ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Murano si Burano - Insulele din laguna venetiana

Rose Colored Glasses

Eram in vacanta in nordul Italiei, in Lido di Jessolo. Era septembrie si eram pentru a doua oara in anul acela acolo. Si, pentru ca la Adriatica soarele e mai capricios in septembrie, nu era la fel de generos ca in Grecia, intr-o zi ne-am imbarcat de la Punta Sabioni pe vaporetto in excursie catre cele doau insule invecinate cu Venetia.

Prima oprire am facut-o la Murano!

Murano este de obicei descrisa ca si o insula in Laguna Venetiana, desi ca si Venetia, este un arhipelag de mici insule unite prin poduri.

Murano a fost dintotdeauna cunoscuta pentru arta in sticla. Asa ca am avut curiozitatea si norocul sa vizitam o fabrica de sticla si sa asistam la fabricarea obiectelor. Si am putut cumpara si obiecte de la magazinul de prezentare de acolo.

Astfel Murano detine secretul si un monopol al acestei arte de multe secole. Printre tehnicile folosite erau sticla cristalina, smaltul, sticla cu insertii de aur, sticla laptoasa, imitatii de pietre si bine cunoscuta sticla multicolora.

Murano e intr-adevar plin de o multime de ateliere si magazine de artizanat unde puteti gasi de la bombonele de 1 eur pana la vaze de 2000. Murano e doar un spatiu industrial, nu un loc de admirat privelisti frumoase.

Astazi sticla de Murano este cunoscuta in toata lumea iar maestrii sticlari sunt adevarati artisti. Din sticla de Murano, care este un material fin, pretios, sunt realizate astazi bijuterii si accesorii care fac parte din renumite colectii.

Apoi a trebuit sa pornim catre Burano, tot cu vaporetto! Insula Murano a fost o mare surpriza pentru noi!

Burano este cunoscuta pentru superbele dantele care se lucrau aici. De la obiecte de imbracaminte, pana la obiectele cele mai mici, cum ar fi; pernute de ace, semne de carte, umbrelute in miniatura, batiste, etc. Doamne, cita munca! Si cite ginduri sunt impletite printre atele acestor dantele! Si daca femeile se ocupa cu dantelaritul, ei, barbatii sunt ocupati cu pescuitul!

O caracteristica a acestei insule o reprezinta culorile caselor. O armonie tipic "italiana"! Foarte pitoresc! Aici, locuitorii nu se sfiesc sa-si afiseze cu mandrie rufele spalate in vazul tututror, parca ar face concurenta!

Aceasta abundenta de culori îsi are semnificatia din vremurile stravechi, când se considera ca delimiteaza proprietatea si, conform legendei, îi ajuta pe pescari sa-si recunoasca proprietatile când se întorceau de la pescuit.

Când vizitam Burano trebuie sa ne bucuram de linistea stradutelor si de culorile si florile ce împodobesc casele. Putem vizita in centru si muzeul dantelei! Burano e o Venetie in miniatura... canale mici, cu barcute parcate peste tot si podulete sub forme interesante.

În piata bisericii se sarbatoreste în fiecare miercuri piata saptamânala si de stiut ca e piata de peste, unde se vinde o mare varietate de peste tipic lagunei. Biserica lor are turnul inclinat cateva grade.

Va recomand cu drag daca ajungeti in zona Venetia sa nu ratati aceste doua insule, de fapt mai este si insula Torcello in apropiere!

Trimis de georgiana in 13.12.09 16:46:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Lido di Jessolo,Capri,Coasta Amalfi,Porto San Giorgio,Venetia

VIZUALIZĂRI: 5665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Magazin cu obiecte din sticla de Murano

Cristian_h*
    [16.12.09 20:51:22]

dupa ceva cautari m-am oprit la aceasta melodie mai in ton cu frumusetea sticlei de Murano !

F.B Georgiana !!!

raduu1972
    [16.12.09 22:36:16]

frumos,frumos,frumos

[17.12.09 08:37:22]

inclus fragmentul muzical indicat de cristian ca ilustratie muzicala a review-ului georgianei.

@raduu1972: e a n-a postare lipsita de orice substanta pe ziua de ieri.

Daca nu ai ceva relevant de spus referitor la subiectul abordat, te invit sa te rezumi la citit, ca sa nu te expui unor eventuale consecinte neplacute pentru tine, dar necesare pentru linistea si confortul celorlalti.

Costi
    [18.12.09 10:27:11]

"In trecut, când un om de rând izbutea sa devina mester sticlar, era înnobilat si înscris în Cartea de aur a insulei. Se spune ca sticlarii din Murano s-au bucurat de protectia Republicii, au beneficiat de imunitate contra persecutiei, si-au casatorit fiicele cu cele mai influente familii din Venetia si puteau sa poarte sabii, privilegiu acordat doar unor persoane.

Insa, toate aceste priveligii aveau reversul lor: maestrii sticlari nu puteau sa paraseasca Republica, ei erau urmariti în permanenta de politia venetiana si supusi unei legi severe, care interzicea parasirea insulei si a domeniilor venetiene."

Exact acelaşi fragment se găseşte şi pe: http: //www. director-web. santamia. ro/articles/article-192. html

[18.12.09 11:35:16]

Din punctul meu de vedere, vad asemenea completari ca posibile "imbunatatiri, plusuri" aduse review-ului. Trebuie insa INTOTDEAUNA incluse intre ghilimele si precizata sursa!.

Apreciez ca fragmentul descoperit ca si copiat este nesemnificativ ca pondere in textul review-ului; pe de alta parte, este o vina si o practica pe care - SPER! - georgiana si-a asumat-o deja. In concluzie - masura luata se rezuma la un simplu avertisment.

[18.12.09 12:38:02]

@stancosty

Tie ti se pare asa de de greu daca citesti alea 3 idei sa le redai in scris? Ce probe ai tu ca eu nu le pot retine in minte exact... ce, erau exprimari academice? Nu toata lumea are aceeasi memorie... Chiar nu ai ce face, decat "sa cauti acul in carul cu fan?''... vezi ca am pus ghilimele!

Mai bine te-ai uita ca nu ai copiat bine nici linkul...

molko*
    [18.12.09 13:00:00]

Georgiana,

ma vad nevoit sa intervin cu o parere personala. Mi se pare f urat ca dupa ce ti se descopera o gramada de fraze si texte integrale imprumutate din alte siteuri ca "parerile tale personale", lucru care in cazul tau se pare ca este obisnuinta,iar WBM da dovada de o toleranta pt mine de neinteles, tot tu sa fii cea foarte suparata ca cineva a avut "tupeul" sa spuna ca folosesti in review-uri de vacanta texte intregi de pe alte siteuri. am mai spus-o azi si o repet: Este un site de IMPRESII PERSONALE, si nu un concurs de eseuri despre istorie sau geografie. E o rusine sa ne exprimam cu cuvintele noastre? Sa spunem ce am vazut si ce am simtit NOI acolo?Eu mi-as asuma greselile, as multumi Webmasterului si as trece mai departe. Copierea de fraze si texte integrale este lipsa de respect fata de ceilalti utilizatori!

Costi
    [18.12.09 13:14:48]

Linkul este copiat bine, că este cu "copy-paste", doar că programul site-ului introduce o pauză după unele semne orto(grafice). Este drept, dacă editam textul şi făceam corecturile, acestea rămâneau aşa, dar am considerat că nu merită efortul.

Dar dacă tot mi-ai răspuns foarte agresiv, vreau doar să-ţi spun atât:

În general, postările tale sunt interesante şi nu le-ar fi scăzut cu nimic valoarea dacă ai fi renunţat la introducerea unor texte copiate de pe alte site-uri.

Eu doar am semnalat faptul că abuzezi de această metodă şi asta în situaţia în care chiar nu merită.

Oricum, nu văd de ce te-ai supărat aşa de tare. Au mai fost şi alţii în situaţia asta, au recunoscut deschis şi cazul s-a încheiat.

Gata, am încheiat şi eu.

Îmi cer scuze pentru supărarea pricinuită.

[18.12.09 13:15:21]

molko: sunt 2 (doua) paragrafe din aproximativ 15, Doua paragrafe. Ti s-ar fi parut normal ca pentru aceste doua paragrafe sa retrag toate punctele??

Desi are la baza o cauza etic corecta, aceasta vantoare de pasaje copiate ia pe alocuri (precum in acest caz) o tenta pe care personal o gasesc pur si simplu ridicola! Daca bucata inspirata ar fi fost semnificativa, as intelege, dar pentru aprox 10% sa sterg pur si simplu toata munca omului?

Poate nu ai observat, dar acolo unde ponderea textului imprumutat a fost mare, substantiala - masurile au fost altele...

Si, dincolo de asta, niste consideratii mai generale: In orice carte de calatorie (din lume! nu din Romania), in orice articol de ziar o sa gasesti astfel de pasaje, unele citate corect, altele inserate mai pe sestache, asa. Insa cum am putea rata noi romanii - ma rog, o parte dintre noi in mod sigur - ocazia sa fim mai catolici decat papa?

NU PLEDEZ pentru asemenea practici. Dar consider intelept sa dau o a doua sansa acolo unde gasesc ca e cazul. Si mai ales acolo unde vad asumarea responsabila a greselilor facute si unde intuiesc ca acestea nu se vor repeta.

[18.12.09 14:07:04]

Molko,

Nu e lipsa de respect fata de ceilalti utilizatori, din contra, m-ai inteles gresit si-mi pare rau. Eu am altfel de sentimente fata de cititori, de aceea nu am scris doar 5 randuri ca altii in nici un review, cum fac majoritatea. Am incercat sa fac o prezentare cat mai completa a locului unde am fost, exact asa cum mi-ar fi placut si mie sa o gasesc aici, inainte de a pleca intr-un sejur.

Nu pe toti ne intereseaza doar forma hotelului si pomii din fata lui, sunt altii care doresc sa stie macar cateva cuvinte si despre acel loc si trecutul lui, unii sunt mai superficiali, altii mai profunzi...

Tu crezi ca review-ul meu fara acele citate nu ar fi existat?

Sau poate te si indoiesti ca am fost acolo? De unde crezi ca poate lua cineva un numar asa mare de poze diverse, din 23 de destinatii turistice pe care le-am descris eu? Stii ce ma intristeaza? Faptul ca nu ma verifica cineva care CHIAR a fost acolo... iar tu daca erai un om corect, pe langa criticile tale, nu ai gasit chiar nimic interesant in randurile mele? Ai vazut totul in negru?

Vreau sa va spun ca as mai avea destule subiecte de scris, despre locuri care mi-au incantat sufletul si o s-o fac, chiar daca pe unii dintre voi nu o sa va bucure.

Astept deci, sa ma verifice cu intrebari cei care AUFOSTACOLO... pentru ca asta e important, iar cei sceptici sa se convinga! poate ca eram mai credibila daca puneam poze cu mine pe fiecare review, dar... nu-mi se pare potrivit acest lucru!

Iti doresc vacante cat mai placute si impresii pe masura... aici pe ''amfostacolo''... vezi ca am invatat iar sa folosesc ghilimele? critica a fost constructiva!

dandy_pete*
    [18.12.09 14:19:13]

Imi pare rau de georgiana, dar nu-si merita pe departe punctajele date de unii colegi, pt. atatea copy-paste-uri facute. Am mai descoperit alte asemenea "inspiratii" cu copy-paste si la impresiile din San Marino. (pasajele 3,4 si 5 sunt copiate din wikipedia).

Grav este faptul ca cea gasita cu "rata in gura" nu recunoaste si nici macar nu se sinchiseste ca ulterior sa modifice pasajele copiate punandu-le cu ghilimele si sursa de unde le-a luat, asa cum a facut regulamentul webmasterul.

Iar dv. webmaster, i-ati dat deja o prima sansa cu descoperirea copy-paste a impresiilor cu Castelul Nako. Cate PRIE SANSE ii dati georgianei si altora nu? Pe altii i-ati pedepsit imediat conform regulamentului. Prima sansa a fost cu descoperirrea copy-paste a impresiilor cu castelul. Acum ii dati iar prima sansa?! Atunci are dreptate cine spunea undeva, ca aveti clare simpatii si antipatii printre utilizatori. Fara nici o suparare sau altceva. Si atunci, daca unii dintre noi suntem, va citez, " mai catolici decat papa", nu mai faceti regulamente decat pt. cei pe care-i antipatizati. Macar sa se stie care cum sunt pe aici.

Miss Butterfly
    [18.12.09 14:27:01]

Este posibil ca webmaster-ul sa se fi inselat, insa lucrul acesta il vom remarca pe viitor. In decursul a 20 de minute ati depistat cateva reviews-uri bune ca fiind inspirate majoritar sau pe alocuri; probabil Georgiana nu a avut timp sa riposteze sau sa se gandeasca la o varianta optima de a-si exprima posibilul regret. Impresiile "descoperite" de anumiti membri fac parte din "acelasi val" (cum ar sp webmasterul) si nu le poate considera ca fiind recidive; pe viitor ar putea veni cu idei personale, ganduri si impresii ce tin de propria-i persoana. sa nu uitam totusi ca nu toti sunt la curent cu prevederile noului regulament. Sa mai asteptam un pic: poate Georgiana ne va lamuri... sper ca isi va asuma faptele si nu le va mai repeta pe viitor. Sunt convinsa ca are multe experiente de imparatasit, insa nu a considerat ca le poate relata pe placul tuturor, si astfel s-a folosit si de acele surse (mai mult sau mai putin corect). Asa cum obisnuiesc sa spun: cine este interesat si are alte obiective in afara celor de a relata si de a imparatasi experiente se va pierde pe drum!

molko*
    [18.12.09 14:39:12]

ha, ha, ha. Am spus eu ca nu ai fost acolo? Am spus eu ca nu este review-ul interesant? Am incercat eu sa te verific pe tine cu ceva? AM SPUS DOAR CA NU E CORECT! Ca atata timp cat exista un concurs, cu premii totusi substantiale, este necesar si un regulament ce trebuie respectat! de catre toti cei intrati in acest concurs mai mult sau mai putin folositor. Este un concurs despre impresii de vacanta, nu despre cati bani avem si cate vacante ne permitem, daca am fost sau nu in locuri in care altii doar viseaza.. etc. In cazul asta cei de 20-30 de ani au mult mai putine sanse sau deloc pt ca au calatorit mult mai putin... corect? nici concurs de eseuri...ci de IMPRESII.! Prefer niste tineri de 20 ani cu 50 reviewuri despre locuri din Romania dar scrise de ei decat copy/paste din alte surse. mai multa modestie nu ti-ar strica.

@WBM - e treaba ta si iei ce decizii vrei tu, parerea mea o stii f bine nu de acum ci de la precedentele cazuri, sau de pe forum. Dar am din nou senzatia de inechitate fata de alte cazuri anterioare ca urmare a unor pareri personale.

[18.12.09 16:16:32]

Eu sunt DOAR una, iar voi care-mi scrieti -multi! si sunt la lucru... nu va pot raspunde atat de iute precum as vrea!

Ca ati aprins treaba mai rau ca in politica!

Aveti rabdare!

[18.12.09 18:06:42]

Nu consider ca este vorba despre nici o inechitate. Mult mai degraba mi se par lipsite de echilibru si superficiale contestarile deciziilor mele, luate punctual.

Daca mi-ati fi sesizat lucrurile acestea IN TRECUT si georgiana ar fi CONTINUAT sa scrie acest tip de impresii (mixand portiuni din alte surse, fara sa le citeze) , ALTELE ar fi fost masurile. ALTFEL stand lucrurile, le judec pe toate ca ACEEASI GRESEALA, una din domeniul trecutului.

Cand review-ul este majoritar original si doar portiuni nesemnificative din alte surse sunt incluse in el, nu pot lua punctele omului, ar fi nedrept. Daca portiunile copiate depasesc o anumita pondere, se schimba povestea. De asemenea, daca pe viitor se mai intampla asemenea lucruri inc azul ACELUIASI autor, masurile vor fi radical altele.

ACESTEA sunt deciziile, ele vor fi aceleasi INDIFERENT de userul judecat. Puteti avea unii dintre voi orice "senzatii", eu sunt convins ca sunt decizii corecte, echilibrate si nepartinitoare.

Miss Butterfly
    [18.12.09 18:25:50]

"Nu in ultimul rand, as fi bucuros sa nu mai fiti atat de incrancenati, macar de sarbatori. "

Asa este... de Craciun fii mai bun, etc. Hai sa lasam si de la noi; sa ne bucuram de sarbatorile ce vin... si sa lasam deoparte "atitudinile negativiste". Sarbatori fericite incarcate cu dragoste, intelegere, IERTARE! Poate iertam si "pacatele" celor care au gresit zilele astea, de dragul perioadei ce ar trebuie sa vesteasca bucurie si buna-dispozitie... Haideti sa incheiem acest an asa cum l-am si inceput: cu bine, plini de optimism si voie buna; si sa pornim increzatori ca noul an va fi unul mult mai bun!!!

M-a luat valul sau poate ca m-a nins prea mult in cap anyway... o seara minunata tuturor: d

alexandruduma
    [18.12.09 20:08:26]

Daca va uitati pe http://www.murano-shop.ro/index.php?link=articol_det&id=7 gasiti cam tot ce se poate despre Murano. Cam acelasi lucru ca si in impresia de mai sus. Chiar cu aceleasi cuvinte.

Hai sa intram in spiritul Craciunului si sa iertam si noi la randul nostru asa cum si alti ne-au iertat pe noi.

Regula e una valabila pentru toti: Ce se copiaza se pune intre ghilimele si trebuie specificata sursa de unde s-a copiat.

Georgiana, daca nu ai reusit pana acuma, te rog sa citesti despre regulament si despre impresiile facute cu copy/paste pe forum

Multumesc.

dandy_pete*
    [20.12.09 19:44:50]

Citat din goergiana: ... "Au fost, nu doar o data, momente cand eu am fost prima care am scris despre un subiect nou si rar. Si care mi-a fost rasplata? Si poate ca n-a fost usor! "

Felicitari, dar asta si nici tonul cam "sarit" de pe ruta unui bun simt minim, te citez iar: ... " Ce probe ai tu ca eu nu le pot retine in minte exact... ce, erau exprimari academice? Nu toata lumea are aceeasi memorie... Chiar nu ai ce face, decat "sa cauti acul in carul cu fan? ''... vezi ca am pus ghilimele!

Mai bine te-ai uita ca nu ai copiat bine nici linkul... "

nu trebuie sa-ti dea tie dreptul de a gresi dar fara a fi trasa la raspundere pt. faptele tale. Era mult mai simplu si echitabil in fata tuturor sa fi spus doar: Imi pare rau, am gresit, pe viitor voi avea grija sa nu se mai repete... ". Dar atata timp cat esti luata "in brate", asta este. Acum stimate webmaster, astept si eu cartonasul rosu poate, nu? De ce? Pentru ca m-am legat de o protejata clar a domniei tale. Foarte bine, da-ma si afara din "clubul" tau, ce-am avut si ce-am piaerdut? ! Am vazut si eu cum se imparte dreptatea si aici. Pe ghecamelia ati pus-o imediat la zid, dar sigur ca nu facea parte din gruput de elitisti. Si altceva: daca vin sarbatorile de iarna trebuie oare sa fim mai ingaduitori cu cei incorecti si chiar sa-i si incurajam? ! Din punctul meu de vedere, nicidecum.

[20.12.09 20:04:40]

dandy pete: faptele sunt fapte, deciziile au fost explicate, mai departe fiecare judeca dupa cum il duce capul - am scris suficient de clar, in rest ar fi pierdere inutila de vreme.

Crezi ca meriti cartonasul rosu? Nu, meriti sa fii IGNORAT si astfel condamnat la inanitie vizavi de "hrana" ta favorita - scandalul.

alexandruduma, ciocani elena*, Costi, Cristian_h*, dandy_pete*, georgiana, Miss Butterfly, molko*, raduu1972
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Murano & Burano: