Daima Biz Hotel [Kiris]

REGIM MASĂ UAI
2800 eouro
+ COPII: 1 -- varsta: 9 ani

Jeg de 5 stele

Nu este prima data cand mergem in Turcia. Am vazut multe locuri frumoase. Am vazut si locuri mai putin frumoase. Daima ne-a lasat un gust cel putin amar. Inca de la receptie am fost intampinati de o rusoaica care vorbea destul de bine limba engleza. Suficient de bine incat sa se faca ca nu intelege ca pe voucherul primit de la agentia de turism aveam doua camere platite, noi fiind o familie cu trei copii. Fetele noastre fiind mari le-am luat o camera separata si pe voucher era specificat acest lucru.

Intre timp ne-au invitat sa mergem la masa pe motiv ca nu era inca gata curatenia in camera. Acesta a fost al doilea soc de bun venit... singura masa pe care am gasit-o libera avea fata de masa murdara si patata. Am rugat pe unul dintre debarasatorii sa ne-o pregateasca. A venit si a pus furculitele si cutitele pe masa murdara asa cum era, nici macar pe un servetel. Am insistat si l-am chemat din nou aratandu-i fata de masa murdara. A adus alta ceva mai curata, se vedea ca era spalata dar era plina de pete. Nici vorba sa ne aduca si pahare curate. Ne era prea foame ne-am luat ceva de mancare si ne-am asezat la masa. Scaunul cu fata textila era ud fleasca desi in restaurant turistii nu aveau voie sa intre in costum de baie. Am mancat, dezamagiti de oferta de mancare de la pranz, si ne-am intors in receptie sa ne cazam.

Rusoaica ne ignora in continuare, discuta si ii caza numai pe conationalii rusi. Ne-a remarcat o receptionera turcoaica mult mai draguta si mai amabila si a incercat sa ne ajute dar n-a scapat de ochiul vigilent al rusoaicei. In sfarsit a catadicsit sa ne acorde atentie dar a spus ca ne da un apartament si nu doua camere asa cum platisem pe motiv ca nu are. Aparament insemna, dupa cum vazusem pe site inainte o camera mai mare cu 4 paturi despartite de un perete intermediar pe lungimea patului fara vreo usa despartitoate. Am refuzat si am insistat sa primim ceea ce am platit. Atunci ne-a oferit o camera la parter in Daima Biz. I-am reamintit ca avem 2 camere si ca aveam cazare in Daima Resort si nu in Daima Biz. Nici azi nu stiu daca exista vreo diferenta intre camere (intre resort si biz) si nici nu ma intereseaza era deja enervati si obositi si nu aveam chef de discutii cu ea. Numai ca rusoaica noastra era odihnita si dupa alte parlamentari a spus ca tot ceea ce ne poate oferi sunt 2 camere la demisol. I-am spus ca nu vrem la demisol vrem niste camere normale. Atunci a inceput sa ne jigneasca ca ce vrem mai mult de atat ca alte camere mai bune sunt standard + si ca noi nu platisem asa ceva. Sa venim maine sau poimaine ca poate ne da alte camere si alte sicane de genul acesta. Intre timp, pe masura ce veneau alti rusi ii caza si nu parea ca aveau probleme ca noi. Pana la urma, satui de cearta din prima zi a unui concediu ce se dorea deosebit, am acceptat camerele de la parter de la Daima Biz.

Tot rusoaica de la receptie ne-a dat un pliant cu harta resortului si cu alte informatii utile... programul de masa, etc... ca s-a plictisit dupa ce ne-a spus la ce ore putem manca... numai ca pentru noi pliantul era complet nefolositor pentru ca era scris in rusa si in turca... :))))... turca n-am invatat niciodata iar rusa am uitat aproape tot.

Camerele erau frumoase si spatioase dar mirosea ingrozitor a mucegai sau a inchis nu as putea sa va spun exact (m-am uitat dar nu am vazut mucegai pe nicaieri) am observat ca pe marginea temeliei pe afara era pus pietris si niste bucati de carton ondulat probabil in incercarea de a tine departe apa de pereti. Curatenia... relativa ca peste tot... foloseam toaleta din camera doar noi doi dar mirosea ingrozitor, mai urat ca la un WC public, desi de fiecare data cand intram in baie pornea si un ventilator. Sticlute cu sampon, balsam, gel de dus uita sa puna, uneori uita sa ne aduca si apa... si in camera copiilor era cam la fel... fetele turnau sticlutele cu gel de dus in toaleta sa mai schimbe mirosul... si la ele mirosea la fel. Degeaba ii explicam cameristei ca dadea din cap dar tot asa de superficial facea curat. Peste tot se simtea lipsa de personal iar cei care erau nu erau deloc instruiti, barmanii obraznici... noi nu eram mari consumatori dar seara mai stateam la terasa si comandam un asa-zis cocktail... singurul care continea mai putine chimicale parea a fi Pina colada, am primit o data in prima seara dar in a doua seara ni s-a raspuns ostentativ ca nu ne mai face ca e prea cald si se strica laptele... :)

Turkish cafee se putea bea numai in lobby am vrut sa beau de 2 ori... am aflat tarziu... prima data am primit, a doua oara (la distanta de 2 zile) am fost refuzata pe motiv ca nu au cafea...

Apa din piscine parea limpede si curata dar marginea piscinei avea un stat gros de jeg negru pe faianta bleu.

Ca peste tot... omul sfinteste locul... toaleta de femei de la piscina principala era un model de curatenie... punea pana si floricele in jurul lavoarului... deci se putea... dar pacat ca era singurul loc cu adevarat curat din tot ceea ce am vazut eu cat am stat acolo...

Pe finalul sejurului nostru parca s-a mai imbunatatit situatia sau fiind deja sfarsitul lui august nu mai erau asa de multi turisti si cat de cat pareau ca, din punct de vedere al curateniei, tin situatia sub control putin mai bine...

Foarte multi turisti rusi... nu deranjau nu faceau scandal dar beau foarte foarte mult... acest lucru nu ne-ar fi deranjat prea tare daca nu ar fi vomitat pe holuri...

Nu vreau sa fiu carcotasa dar multi dintre turisti veneau cu tot clanul... asa parea... multi oameni mai mult decat simpli... parca erau bilete date prin sindicat... mi-e greu sa cred ca totusi isi permiteau sa dea 70 euro pe zi/persoana...

Au fost si lucruri bune... cand o sa imi mai treaca supararea le voi scrie... insa eu nu as mai merge a doua oara in acest loc... deci... mai bine NU.

Sincer va spun ca, daca ar fi existat vreo posibilitate sa ne recuperam banii sau macar o parte din ei as fi plecat de acolo din prima zi...

Impresii încărcate de eloria_96 in 12.09.2014 22:31:44

Validat / Publicat: 13.09.14 00:27:05

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: Belek beach - Bogazkent Antalia, Miracle- Lara, Amelia- Side, Starlight-Sun Rise -Side, Buyuk Mersin,
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Ilalia, Austria, Ungaria, Bulgaria, Grecia, Georgia, Marea Britanie, Olanda,

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (eloria_96); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  8100 PMA (din 10 voturi) nota2

- danadana
[13.09.14 09:56:11]

Felicitati pt rewiu... sa stim de ce sa ne ferim... nu ne-ati spus insa ce aveati la masa de mancare si intre mese ce puteati servi.

- eloria_96
[13.09.14 15:45:25]

@danadana: Mancarea era destul de buna, variata si suficienta, nu erau etichete peste tot ca sa stii ce mananci... noi mergem de multi ani in Turcia si am inceput sa recunoastem felurile de mancare. Micul dejun si pranzul erau normale, masa de seara era mai bogata. Intre mese functiona snak-barul de la piscina unde puteai manca intre orele 11-16, intre 16 si 17 era Tea time si aduceau prajituri de ceai (ex: 2 feluri de chec, cu fructe si cu cacao, prajiturele fragede dulci tip fursecuri si sarate cu mac).

La micul dejun iti puneau la dispozitie: feluri calde: 5-6 feluri de painici tip chifle, cu branza, ciocolata sau seminte foarte gustoase si calde, oua fierte si ochiuri, prin rotatie omleta sau friganele/ clatite, cremvusti, carnaciori, legume fierte in abur: brocoli sau conopida, paste cu lapte sau orez cu lapte, un fel de budica de ou foarte gustoasa/oua jumari cu legume, cartofi prajiti, orez alb sau brun... zilnic cel putin 5-6 feluri...

Fructe cel putin 6 tipuri: mere, pere, prune, struguri, pepene galben si rosu, piersici.

Cereale : 8 tipuri de cereale, integrale, fulgi de porumb, cacao, tip pufarine, smochine uscate si stafide, toate puse in boluri. In aceasta zona era si un recipient din care iti puteai pune lapte rece.

10-12 feluri de masline, 10-12 feluri de iaurt, 8 feluri de gem si dulceata, ciocolata tip finetti, miere tot in boluri, diverse compoturi visine, piersici, caise, gutui, etc.

unt si pate pus in cutiute,

cel putin 10 feluri de branza si cascaval, 3-4 feluri de mezeluri (cu o culoare nu foarte apetisanta)

la sectorul plante verzi cel putin 8-9 feluri marar, patrunjel, untisor, papadie, menta, salata verde si salata verde creata si altele pe care nu le cunosc si doua boluri cu sferturi de lamaie.

Doua tipuri de paine, alba si intermediara sau de secara, un prajitor de paine si 2 aparate de sandwich.

Ceai negru, cafea, lapte. sucuri dar nu naturale. Daca voiai sucuri naturale, era la intrarea in restaurant un loc unde se putea comanda contra a 3 euro multe tipuri de suc natural.

Dozatoarele de cafea erau la dispozitia turistilor gratis, 24 din 24 cu aceleasi sortimente ca si la noi... expreso, capucino, latte machiato... ect

De asemenea dozatoare de apa si sucuri pe la toate barurile din resort.

revin si cu alte detalii... nu am mari nemultumiri legate de curatenia in aceste zone... mai scapa cate o musca ratacita pe la sectorul de mezeluri dar nu manca mult... :))

un plus al acestui resort: se foloseau numai pahare de sticla si farfuri de portelan, tacamuri din inox, nimic din plastic. Desi se spargeau foarte multe pahare, peste tot, n-am vazut sau auzit ca cineva s-a taiat in cioburi... probabil erau facute special...

- danadana
[13.09.14 18:55:16]

multumesc pt raspuns!! cu adevarat edificator!

Publicitate    [19.06.19 17:15:03]

• Mediu (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 6.15 (scris in 04.09.16 de seby123 din SATU MARE) - NU RECOMANDĂ
  • Cât plăteşti, atât primeşti (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 7.80 (scris in 15.07.14 de georgeb din PITESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Frumos (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 16.10.13 de travelpoint din CRAIOVA) - RECOMANDĂ
  • Super OK daca nu aveţi fiţe (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 11.09.13 de aurel34 din IAșI) - RECOMANDĂ
  • Un sejur ok (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 26.08.13 de bogdan206 din BACAU) - RECOMANDĂ
  • Concediu nereusit (Jul.2013) - punctaj satisfactie: 2.88 (scris in 01.08.13 de lumonica din CLUJ) - NU RECOMANDĂ
  • Pret just, conditii bune (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 8.60 (scris in 26.06.13 de theoleo25 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ

pagină generată in 0.0841159820557 sec