ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2013

încărcat de pe telefon!

La pas prin orașul Zakynthos.

Un sejur in Zakynthos nu poate fi complet fara sa vizitezi macar o zi orașul reședință, Zakynthos/Zante.

Orașul a cunoscut o mare dezvoltare începând din secolul al XIX-lea mai ales in timpul ocupației britanice (1810-1830). Structura orașului este in trepte, cu străduțe mici si întortocheate, imobile lipite unul de altul. Trei mari artere împart orașul in doua. Edificiile si imobilele au pastrat din arhitectura venețiană, dar s-au introdus si elemente din modernism. Multe clădiri au fost restaurate după seismul devastator din august 1953.

Pentru a te descurca prin oraș trebuie neapărat sa cumperi o harta turistica sau pliant (găsiți gratuit la Autogara) care sa cuprindă principalele artere ce străbat orașul, fiecare străduță cu numele si punctele de atracție pentru turiști.

Zakynthos are multe de oferit, spre exemplu: Castelul Bochali, Solomos Wines, House Dionysios Solomos, Strani Hill (pe șoseaua către Tsilivi si Alikes), Cimitirul Britanic, House Gregory Xenopoulos si mai multe Biserici (Sf. Haralambie, Sf. Dionysios, Sf. Lazaros, Sf. Nicholas Mitropolis, Sf. Nicholas din Molos, Fecioara Maria Chrisopygi, Crucified Christ, Analypsi, Piridiotissa, Sf. Georgiou Filikon.

Primul tur de oraș, la pas, a fost pe data de 9 august. Din Kalamaki am venit cu autobuzul pana la Autogara via Argassi. Inițial am vrut sa urc pe Culmea Bohali unde se afla Castelul Venețian si Biserica Fecioara Maria Chrisopygi. Principalul drum de acces pornește din fata Primăriei (de pe Str. Koliva) si urca in trepte spre Castel. Sunt de parcurs vreo 800 de metri.

Un alt drum pleacă din fata Scolii si după cinci minute de urcat se ajunge la Biserica Fecioara Maria Chrisopygi. De aici pana la Castel mai sunt 10 minute distanta. Ambele trasee trec prin pădure. Din păcate am ratat vizita la Castel. De la Autogara am coborât pe stradutele Pilika si Sf. Ioan Logotheton pana la intrarea in port. Am pornit la pas pe Riviera, denumita Bldv. Lomvardou, care începe din dreptul Bisericii Sf. Dionysios si se termina in Piața Solomos.

Treci pe lângă multe magazine de lux, restaurante cu terase si edificii catalogate Monument National, de exemplu: Curtea de Justiție, Parcul Sf. Dionysios, Oficiul de Politie, sediul National Bank of Greece, Biserica Sf. Nicholas din Molos, Galeria de Arta. Am pierdut timp prețios cu aceasta plimbare, nu am verificat ora când trebuia. Castelul este deschis vizitelor de marți pana sâmbătă intre orele 09:00-15:00. In criza de timp, in pas alert, am încercat imposibilul. Am urcat din Piața Solomos pe străduțele Dimokratis, Matzrou, Therianou si Kartsoula pana la Biserica Piridiotissa. Ceasul arata fix ora 15:00. Nu mai avea rost sa urc pana sus deoarece era închis. M-am mulțumit sa fac câteva fotografii cu panorama orasului (se vede superb Riviera portuara si câteva parti din oraș).

Mi-am tras sufletul o jumătate de ora după care am coborât urmând alt traseu, pe străduțele Pikridiotissis, Koliva, Loutzh (intersecția cu Piața 21 Mai 1864), Venizelou pana la Galeria de Arta. Am străbătut Riviera (Bldv. Lomvardou) de la Parcul Solomos pana la intersecția cu strada Sf. Ioan Logotheton care face accesul înspre Autogara. Autobuzul a plecat cu 20 de minute întârziere către Kalamaki via Agrilla si Laganas.

A doua vizita in oraș am efectuat-o pe data de 16 august. De aceasta data am vizitat Centrul Comercial cu cele trei bulevarde mari: Agiou Pavlou, Tavoulari, Alexandru Roma, si Piata 21 Mai 1864 (data la care Zakynthos a intrat in componenta Greciei).

Patru ore am colindat prin magazine fara sa cumpăr prea multe. In rest, m-am învârtit pe stradutele laterale pline de arbuști.

La finalul am vizitat Biserica Sf.Dionysios apoi am mers la Autogara. De aceasta data șoferul autobuzului a parcurs alt traseu: direct in Kalamaki pe șoseaua care trece pe lângă aeroport. Pe mine, m-a lăsat chiar in fata Vilei Margarita (locul de cazare).

Sunt incantat de cele văzute in Zakynthos/Zante si recomand altora să-l străbată la pas, metru cu metru.

Trimis de ovidiuyepi in 15.10.14 12:36:46
Validat / Publicat: 15.10.14 14:32:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2357 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Zakynthos/9 august 2013. Pe strada Pilika.

webmaster28 [15.10.14 12:45:48] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La pas prin Zante Town" (deja existentă pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zante Town și împrejurimile: