ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2009
JAN-2008

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Excursie Vatican / Roma, o iubire de-o iarna

Ma gandeam in avion, ca voi petrece un sejur superb in Italia la... shopping. Am ajuns in Roma si totul s-a schimbat subit. Nu sunt mare fan al vizitelor monumentelor istorice, gandindu-ma ca le -am vazut destul la televizor. Si atunci am pasit pentru prima data in Roma. Strazile incarcate cu mireasma portocalilor incarcati de rod, cladirile de locuit cu terase pline de verdeata, amabilitatea tuturor, desi eram romanca...

Am luat-o la picior, insotita de sora mea si sotul ei stabiliti in Roma si de nu prea entuziasmatul meu sot. Deh, mersul pe jos...

Eram ca un copil in magazinul cu jucarii, trecand prin toate locurile incarcate de istorie. Piete cu fantani arteziene, statui mobile, atelierul lui Gepeto, stradutele incarcate de magazine cu suveniruri... Fontana di Trevi unde pentru o clipa visezi dar te trezesti la vazul romanilor inventivi care pescuiau banutii cu o tija magnetica... Si am ajuns la Vatican. Nu poti sa explici in cuvinte ce simti. Am stat in Vatican pana barbatii au hotarat sa ne abandoneze si sa mearga la o bere. Si nu as mai fi plecat. Si necredincioasa din mine a ramas muta de uimire la vederea Fecioarei cu pruncul. Plecand de la Vatican am poposit la Colosseum. E superb sa vezi pisicile din poveste plimbandu- se multumite de colo colo. Popasurile la o mica trattoria sa te delectezi cu pizza de diferite feluri si cu sandvisuri cu porcheta te fac sa mai uiti de durerea de picioare. Iar pentru cei mai comozi cu 20 de euro iti iei un bilet la autobuzele supraetajate care opresc din jumatate in jumatate de ora la fiecare monument sau loc de vizitat ducandu-te spre o alta destinatie.

Trimis de Sanziana in 04.12.09 15:49:59

VIZUALIZĂRI: 5881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.02.10 17:27:53]

in cadrul reorganizariii tuturor impresiilor "de calatorie" din Roma intr-o singura sectiune, am mutat si acest review in cadrul sectiunii "Descopera Roma"

Cristian_h*
    [14.02.10 23:01:06]

sanziana m , ai aruncat o moneda in fantana Trevi ?

daca da inseamna ca vei revenii , insa putina lume stie ca daca arunci doua monezi , in curand vei avea parte de o noua dragoste , iar daca arunci 3 monezi in mod cert vei avea parte de o noua casatorie sau un divort ! In fiecare zi se strang cateva mii de euro !

Dragoș_MD
    [14.02.10 23:10:50]

asta inseamna ca: 1. fie fantana are o dataorie, sa mai ma aduca odata la Roma, ori 2. fie mai trebuie sa-i arunc/trmit (prin WesternUnion) eu vreo 4 bani...

[14.02.10 23:25:07]

Dragos , poate rezolvi problema si altfel , anuntam aici, cine pleaca primul la Roma este rugat sa arunce cativa banuti pentru el ( numarul il comunica Dragos personal) ) pana atunci va invit sa ascultam si putina muzica !

[15.02.10 07:49:57]

De aruncat, doar unul am aruncat. De abia astept sa revin acolo, mi-ar trebui vreo 2 luni sa strabat toata Roma. Sper sa pot sa merg de Pasti

gabybest
    [03.03.10 23:16:17]

sanziana te rog sa-mi spui daca la vatican este un program de vizita ? care este pretul unui bilet si care este ora maxima de vizitare

te rog da-mi un mail sau un sms la nr.0742438252 si sun eu

multumesc anticipat

[03.03.10 23:23:16]

daca poti sa ma crezi, habar nu am. Eu cand merg in vizita pe undeva nu ma uit niciodata la asemenea detalii, eu sunt "turistul zapacit" si culmea am nimerit cand erau Porti Deschise, deci nu se platea. Ideal este sa mergi cat mai dimineata, daca intradevar vrei sa vizitezi Vaticanul iti trebuie ore bune...

molko*
    [03.03.10 23:33:09]

ai toate detaliile de orar aici. 15 eur/pers

cruiser
    [06.03.10 18:15:07]

Salutare,

Intentionez sa plec pe 15 Martie dimineata la Roma si sa ma intorc pe 16 Martie seara si vreau sa-mi dati un sfat. Sa-mi rezerv o camera la hotel de aici sau sa merg acolo direct. Am un card Maestro si nu pot face plata online: (

Stie cineva care mai e starea lor de spirit? vor fugii mancand pamantu daka l spun k sunt Roman? s-au revenit si ei?

TNK

[06.03.10 18:22:56]

si-au revenit si oricum eu tot mai cred ca omul sfinteste locul, deci ce oferi aia primesti. De ce nu faci rezervare pe booking, nu trebuie sa platesti doar trebuie sa fie cardul cu bani, plata o faci la destinatie? eu sunt foarte multumita de acest sistem si ptr saptamana aceea este si o oferta bunisoara

cruiser, gabybest, molko*, Sanziana
    Alte impresii din această RUBRICĂÎn vizită la Vatican: