.10.14 16:21:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kalamaki/august 2013. Amintiri nostalgice.

puiutea
[18.10.14 20:13:05]

Bun reviewul, foarte multe amănunte legate de prețuri, îți poți face un calcul referitor la cheltuieli. Toate cele bune!

[19.10.14 09:24:44]

@puiutea: Mulțumesc de aprecieri. O zi buna.

[19.10.14 09:53:12]

iulianic
[19.10.14 14:16:01]

@ovidiuyepi -

Şi de Scumpi, nu-i aşa? Mai ales pentru că spui - nostalgic şi poate un pic gelos - că "Scumpi cu siguranţă s-a aciuit pe lângă altcineva".

Finalul articolului tău m-a lămurit de ce - printre produsele oferite şi preţurile practicate la Cavo D'Oro Supermarket - aminteşti şi de mâncare pentru pisici.

În vara aceasta, în Thassos, şi noi am avut parte de compania a patru pisici, musafiri nepoftiţi la mesele noastre cu grătare de pe terasa vilei unde eram cazaţi. Ca atitudine faţă de noi şi faţă de suratele ei, una dintre ele semăna leit cu Scumpi a ta.

[20.10.14 08:44:19]

@iulianic: Întotdeauna dintr-un grup de feline exista una mai hulpava decat celelalte. Va apreciez la maxim pentru răbdarea dovedita cu cele patru ,,miau-miau". Fara prezenta lor un concediu in Grecia parca nu are farmec. Multa sănătate si numai bine!

papone
[19.11.14 16:44:35]

sa nu crezi ca observatiile mele de la un alt rewiew al tau au fost rautacioase, din contra! aici te-am votat pentru ca au fost in primul rand pareri proprii! plus ca am stat cu o luna si ceva inaintea ta la cavo d'oro si stiu zona/serviciile f bine.

[20.11.14 08:24:26]

@papone: Mulțumesc frumos. Mai trebuie mers prin Zakynthos.

iulianic, ovidiuyepi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kalamaki: