Teona Hotel [Bekirpasa]

MEMBRU: SENIOR
SEP-2014
60 eur

Rezonabil

Am ajuns la hotel in jurul orei 21.30, multumita coordonatelor gps postate de nicole33. De fapt, citind review-ul dumneaei ne-am oprit asupra acestui hotel, care, desi era noapte cand am ajuns, ni s-a parut a fi bine poziționat. Am ales cazare in Izmit la doar 100 de kilometri înainte de Istanbul, deoarece a doua zi doream sa vedem Miniaturk, Rahmi museum, Chora museum si Turkuazoo, dupa care urma sa ne deplasam in Sultanahmet si sa ne cazam la World Heritage. Din curiozitate sa vedem cum se circula pe D 100 (drumul fara taxa), la Sakarya în loc să intrăm pe autostrada am ramas pe acesta până la Izmit. Din Side, ruta aleasa, lejer de parcurs a fost Antalya - Burdur - Afyon - Kutahya - Izmit, in jur de 650 de kilometri. Hotelul detine cateva locuri de parcare chiar în faţă, existand si o parcare mai mareimprejmuita pe laterala dreapta a hotelului (in fata hotelului Royal Ramblas).

Rezervarea am facut-o direct trimitand mail la receptie si scriindu-le ca le dam 60 de eur pe camera tripla cu mic dejun si parcare incluse. Am oferit aceasta suma deoarece citisem aici ca au acceptat acest pret unui membru AFA (multumiri dlui Florin pentru pont). Ne-au raspuns ca sunt de acord. Cu o zi inainte le-am trimis mail si i-am anuntat ca ajungem in jurul orei 21.00, ne-au raspuns ca este in regula si ca ne ofera discount de la 240 de lire la 200 de lire. Le-am reamintit ca avem mail listat cu confirmare pentru 60 de eur si ne-au cerut scuze pentru greseala.

Dupa ce am parcat masina ne-am prezentat la receptie cu pasapoartele si confirmarea rezervarii listata, am platit echivalentul a 60 de eur in lire si am primit cheia camerei aflate la etajul al doilea pe partea opusă bulevardului. Asteptand liftul am observat pe perete langa scari un indicator cu sauna si sala de fitness la subsol. Camera tripla are spatiu suficient pentru cele 3*, chiar cu 3 paturi single destul de apropiate unul de celalalt. Prosoapele si lenjeria erau curate iar in dulap am gasit papuci de baie. Pe holul de la intrarea în cameră se afla un dulap foarte mare cu patru uşi iar deasupra usii de la intrare se afla ac split setat pe 27 de grade. Negasind telecomanda l-am lasat in functiune toata noaptea (pornea automat cand introduceai cartela de curent) deoarece era destul de silentios iar distanta fata de cele trei paturi era apreciabila. In camera, pe perete e un LCD cu diagonala mica, minibarul nu l-am deschis (la receptie ni s-a spus ca este contracost), doua noptiere, doua scaune, o masuta, un suport pentru bagaje. Camerele au draperii duble (excelente dimineata cand mentin intuneric in camera) si french balcony. Baia care necesita unele retusuri, este de dimensiuni reduse, cu cabină de duş direct pe gresie, consumabile, sapun, uscător de păr si oglindă-lupa. In camera pe jos este parchet iar in baie gresie. Internetul wi-fi functiona foarte bine.

Desi era aproape ora 22.00 am iesit sa mancam ceva. Chiar peste drum de hotel, in intersectia semaforizata din bulevard am gasit o terasa deschisa, fara clienti, unde cu 37 de lire am mancat o pizza, doua portii de fasole, o salata de legume mare, trei recipiente cu apa plata, doua doze de lipton si paine. Patronul a fost foarte fericit ca ne-am oprit la el. Desi toata mancarea (inclusiv salata) au fost destul de condimentate nu am avut probleme vreunul dintre noi peste noapte.

Dimineaţa am luat micul dejun, relativ modest, pe terasa restaurantului. S-a compus din: cereale, lapte, suc natural la bidon, suc la bidon, miere, gem, omleta, oua fierte, ceai turcesc, salam, masline, cascaval, branza, pepene, struguri, unt, rosii, castraveti, foietaj cu branza. Am intrebat de cafea si ne-au spus ca ne putem prepara ness cu apa fierbinte, dar daca nu dorim ness ne serveste cu cafea turceasca. Am preferat sa comandam doua cafele turcesti pe care nu ne-au pus sa le achitam la plecare, spre surprinderea noastra.

Recomandam hotelul datorita pretului si a conditiilor mai mult decat decente oferite.

Impresii încărcate de narcisa in 30.09.2014 22:34:28

Validat / Publicat: 30.09.14 23:38:24

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (narcisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  14150 PMA (din 18 voturi) nota2

[30.09.14 23:17:30]

@narcisa: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

- narcisa
[01.10.14 09:28:40]

@webmasterX - este ok.

- florin_mch
[01.10.14 17:43:27]

cu placere dna Narcisa, insa constat diferente intre camera. Ceea ce spuneti dvs, nu se compara cu ceea ce am avut noi in camera, dvs parchet, noi mocheta, dvs lcd pe perete, noi un ditamai tv pe masuta, baia era foarte bine pusa la punct la noi, adik nu am gasit ceva care sa ma nemultumeasca.

Ma gandesc ca noi avand vederea pe bd., in fata hotelului, sa nu fie decat acele camere renovate, iar cele cu vedere in spate sa nu fie renovate.

Telecomanda de la AC, era la noi in support pe perete intre noptiere.

- bobyrodin
[03.10.14 18:35:53]

Interesanta locatie, de luat in seama pe viitor... cu tot cu pont. Suberbonusul? Am onoarea sa vi-l ofer.

- narcisa
[04.10.14 18:43:55]

@bobyrodin: multumesc.

Publicitate    [20.07.19 02:55:39]

• Hotel foarte bun (Aug.2014) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 16.09.14 de florin_mch din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • O alegere bună (Aug.2012) - punctaj satisfactie: 9.50 (scris in 02.12.12 de nicole33 din BUCUREșTI) - RECOMANDĂ