Daima Biz Hotel [Kiris]

MEMBRU: PREMIUM
SEP-2013
REGIM MASĂ uai
+ COPII: 1 -- varsta: 8 ani

Super OK daca nu aveţi fiţe

Daima Biz e un hotel fără pretenţii VIP dar cu oferte de distracţie suficiente pentru o familie normală. Au 7 tobogane, 6 piscine, club pentru copii deschis dimineata, la prinz si seara, acces lejer la o sumedenie de sporturi - fotbal, tenis, baschet, volei s. a.

Mincarea e ok - iarasi, dacă nu aveţi fiţe -, băuturile idem.

Peste tot sunt şezlonguri suficiente - la piscine, la plaja, pe spaţiile verzi - şi din toate părţile eşti asaltat cu mâncare şi băutură. De fapt asta e concluzia principală - e o uriaşă maşinărie de îngrăşat dacă nu eşti atent.

E un hotel cosmopolit - am văzut turişti din Polonia, Iran, Adzerbaidjan, Israel, puţini din România şi enorm de mulţi din Rusia. De altfel, de multe ori limba principală folosită în hotel e rusa, nu turca. Din fericire personalul înţelege f. bine, unii chiar şi vorbesc, engleza, aşa că a fot OK.

Camerele sunt OK - eu am avut una large standard fără să dau şpagă la recepţie, curăţenie zilnic, iar dacă dai 2 euro cameristei ai parte şi de lebede sau alte figurine din prosoape - deliciul copiilor. Există TV LCD dar programele sunt numai în turcă, rusă, germană şi italiană, aşa că... n-am avut nevoie.

Noaptea e linişte, ruşii gălăgioşi preferând să se îmbete pe terasele de la plajă.

Spectacolele sunt OK - deşi am văzut în România show-uri mai reuşite - tun cu spumă, Anatolian fire ş. a.

Lîngă hotel, la nici 100 m, e o stradă comercială cu o sumedenie de magazine de dulciuri, blănuri, bijuterii şi o sumedenie de nimcuri. Preţurile sunt enorme şi orice tentativă de negociere nu le face mai accesibile.

Atenţie când cumpăraţi vacanţe de o zi. Eu am dat 45 de euro de persoană pentru o urcare pe munţii Taurus, dar am constatat că am plătit de fapt o plimbare cu microbuzul - o oră dus, o oră întors - prin zona KEMER, urcarea cu telecabina şi staţionarea pe munte durând mai puţin. O altă mică păcăleală a fost la plimbarea pe mare. Ni s-a vândut cu 60 de euro de persoană o "croazieră", dar de fapt a fost o plimbare simplă prin golf. E drept că am avut norocul unui yacht foarte fain, cu distracţie mare la bord (piscina pt copii este de fapt un lighean, dar entertainment-ul de la bord e de nota 10), aşa că am uitat repede de păcăleală.

De fiecare dată când am revenit la hotel ne băgau aproaper cu forţa sub nas mâncare sau băutură.

Plaja este super dacă ai papuci speciali pentru pietre - există o lăţime de 3 m de pietricele înainte de intrarea în apă, iar primii 10 m de mare sunt cu pietre mari. Există însă şi mult nisip pt joaca puştanilor, iar apa a fost super OK (am făcut baie lejer şi la 12 noaptea şi la 7.30 dimineaţa)

Concluzie E un hotel recomandat familiilor cu copii, un hotel relativ ieftin şi care oferă multe pt banii daţi.

Impresii încărcate de aurel34 in 11.09.2013 08:33:36

Validat / Publicat: 11.09.13 10:16:19

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  3600 PMA (din 6 voturi) nota2

[11.09.13 13:46:20]

- aurel34
[11.09.13 20:52:45]

@webmaster: da, e ok

- georgeb
[17.06.14 16:32:57]

Voi ajunge simbata acolo si vreau sa aflu, daca se poate, inf. utile despre: depozit prosoape, o camera linistita, excursii, orice altceva ar putea fi de interes. MULTUMESC!

- aurel34
[17.06.14 16:45:54]

@georgeb:

camera de prosoape e in corpul cebtral, linga restaurant.

Excursii pot fi cumparate de la operatoruk dvs de turism sau loco. Recomand negociere, preturile de strigare sunt mai mari decit cele normale. Merita luata o croaziera (e f fain) si inca o iesire. Eu am fost pe munte dar n-am fost incintat.

Camerele sunt linistite, in general. Eu am oferit 20 dolari pt o camera buna si am primit gratis una large, cu un pic de wi-fi.

Publicitate    [19.08.19 12:23:33]

• Mediu (Aug.2016) - punctaj satisfactie: 6.15 (scris in 04.09.16 de seby123 din SATU MARE) - NU RECOMANDĂ
  • Jeg de 5 stele (Aug.2014) - punctaj satisfactie: 5.65 (scris in 12.09.14 de eloria_96 din BUCURESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Cât plăteşti, atât primeşti (Jun.2014) - punctaj satisfactie: 7.80 (scris in 15.07.14 de georgeb din PITESTI) - NU RECOMANDĂ
  • Frumos (Sep.2013) - punctaj satisfactie: 9.00 (scris in 16.10.13 de travelpoint din CRAIOVA) - RECOMANDĂ
  • Un sejur ok (Aug.2013) - punctaj satisfactie: 9.70 (scris in 26.08.13 de bogdan206 din BACAU) - RECOMANDĂ
  • Concediu nereusit (Jul.2013) - punctaj satisfactie: 2.88 (scris in 01.08.13 de lumonica din CLUJ) - NU RECOMANDĂ
  • Pret just, conditii bune (Jun.2013) - punctaj satisfactie: 8.60 (scris in 26.06.13 de theoleo25 din BUCURESTI) - RECOMANDĂ