ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2014
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 13.12.13
AUG-2014

O vacanta excelenta!

Vara aceasta ne-am petrecut concediul in Bulgaria, Sunny Beach, la Hotel Orel de doua stele.

~ Drumul fara probleme dinspre Romania, (de la Bucuresti cam 400 de km - 6-7 ore) am trecut granita pe la Giurgiu -» Ruse -» Varna de unde trebuie urmate in general idicatoarele catre Burgas, caci Sunny Beach nu apare pe niciun indicator tot drumul (nici in bulgara) si de la Varna se trece prin Byala si Obzor pe un drum deluros oarecum nepopular si fara niciun indicator, de-a lungul marii pana la Sunny Beach.

~ In statiune am gasit destul de repede hotelul, pe care scria in bulgara numele: OPEA si se va vedea ca este lipit de Astoria. In hotel sunt destui moldoveni in principal, rusi si nemti.

~Toate camerele au vedere la mare, deoarece hotelul este paralel cu marea si chiar daca nu sunteti fata-in-fata cu ea, se poate vedea foarte bine si de pe partile laterale (camere cu spatele la mare nu sunt decat la Astoria). Toate camerele au balcon si aer conditionat.

~ Cazarea se face pe la pranz dar bratarile pentru All inclusive nu le veti primi mai devreme de 14:30 (cand se termina masa de pranz).

~ Parcarea hotelului este de vreo 10-20 de locuri, deci ar trebui sa fii norocos ca sa ai parte de unul (cu plata), dar daca nu, poate ai noroc in parcarea altor hoteluri (15 leva/zi), caci pe strada se ridica masinile.

~ Asemanarile dintre cele doua hoteluri (Orel si Astoria):

-receptia este comuna;

-bratarile pt All Inclusive sunt aceleasi in ambele hoteluri;

-restaurantul este comun;

-parcarea comuna;

-piscina comuna;

-barurile comune (la picina, receptie-Hotel Astoria si pe plaja);

-sezlongurile si umbrele de pe plaja comune.

~ Deosebirile:

-camerele de la Astoria sunt putin mai mari;

-la Astoria televizoarele sunt plasme, la Orel cele tip vechi (dar programele TV sunt aceleasi - niciun post romanesc);

-Orel are 12 etaje, Astoria 5.

-lifturile de la Astoria sunt noi si incapatoare (6 pers), cele de la Orel sunt destul de vechi si mici (4 pers) si se blocau deseori din cauza suprasolicitarii pe multe etaje.

-pretul mult mai mare la Astoria fata de Orel.

~ Masa: nu am nimic de ce sa ma plang la masa pt ca erau foarte multe feluri de mancare, fripturi, salate, ciorbe si supe, fructe, deserturi, sucuri, bauturi, gustari... oricine are ce manca, oricat de pretentios ar fi (se gasesc si scaunele specialesi pt copii mai mici/bebelusi in restaurant). In general era practic imposibil sa nu gasesti macar un fel de mancare sa-ti placa deoarece existau:

-friptura de pui, peste, porc, vita/curcan in acelasi timp (la pranz sau cina);

-un tip de cioarba si o supa crema cu crutoane (la pranz si seara);

-salate si aperitive (vreo 6-8 feluri);

-fructe: pepene rosu si galben, struguri, piersici, nectarine, mere verzi, prune, portocale, grapefruit. (dimineata, la pranz si seara);

-prajituri cu crema, baclava, halva, budinca;

-bauturi: vin alb si negru, bere, ceaiuri, cafea, suc de portocale si mere, Coca-Cola, Sprite, Fanta, Shweppes, apa plata si minerala.

~ Intre masa de pranz si seara, dupa ora 3 se gaseau pe terasa restaurantului inghetata, clatite, cartofi parjiti, friptura la gratar, pizza (care se gasea si la mesele principale mereu). Bineinteles ca toate acestea erau pe apucate, cum aduceau o tava, cum se si termina.

~ La barul de pe plaja se gaseau doar bauturi (bere, apa, Coca-Cola, Sprite, Fanta, Shweppes) si deobicei era coada (barul se deschide la ora 10 dimineata).

~ Ca sa puteti apuca sezlonguri si umbrele pe plaja, e necesar sa le ocupati intre 7 si 8 dimineata cu prosoape sau haine, desi acest lucru este interzis, toata lumea il practica, restul isi intind cearsaful.

~ La piscina sunt la fel de putine sezlonguri dar nu prea se inghesuia lumea caci apa era foarte rece in piscina chiar daca afara era cald, in timp ce marea era mult mai calda si acolo se duceau si majoritatea oamenilor. Inaltimea piscinei variaza cam de la 1,10 m pana la 1,60 m si exista si piscina de copii cu o inaltime foarte mica.

~ Plaja este foarte mare, exista si un spatiu special (1/3 din plaja) pentru cei care vin cu cearsaful si umbrela de acasa, nisipul de pe plaja este fin, intrarea in mare este lina, nu sunt pietre absolut deloc, apa este limpede si cand este agitata, mai erau si alge ocazional, dar nu cat sa ne intapine piedici, exista salvamar la fiecare 100 de metri sau mai putin, care arbora steagul rosu, galben, sau verde, dupa caz si nu lipsea niciodata de la locul lui.

~ Exista distractii pe mare: cu parapanta se zboara deasupra marii, trasa de catre o barca, sau cu o canapea gonflabila la fel pentru cei ce cauta adrenalina. Sunt si triciclete electrice de inchiriat pentru a te plimba pe faleza si chiar se merita. Multi tineri le inchiriaza si se plimba pe langa restul oamenilor, deobicei seara cand iese toata lumea si este o aglomeratie foate mare in statiune.

~ Curatenia in camere se facea zilnic, chair mai bine decat ne asteptam din moment ce ne aranja toate lucrurile din camera-asternuturile de pat, pantofii ii alinia la perete, bagajele le aranja... Zilnic erau schimbate o serie de prosoape, iar asternuturile la vreo 3-4 zile. Ce ne-a impresionat la baie era ca nu avea dus, pur si simplu un robinet pe perete dar nicio cadita ceva, deci efectiv se facea dus in toata baia, iar apa ramasa se scurgea in canalizare, imediat, fara probleme.

~ Nessebar-ul este un oras istoric, foarte frumos si aproape de Sunny Beach, care merita vizitata si se poate ajunge cu autobuzul luat de pe strada principala (biletul costa in jur de 1,30 leva).

~Animatia nu exista, decat seara, la barul de la piscina danseaza 1-2 animatoare, iar pentru copii nu sunt activitatii gen dansurii sau exercitii in piscina si nici locuri de joaca.

~O data pe saptamana sunt seri tematice in restaurant cu spectacol de dansuri populare si mancaruri traditionale (miel, curcan) seara, dupa ora 8.

~Statiunea este foarte frumoasa si mare si hotelul se afla la 5 min de centru care este in jurul hotelului Kuban, unde sunt parcuri de distractii, restaurante, buticuri de toate felurile etc... In general se vorbeste rusa sau bulgara, dar se intelege si engleza in mare parte, romana mai rar.

Ma declar multumita de acest hotel chiar daca stelele sunt mai putine, fata de un hotel de 2 stele din Romania, conditiile arata ca de 4 stele. Este un hotel excelent si la un pret foarte bun, isi merita toti banii pentru conditiile excelente si mancarea grozava si foarte variata, curatenia ireprosabila. Per total a fost foarte frumos, un sejur excelent! Recomand oricui acest hotel si personal eu m-as mai intoarce daca as mai avea ocazia!

Trimis de Stoica Ramona in 04.09.14 14:34:36
Validat / Publicat: 04.09.14 17:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 2822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stoica Ramona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 zbor cu parapanta deasupra marii!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.09.14 15:19:05]

Setul de impresii şi recomandări aparţinând unui autor sub 16 ani, va fi publicat, cf Regulamentului (Cap.1 sect.B pct.12), fără note.

gmatasa
    [05.09.14 07:38:54]

@Stoica Ramona: Da, in Romania hotelul de 2 stele nu are aer conditionat...

gmatasa
    Alte impresii din această RUBRICĂOrel Hotel (complex Astoria) :