ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2014
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 10.07.12
JUL-2014

Sejur de vis!

Am descris in alta recenzie conditiile frumoase pe care le-am avut la Anatoli Apartments (vezi impresii), unde am petrecut trei nopti. In prima seara in statiune am facut o plimbare si am fost atrasi de pensiunea Anna House, iar curiozitatea ne-a facut sa il cautam pe proprietar pentru a vedea daca are vreo camera disponibila.

Ne-a intampinat un grec amabil si bronzat - Michael care, surpriza, avea mai multe camere disponibile, asa ca ne-a lasat sa ne alegem noi daca vrem sa ocupam una la parter sau la etaj. Ne-a marturisit ca a deschis pensiunea anul acesta si ne-am convins de acest lucru cand am vazut camera - nu credeam ca o sa avem norocul de a gasi in plin sezon asemenea conditii la un pret atat de bun:

- camera era foarte mare, cu mobilierul nou, dotata similar cu absolut toate cele necesare si... cateva in plus: cuptor cu microunde, plita electrica, sandwitch maker, fierbator electric, vase, prosoape etc;

- aerul conditionat a fost inclus in pret;

- am avut locul nostru de parcare in lateralul vilei, pe care nu ni l-a mai ocupat nimeni, desi pensiunea s-a umplut intre timp (soferii stiu cat de importat e acest lucru);

- proprietarul ne-a oferit un discount de 20 de euro pentru cele 7 nopti petrecute aici;

Familia lui Michael a fost foarte amabila si ospitaliera, iar tatal acestuia ne invata zilnic cuvinte si expresii in limba greaca.

Pensiunea este amplasata la aproximativ 100 m de Anatoli Apartments, pe o straduta paralela cu cea din centrul statiunii si am fost foarte multumiti de conditiile de aici, similare (sper sa nu exagerez) unui hotel de 3*+ de la noi din Romania. De aici faceam aproximativ 5 minute pana la plaja, insa eu cred ca merita.

Polichrono este o statiune frumoasa, destinata in principal familistilor. Ne-a placut faptul ca plaja este amenajata si am putut gasi sezlonguri, pentru care trebuia facuta consumatie de 3 sau 3,5 euro. Nu ne-a placut faptul ca atunci cand doream sa mergem sa servim pranzul, personalul ne ruga sa ne luam lucrurile si prosoapele cu noi, riscand astfel sa gasim sezlongul ocupat la revenire...

Am facut excursii cu masina si in Hanioti si Kriopigi. Hanioti ni s-a parut mai aglomerata decat Polichrono, cu mai multa agitatie, insa plaja este asemanatoare cu cea din Olympic Beach - ingusta si cu distanta intre barurile cu sezlonguri, asa ca am optat pentru plaja din Polichrono.

Nu recomand plaja din Kriopigi, am ajuns la plaja dupa un drum "palpitant" in spatele trenuletului cu turisti, care se deplaseaza cu 15 km/h :), iar aici - dezamagire! Plaja era pustie, ingusta, fara muzica, iar pentru sezlongurile de aici a venit un nene si ne-a cerut 5 euro, fara a oferi in schimb nici macar clasicul frappe :)...

Pentru cei interesati, va pot comunica datele de contact ale proprietarului pensiunii unde am stat, cu riscul de a fi acuzat de partizanat sau subiectivism. va pot spune ca - daca vom reveni vreodata in Polichrono - cu siguranta ne vom caza la Anna House.

Trimis de Ahile31 in 30.07.14 23:03:47
Validat / Publicat: 31.07.14 07:14:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Sarti, Neos Marmaras, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 2510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ahile31); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.14 01:02:45]

Mutat în rubrica "Anna House, POLICHRONO [Kassandra]" (nou-creată pe sait)

[31.07.14 17:02:59]

Buna Ziua,

As dorii si eu datele de contact ale propietarului pensiunii, in privat daca se poate, pentru a nu fi probleme.

Dorim sa mergem la sfarsit de august 3 familii.

Multumesc.

irina_ioan
[03.08.14 12:34:40]

@Ahile31: bună ziua! ne puteți da datele de contact ale pensiunii Anna House? se găsește ușor cazare in Polichrono pe cont propriu?

Ahile31AUTOR REVIEW
[03.08.14 14:30:35]

@irina_ioan: V-am raspuns printr-un mesaj personal.

[06.08.14 22:33:49]

Multumesc frumos, am reusit sa iau legatura cu Michael si am gasit camera libera in perioada in care vrem noi sa ajungem.

Vom reveni cu impresii.

Ahile31AUTOR REVIEW
[07.08.14 20:54:31]

@bullet123: Ma bucur, sper sa va placa si voua statiunea si pensiunea... Concediu placut!

Ada2001
[17.08.14 10:40:03]

Buna ziua!

Ma intereseaza cazare la acest hotel pentru saptamana viitoare se poate va rog sa-mi dati si mie mai multe detalii despre posibilitatea de a contacta proprietarul?

Va multumesc anticipat!

[17.08.14 12:49:37]

@Ada2001: Nu este hotel, este pensiune, noi am vorbit si mergem acolo in perioada 20-27 august. Va trimit datele de contact, care le am si eu de la user-ul Ahile31 in mesaj privat.

nicu_ch
[10.03.15 15:12:32]

@bullet123 - buna, se poate sa primesc si eu (prin PM) datele de contact va rog

multumesc

[21.03.15 14:48:53]

@nicu_ch -

Buna Ziua,

Am vazut acum cateva zile mesajul d-voastra, dar nu am reusit de pe telefon sa va trimit datele.

Mai jos aveti ceea ce va intereseaza.

Cu respect,

Sorin P.

[...]

Proprietarul vorbeste bine limba engleza asa ca nu o sa aveti probleme sa va intelegeti cu el.

Noi am rezervat un apertament pt 2 familii in perioada amintita (dupa jumatatea lunii august), si a fost super OK.

Va doresc sa aveti un concediu placut!

[21.03.15 15:07:58]

@bullet123 - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[21.03.15 19:45:14]

@webmaster69 -

Imi cer scuze de greseala, am trimis aceste date in privat. Multumesc de instiintare si am sa respect acest lucru.

Tim2015
[22.06.15 09:51:34]

@Ahile31 -

Buna ziua,

As dori si eu datele de contact ale proprietarului pensiunii Anna House, in privat daca se poate, desigur.

Multumesc frumos.

Ada2001, Ahile31, bullet123, irina_ioan, nicu_ch, Tim2015