ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2014
ÎNSCRIS: 31.07.13
AUG-2014

Pizza della Nonna

In cautare de o pizza buna in Brasov, am apelat la un site bine cunoscut (aproape la fel de bun ca AFA :), cu recomandari si note pentru restaurante si terase din Brasov. Cum Brasovul este o destinatie turistica destul de vizitata de mine si familia mea, fiind la nici 2 ore de Bucuresti, incercasem multe restaurante de-a lungul timpului iar unele chiar mi-au lasat o impresie placuta (Casa Transilvania, Sergiana, etc). Din punct de vedere pizzerii, ma oprisem acum ceva ani la Roma de langa Biserica Neagra insa nu mai exista in prezent iar zona de centru este mult prea aglomerata (vara) ca sa poti savura o pizza in liniste cu familia (copii mici). Astfel, am ajuns la Pizzeria della Nonna, urmand recomandarile de pe site-ul mentionat anterior (Strada Doctor Ion Cantacuzino 1, GPS: 45.649737,25.599878)

Am parcat pe strada cu sens unic de langa (am avut noroc sa gasesc loc de parcare pentru ca e destul de greu in zona aia). In loc de o pizzerie mare si aglomerata cu multe forfota si stat la coada sa astepti masa libera (ca in centru), am gasit o terasa mica cu 4 mese afara si inca atatea inauntru. Zambetul domnisoarei care ne-a intampinat la sosire, modul calm si linistit in care ne-a luat comanda, ne-a castigat pe loc. Mi-am spus ca asta e momentul sa testez o pizzerie, comandand... altceva decat pizza :). Surpriza a fost ca pieptul de pui la gratar cu cartofii la cuptor (desi pareau facuti pe plita ca la tara) si castraveciorii murati in saramura au fost absolut impecabili, mai buni decat in multe restaurante din Bucuresti.

In acel moment, am mutat camera foto din farfurie catre interiorul pizzeriei si am cerut voie sa fac poze in toata locatia profitand de un moment mai liber in care nu era foarte plin. Dupa 20 min eram inapoi pe scaun multumit ca am reusit sa imortalizez cateva cadre dintr-un loc linistit, placut, cu o atmosfera calda si primitoare cum nu ma asteptam sa gasesc in Brasov in plin sezon (Iulie).

Bineinteles ca pizza a fost delicioasa (a mancat si fetita mea care e extrem de mofturoasa) si s-a simtit gustul de cuptor/vatra precum si legumele proaspete. Bruschetele insa erau cu conserva de ton care au fost ok si ele pana la urma. Limonada a fost racoritoare si am mai cerut o extra portie de miere pentru ca era putin cam acra pentru gusturile mele. Nota de plata a fost una mai mult decat acceptabila (2 persoane si jumatate, 64 lei).

Am plecat dupa 2 ore de liniste si relaxare pe acorduri de muzica italiana, cu burta plina si nu mi-a mai trebuit nimic pana a doua zi. Ma bucur ca acum am din nou un loc unde pot manca o pizza buna (si nu numai) in Brasov.

Recomand.

Trimis de Sir BDD in 21.08.14 13:08:44
Validat / Publicat: 21.08.14 17:01:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 4123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sir BDD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pizza pe vatra

krondia*
[21.08.14 19:41:24]

Mâncare gătită nu am comandat niciodată aici, în afară de paste. Pizza însă este într-adevăr bună. În afară de cele patru mese din interior mai există un salon amenajat la demisol, după cum se vede şi din fotografii.

Menţionai restaurantul Casa Transilvania. Este vorba cumva de cel situat pe strada Castelului, în centrul istoric?

Sir BDDAUTOR REVIEW
[22.08.14 12:14:18]

Da krondia, este cel de pe str Castelului, despre care ai scris si tu un review. Merg acolo de cate ori am drum prin Brasov, pentru a servi un pranz complet la o suma modica. In week-end revin cu familia si petrecem si cate 2 ore pentru a ne odihni dupa agitatia din centru. De acum insa, o sa merg si la Pizza della Nonna pentru ca sotia mea e pasionata de pizza .

krondia*
[22.08.14 16:43:42]

Transilvania rămâne şi pentru mine cea mai bună opţiune din centrul vechi. Eu nu am mai fost de curând dar am prieteni care le-au trecut recent pragul. Foarte bune sunt şi condiţiile de cazare şi la preţuri acceptabile, accesul în pensiunea Transilvania se face pe lângă restaurant.

La capitolul restaurante bune şi cu preţuri decente îţi recomand şi La Mav de pe strada Toamnei, în centrul civic, o ciorbă simplă de văcuţă costă, de pildă, 6,5 lei. Vara au şi o terasă amenajată la stradă.

Şi, pentru că spui că sunteţi amatori de pizza, încearcă şi Pizza Hot, este o pizzerie cu tradiţie în Braşov. Vacanţe plăcute în Braşov!

Sir BDDAUTOR REVIEW
[23.08.14 10:07:56]

Multumesc krondia pentru recomandari. Cu siguranta voi incerca La Mav si Pizza Hot si voi reveni cu feedback. Vacante placute si tie iti doresc!

Sir BDD
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Brașov și împrejurimi: