ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2015
JUL-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Insura Burano

De pe Murano, ne-am imbarcat pe vaporasul numarul 12 si am continuat drumul pana am ajuns pe Burano, care se invecineaza cu Torcello (se pare ca aceasta insula a fost prima locuita dar malaria si timpul au facut ca astazi doar cateva familii sa mai locuiesca aici). Calatoria intre cele doua insule, Murano si Burano, va dura putin peste 40 de minute (depinde cum mergevaporasul).

Se mai poate ajunge pe insula Burano si prin luarea vaporasul ACTV Linia ‘LN”  (Laguna Nord), cu plecare de la statia Fondamente Nove, varianta mai scurta, sau de la capatul celalalt,  San Marco – Pieta (in apropiere de Piata San Marco), varianta mai lunga, cu opriri pe Lido si pe Punta Sabbioni.

De cum veti pune piciorul pe insula veti ramane cuceriti de priveliste pe care o sa veo ofere casele de pe insula care sunt zugravite in diferite nuante viu colorate, care o sa va acapareze privirile. Pentru a putea sa zugraveasca casa un locuitor de pe insula trebuie sa faca o cere la primarie de unde va primi in functie de culoare caselor vecinilor o anumita nuanta cu care se poate vopsi casa.

Principala ocupatie a locuitorilor acestei insule este pescuitul, turismul (mai ales vanzarea suvenirurilor) si micile afaceri cu terase si restaurante. Din aceasta cauza majoritatea tinerilor prefera sa paraseasca insula si sa mearga pe continent in cautarea unui loc de munca.

Centrul insulei, al orasului este in Piazza Baldassare Galuppi nume dat dupa compozitorul care a trait pe insula si care a condos chiar corul din Basilica San Marco. In aceasta piata exista doua lucruri care iti vor atrage privirea; o statuie din bronz cu bustul pianistului – compozitor care i-a dat numele si o fantana. Pe langa piata centrala mai puteti vizita Biserica San Martino si cu Muzeul Dantelei (insula care a fost renumita pentru broderiile pe care le ofereau locuitori acestei insule).

Muzeul Dantelei este situat la Piazza Galuppi prezentand istoria dantelei si omagiul adus mestesugaritelor, broderii care le realizau cu rabdare si migala.

Biserica San Marino este renumita pe insula datorita vechimi ei de peste o mie de ani da si turnului clopotnita foarte inclinat.

Trimis de nini83 in 03.11.15 14:32:45
    Validat / Publicat: 03.11.15 16:45:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nini83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

viculean [21.12.15 17:08:36] »

@nini83 - Am apreciat articolele tale.

Te rog să-mi scrii / să mă îndrumi / să mă trimiți la articole/link-uri etc. dacă îmi poți da niște ponturi relativ la un posibil city break în Veneția în primul trimestru 2016.

Suntem interesați să vedem cât mai multe edificii/curiozități/atracții turistice dar mai mult ca ”turiști laici” (asta, în ”analogie sportivă” ar suna cam așa: vreau să merg la Barcelona, să văd (printre altele) stadionul echipei... dar în niciun caz nu vreau să stau 30 min în tribune/tribuna oficială, nici nu vreau să citesc ziarul pe gazonul stadionului, nici să iau autografe de la renumiți jucători, nici măcar să văd un meci al echipei... pe acel stadion, doar vreau să văd stadionul echipei … Atât.).

Așadar, în anumite limite, m-ar interesa să văd într-un mod non-fundamentalist cât mai multe atracții din zonă. Plec de la ideea că anumite aprecieri (ale multor persoane) relativ la Veneția ar putea fi (ușor) distorsionate.

Vom zbura până la Bologna (unde ne vom și caza), apoi vom călători (probabil cu trenul) câte o zi în Veneția, Florența, San Marino, Verona și eventual încă o zi la Veneția.

Mulțumesc pentru efort.

viculean [28.12.15 21:55:40] »

@nini83 - Salutare. Am citit articolele tale si le-am apreciat. Ma intereseaza foarte mult daca imi poti scrie ceva legat de transport (ce recomanzi, daca si cat costa un abonament pe 1 sau mai multe zile), daca e recomandabil avand in vedere atat costul cat si durata transportului si a vizitarii obiectivelor. Mentionez ca as vrea sa vad cat se poate de mult, insa mai mult din exterior si mai putin (adica nu in mod "cronofag") din interior. Multumesc.

nini83 [29.12.15 22:49:20] »

@viculean - daca o sa mergeti cu trenu e bine... o sa va lase exact la intrare in orasul lagunar langa Piazzale Roma care se gaseste in dreapta gari cum iesiti fiind si nodul de legatura terestu si maritim al orasului...

dupa ce treceti podul della Constituzione (sper ca am scris bine) va puteti face abonamentul pe un anumit tip de transport pe 12ore, 1 zi, pana la 7 zile;

depinde la ce ora ajungeti si cat doriti sa stati (cred ca daca ziceti ca stati decat o zi cel mai recomandat ar fi cel de 12 ore care nu costa mai mult de 16 euro iar cu 2 euro in plus este cel de o zi...

Iar cu vizitatu e mai greu: pe insulele Murano si Burano cum vrei tu doar din exterior inafara de Biserica Sfantul Petru Martir, de far, de Palatul Giustian care adaposteste si muzeul sticlei, de piata turnului unde se gaseste si lucrare din sticla "Craciun luminos intr-o cometa de sticla" si de o gramada de magazine in care se gasesc o sumedenie de exponate din sticla (asta pe Murano), iar pe Burano poti admira multitudinea de culori in care sunt zugravite casele, Piazza Baldassare Galuppi unde se gaseste si muzeul dantelei si cam atat...

toata calatoria pana la insule si inapoi dureaza aproximativ 4-5 ore si nu se prea renteaza daca stai doar o zi in Venetia ...

dupa mine ti-as recomanda sa vizitezi doar orasul lagunar venetian ca sunt o gramada de piete, de edifici, de biserici care merita vizitate iar cireasa de pe tort este Piata San Marco...

sper ca ti-am raspuns in mare la ce doreai sa afli si scuze de intarzierea cu care ti-am raspuns, da de sarbatori nu prea stau pe acasa...

Distractie placuta in vacanta

viculean [30.12.15 09:58:00] »

@nini83 - mă gândesc să mă cazez în Bologna sau Padova și să ”ating” în fiecare zi câte un oraș adiacent. La Venezia se poate să ”insist” mai mult. Am ”scormonit” și am văzut o varietate de carduri de transport +/- vizitare (vezi aici tripadvisor.com/Travel-g1 ... her.Passes.html și aici: veneziaunica.it/en/e-commerce/services) și ”s-a cam lăsat ceața”.

Mă gândesc să fac așa: Să iau un card de transport și să mergem să vedem ce merită (în opinia fiecăruia) văzut.

De ex. dacă te uiți la link-urile de mai sus, vezi că sunt incluse nușcâte coruri. Ei bine, presimt de-acum că n-aș rezista mai mult de 15 min.

Dacă obosim, țuști într-un mijloc de transport, mai vedem ceva și ne mai odihnim, apoi ”intrăm din nou în teren”. Ce zici?

ioan marinescu [05.12.17 17:06:07] »

@nini83: E uite c[ am fost de două ori la Veneția, dar pe Burano nu am fost. Poate la prima ocazie! Notat și votat!

nini83 [27.02.19 10:56:19] »

@ioan marinescu: multumesc.

ioan marinescu, nini83, viculean