ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2014
DIN: Sf.Gheorghe
ÎNSCRIS: 21.09.14

Ce se poate face?

Referitor la accidentul de azi 20.09.2014 - autocar turisti in Bulgaria.

Pe data de 30.08.2014 am plecat intr-un circuit + sejur 12 zile Marmaris si autocarul pus la dispozitie nu prezenta siguranta pentru turisti.

Am chemat politia si s-a ridicat talonul mijlocului de transport.

Curios am continuat drumul cu acelasi mijloc de transport dupa ce am fost dusi la un garaj unde sau facut ceva reparatii si s-a spalat autocarul Plecarea s-a decalat cu 4 ore.

Deci ne miram de accident???

Am semnalat si noi la ora respectiva neregulile si nu ne-a bagat nimeni in seama!!!

Ce se poate face pentru a se evita altadata aceste incidente care se soldeaza si cu victime!!???

Trimis de Liliana 68 in 21.09.14 09:49:37
Validat / Publicat: 21.09.14 15:22:26

VIZUALIZĂRI: 1164 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[21.09.14 14:53:03]

@Liliana 68: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

-----

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

------

Poate ai dori să schimbi totuşi titlul impresiilor, inițial a fost "Drept la replică" care este folosit de obicei de către reprezentanţii unităţilor de cazare atunci când răspund unui set de impresii postat de un turist. schimbat temporar sau definitiv în ''Ce se poate face ?''

Ai la dispoziţie link-ul EDIT IMPRESII afişat cu roşu până la validare, iar apoi rubrica ECOURI, aici de faţă. Mulţumim.

voyager
[21.09.14 18:07:04]

Detalii despre accident?

Nasshu
[21.09.14 18:18:30]

@voyager: 1 decedat, 5 raniti - adusi cu elicopterele in tara.

google/search si media online.

Din fericire nu este asa de grav ca cel din Muntenegru.

[21.09.14 18:52:14]

Info aici, aici, aici si mai gasiti cu google, sau la stiri!

HYUNDA-I
[21.09.14 19:24:06]

Doamne fereste!

De vina sunt turistii in ceea ce priveste calitatea serviciilor turistice, acestia ar trebui sa ia atitudine, agentia vede doar profitul imediat. Siguranta si securitatea turistului este poveste pentru unele agentii care ofera vacante low cost.

Nu pot sa dau nume dar se stie cine a oferit de cateva veri pachete cu transport autocar Grecia. Oare stiu patronii de agentii ce grad de oboseala au soferii care nu se odihnesc deloc intre tur si retur?

Pur si simplu turistii din seria care pleaca sunt imbarcati din mers in timp ce coboara cei din noua serie.

Indiferent cat costa un pachet turistic chiar daca aceste este minimal ca servicii oferite sau ca tarifperceput standardele de calitate trebuie respectate. Se transporta oameni nu marfuri.

Am observat atent soferii dupa sute, mii de km, au fizionomiile super obosite, nu se poate motiva ca sunt doi la schimb si in timp ce unul conduce celalalt doarme, numai dormit nu este.

Daca turistii ar lua atitudine si nu s-ar urca in autocar invocand nesiguranta transportului s-ar plia si agentiile dupa preferintele acestora si ar lasa soferii sa se odihneasca 5-6 ore la destinatiile de vacanta.

Nu ma intereseaza parerile pro sau contra la acest ecou, este parerea mea si consider ca siguranta si securitatea turistului sunt primordiale!

Drum bun si sigur!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Dragoș_MD
[21.09.14 19:28:49]

@Liliana 68:

autocarul pus la dispozitie nu prezenta siguranta pentru turisti.

În ce consta de fapt neconformitatea, cine a constatat-o și prin ce mijloace?

Am chemat politia si s-a ridicat talonul mijlocului de transport.

Ai văzut cu ochii tăi? nu de alta, dar mai departe afirmi că

... am continuat drumul cu acelasi mijloc de transport dupa ce am fost dusi la un garaj unde sau facut ceva reparatii

Cine a verificat reparațiile făcute, în sensul de a fi fost înlăturată problema despre care întrebam mai sus?

Cum a plecat un șofer profesionist în cursă FĂRĂ actele autovehiculului, mai ales într-o cursă internațională, și pe deasupra în Turcia, unde intrarea / ieșirea acestora din țară are un regim special, deosebit de multe țări din UE, unde nici nu te-ntreabă nimeni adesea de actele mașini??? Pur și simplu ceea ce spui mai sus „nu se leagă”.

Nu spun că „ăia” or fi ceva uși de biserică; dimpotrivă, sunt convins că 99% dintre accidentele și incidentele despre care aflăm (sau nu) din presă sunt datorate șoferilor. Unii, prea obosiți de un program ingrat, alții - pur și simplu necalificați pentru acest tip de transport.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Liliana 68AUTOR REVIEW
[22.09.14 07:12:06]

@Dragos: Buna, eu am semnat procesul verbal incheiat de politie, eu am chemat politia.

In vama la turci am stat peste o ora, soferul turc se chiuia sa explice ceva... ce nu am inteles, pana la urma am trecut... nu stiu cum.

Politia rutiera a intrebat ghidul frumos "unde plecati cu acest autocar, oamenii acestia au dreptate", iar firma, agentia turistica ne spunea ca totul e in ordine.

Nu inventez nimic ca nu am de ce!!! Asta ne-am mirat si noi... cum a trecut la vama autocarul, deoarece politia ne-a asigurat ca nu putem trece si in vama vor trimite probabil alt autocar... dar nu a fost asa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Liliana 68AUTOR REVIEW
[22.09.14 07:17:27]

@HYUNDA-I: Exact, indiferenta turistilor, face ca aceste agentii de turism sa isi poata continua activitatea si serviciile oferite sunt sub orice critica. Nu avem pretentii de la ei... nu avem pretentii de la noi... si ne mai miram ca se intampla ce se intampla. Am stat 4 ore sa rugam agentia sa ne schimbe autocarul, dupa care turistii unul cate unul au cedat si intr-un final am pornit. Slava cerului ca am ajuns si acasa... ce sa zic altceva!?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

HYUNDA-I, Liliana 68