ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2014
ÎNSCRIS: 18.07.11
AUG-2014
4 AD. + 2 COPII

Concediu placut

Citind in urma cu cateva saptamani postarea colegului Ahile, am decis sa contactez propietarul pensiunii respective, si sa verific disponibilitatea.

Am incercat sa fac o rezervare inainte la o alta statiune, dar grecul respectiv nu a fost serios, si cu 2 saptamani mi-a spus ca nu mai are locuri.

Aici am primit confirmare pt rezervarea facuta, nu a trebuit sa platesc nimic in avans, iar cu 2 zile inainte a a ajunge am primit un mesaj pt a confirma daca rezervarea facuta ramane valabila.

Toate bune si frumoase, am plecat seara la drum, 2 familii si 2 copii, in jurul orei 10, pentru a fi a doua zi pana in pranz ajunsi la destinatie.

Este destul de obositor sa conduci toata noaptea, dar cine are copii mici intelege ce placut este sa conduci in liniste si omuletii sa doarma :)

Drumul a fost fara nici un fel de peripetii, dar cine pleaca cu GPS-ul setat pe destinatia finala, va avea multe probleme cu reconfigurarea.

Cel mai bine este sa se introduca traseul din aproape in aproape.

Noi am mers Craiova - Calafat - Vidin - Lom - Montana - Vrata (de aici se intra pe autostrada) - Sofia - Kulata (autostrada se termina cam la 100 km, daca nu ma insel inainte de Kulata) - segment de autostrada pana inTesalonic - Polychrono.

Cand am ajuns in statiune, l-am sunat pe Michael, proprietarul Anna House, si am stabilit unde sa ne intalnim pt a ne conduce la vila.

Ne-a rugat sa mai asteptam pana termina de facut curateniea in camera, si apoi sa putem intra.

Pensiunea a fost Ok, proprietarul Ok, si el si parintii lui, dar sotia sau sora lui, nu am avut curiozitatea sa intreb mi s-a parut mai rece si acra.

Am intampinat o problema la cazare, ni s-a spus ca vom avea apartament cu 2 camere separate, 2 bai si pe 2 nivele, dar de fapt a fost o singura camera mare, cu un pat pliant, cu un pat dublu matrimonial, si 2 de o singura persoana, despartite de un fel de arcada si o parte perete cu un sifonier pus in dreptul lui, 2 bai una sus si una jos. Totul a corespuns mai putin cele 2 camere promise.

Solutia de compromis gasita a fost ca sa punem jos in dreptul bucatariei 2 paturi, fiind suficient loc, si astfel am rezolvat.

Nu am ce sa reprosez in ceea ce priveste mobila si apartamentul, totul era nou, curat si bine ingrijit, si pot spune chiar de calitate.

Baile foarte curate, bucataria cumplet utilata, dar ce am considerat ca un minus, nu am primit prosoape, si a trebuit sa cerem dupa cateva zile, cand ale noastre nu au mai putut fi folosite, iar internetul mergea foarte prost, iar in ultimele 2 zile nu a mers deloc.

De la pensiune pana la plaja facem maxim 10 minute, mers in ritmul copiilor, si accesul foarte usor.

Plaja a fost ok, dar am mai fost si la alte plaje de pe brat, cea mai frumoasa si accesibila si pentru copii, unde nisipul era foarte fin iar apa foarte mica la mal pe distanta de 20-30 metri, nedepasind 50 cm fiind plaja de la Kursaros Beach.

Multe magazinuri de suveniruri, localuri de fast food, taverne, 3 supermaketuri destul de accesibile de unde se puteau face diverse cumparaturi, si o patiserie cu specialitati grecesti, inclusiv vestitele baclavale.

Statiunea a fost foarte animata, si in periada in care am fost noi am intalnit multi, foarte multi sarbi, macedoneni si greci, greci avand cazati inclusiv la pensiunea Ana House.

Despre alte plaje, am sa postez intr-un alt topic separat.

In periada in care am stat, am fost la plaje in urmatoarele plaje, si postez in ordinea preferintei:

Kursaro Bech - la cativa km dupa Pefkouri cea mai apreciata de noi si copii

Hanioti Beach apreciata de noi poate si in amintirea concediului de anul trecut in aceasta statiune.

Polychrono Beach

Kalithea Beach - statiunea este superba, dar drumul pana la plaje te epuizeaza, majoritatea vilelor sunt undeva in partea dreapta a drumului, iar plajea pe partea stanga, cu mult mai jos de drum, statiunea fiind cu mult peste nivelul marii.

Skala Fourka Beach - o statiune cu peisaj frumos, dar parca mai mult pentru pensionari, destul de micuta si plaja cu un nipis inchis la coloare si multe pietre.

Nea Potidea Beach - iarasi nu pe gustul meu.

Trimis de bullet123 in 31.08.14 02:01:04
Validat / Publicat: 31.08.14 03:10:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thasos, Hanioti

VIZUALIZĂRI: 2274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bullet123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bullet123
Alte impresii din această RUBRICĂAnna House: