ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2014
ÎNSCRIS: 17.06.14
JUN-2014

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Impresii mixte

Sunt de acord cu cei care au scris despre hotel Vergina ca Thassos in general (si Skala Potamia in special as adauga) este o destinatie ce merita luata in calcul, datorita apropierii de tara noastra si a peisajelor deosebite, ce imbina muntele si marea.

Trecand insa peste aceste consideratii, consider ca subiectul principal ar trebui sa fie conditiile oferite de hotel, ca atare voi fi succint in ceea ce priveste alte aspecte.

Plecarea a fost la 22.30 din Bucuresti, sosirea la 14.30 la unitatea de cazare. O intrebare la care nu am gasit un raspuns clar este de ce se alege ruta aceasta cand inteleg ca ar exista si alta, mai scurta, care in mai 2014 este deja operationala, avand confirmarea unor cunoscuti ca drumul Bucuresti-Skala Potamia ar masura ~ 600km ce pot fi parcursi in 9 ore.

Datorita unei alte postari, invariabil, la momentul cazarii se produc certuri intre turisti ce toti vor o anumita camera. S-a intamplat si la venire, si la plecare iar din spusele ghidului local, este o obisnuinta. Mentionez ca patroana nu pare a intelege engleza, de vorbit nici atat, asa ca circul e total, iar dupa vreo alte 2 solicitari la care ni s-a raspuns intro greaca rastita ne-am lasat pagubasi in a mai comunica (poate asta e si intentia). Personal, dupa ce am vazut multe din camerele locatiei, pot spune ca toate camerele de la etaj beneficiaza de o oarecare priveliste, ce vine cu pretul necesitatii abordarii unui sir de scari. Daca mai ai si copii mici dupa tine, drumul pana la plaja ce nu are in nici un caz lungimea ce apare in brosuri ci de vreo ~ 3 ori mai lung si care consta dintr-o panta destul de abrupta pe un drum cam accidentat, e de luat in calcul.

Camerele sunt simple, cu gresie, mobilier de 2 stele. Pot aminti cabina de dus fara perdea, o jaluzea defecta, faptul ca printre gratiile de la balcon copii mici pot trece, lucru deosebit de stresant. Dupa ce a doua zi gunoiul din cos era tot la locul lui, am incercat macar sa aflam unde trebuie sa-l ducem, in consecinta l-am luat dupa noi in oras cateva 2-3 zile pana am gasit si tomberonul vilei. Ca privire de ansamblu, la inceputul lui Iunie atmosfera e inca de amenajare, renovarile sunt in toi, de aici mizerie, zgomot. Turistii nu sunt numerosi si din pacate, fata de acum 5 ani, romanii sunt majoritari, cu dejavantajele de rigoare. Poate si criza si-a pus amprenta si lipsa investitiilor se vede.

Revenind la Vergina, desi se mentioneaza ca ofera acces la internet, cu toate insistentele, nu s-a facut nimic in aceasta privinta pe perioada sejurului. La etaj accesul se face pe un colidor exterior, pe care dau si geamurile de aerisire ale micutelor sali de baie. Jenant as spune, sa treci prin fata lor si sa vezi fara sa vrei miscare (sau sa auzi diverse zgomote, nu mai spun de miros) pentru a putea ajunge la usa de acces in camera. Dupa ce intr-o dimineata copii au avut un incident in camera cu o punga de cereale ce a ajuns pe jos deci a trebuit sa strang, la venirea de la plaja am observat 2 prosoape impaturite pe pat. Nu pot spune daca erau altele sau aceleasi fiindca le-am folosit pe cele de acasa, dar sigur pot spune ca in camera nu s-a maturat pe derata sejurului, fiindca niste cereale la care nu ajunsesem erau la locul lor neatinse. Apa calda ajunge cu o oarecare intarzaiere la camerele mai departate de centrala lucru ce ne-a pacalit in prima zi cand apa a devenit calda dupa ce am terminat sa ne spalam.

Poate din cauza ca suntem la a doua vacanta in Thassos si cunosteam in peisajele stiind la ce sa ne asteptam, poate au lasat-o ei mai moale cu curatenia, poate am devenit eu mai critic fiindca am mai inaintat in varsta sau poate numarul crescut de turisti romani si-a lasat amprenta asupra insulei. Fenomenul intalnit pe valea Prahovei de contaminare cu gunoi menajer, pet-uri si diverse materiale de constructii ce strica efectiv peisajul e prezent si aici din pacate.

O problema ce a mai fost semnalata este aceea a drumului catre casa. Dupa ce ne-a ciocanit la usa la 9 dimineata si ne-a pofit afara fara nici un anunt prealabil (prin semne si fraze in greaca ca de obicei) a trebuit sa strangem tot si sa iesim cu tot calabalacul in fata vilei. Unde au urmat nu mai putin de 7 ORE de asteptat un autocar. Cu o singura toaleta la dispozitie pentru toti clientii vilei, dar mai ales fara sa stim nimic sigur despre ora la care soseste autocarul, am stat tintuiti cu ochii in strada dupa el cu telefoane zadarnice sa aflam cand vine. Ne-am fi putut duce la o terasa daca stiam ca avem de asteptat atat dar poti risca sa pierzi autocarul?!? In final, odata ajuns in fata vilei au coborat noii clienti ai vilei ne-am suit noi si... si stai inca 45 min! Timp in care ghidul a mediat interminabile certuri cu privire la impartirea camerelor.

Trecand peste neplacutele discutii din autocar unde unii vroiau sa fie mai cald altii mai rece, unii sa oprim altii de ce, drumul de intoarcere clar pare mult mai lung dupa multele ore in care stai calare pe bagaje in fata hotelului. Am eliberat camera in jur de 10 dimineata si am ajuns in Bucuresti la ora 8 a diminetii urmatoare... Cele 22 ore ne-au facut sa ne gandim la varianta de a apela la avion ca mijloc de transport pe viitor in ciuda diferentei de pret.

Trimis de aurobora in 14.08.14 14:41:31
Validat / Publicat: 14.08.14 16:27:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: thassos, skala potamia

VIZUALIZĂRI: 4867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurobora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 vila vazuta din strada

[14.08.14 16:26:27]

@aurobora: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[14.08.14 18:19:36]

auroboraAUTOR REVIEW
[14.08.14 21:04:07]

@webmasterX: localizarea este aproape buna (corect ar fi inca 25 de metrii pe drumul ce duce in coltul din jos/dreapta al hartii, undeva pe o linie ce uneste obiectivele 2 si 3)

[14.08.14 21:42:38]

@aurobora: rog aruncă o privire peste următorul link maps.google.ro/maps?q=40. ... &hl=ro&t=m&z=16.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here?")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • auroboraAUTOR REVIEW
    [14.08.14 22:15:15]

@webmasterX: 40.70657288,24.76057112

[14.08.14 22:23:44]

@aurobora: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate

tms
    [20.08.14 18:23:09]

Chiar asa de rau este. ? ce spuneti dvs este total opus celor spuse de altii inaintea dvs. dar probabil ca la pretul platit unele persoane vor sa primeasca si masaj... dar romanii nu prea ai cum sa-i impaci. sau obisnuit ca la turci sau bulgari sa umple platouri intregi cu de toate de parca acasa stau in puf

auroboraAUTOR REVIEW
    [21.08.14 12:04:56]

@tms: Nu am fost niciodata la bulgari sau turci, doar in Grecia; deasemeni nu am beneficiat de allinclusiv in nici o vacanta deci nu stiu decat din auzite cum este. Locatia am recomandat-o, dar am subliniat ce m-a deranjat. E neplacuta lipsa totala de comunicare dintre client si patroana (macar 20 de cuvinte in engleza)... Am recitit celelalte 2 review-uri si am gasit, pe langa alte comentarii conexe despre insula, istorie, mancare etc - cu care sunt de acord, in septembrie 2014 sper sa revedem Thassos - doar 4 randuri in fiecare despre Vergina:

"... cotat la 2 stele. Camera a fost foarte curata, ni s-au schimbat prosoapele si lenjeria la trei zile, iar curatenie se facea aprox la 2 zile; terasa se spala zilnic... in camera, spre deosebire de alte locatii, am gasit si detergent de vase, burete, sapun " - Asa cum am scris si eu, conditiile de 2 stele sunt indeplinite dupa parerea mea, nu e supraevaluat. Camera a fost curata, nu foarte, lenjeria s-a schimbat o data pe sejur, poate si prosoapele, nu am folosit. Curatenie in schimb nu s-a facut niciodata, nici macar cosul nu s-a golit. Dupa 2 zile cu cosul plin oricum imi faceam singur curat, nu puteam sa stau asa... Terasa nu pot spune la ce interval se spala din simplul motiv ca nu am stat 24/24 cu ochii pe ea, ca o parere nu cred ca se spala zilnic dar nici nu arata neingrijita. Si da, exista burete si dero de vase.

"Mobilata cu tot ce trebuie pentru a petrece o vacanta reusita, (...) balcon generos, camera spatioasa, gazda amabila. Plaja e la 2 minute de mers pe jos" - Prima afirmatie, desi discutabila, o consider adevarata in proportie de 80%. Nu a avut uscator de par, nici macar perdea la dus, hota exista dar facea un zgomot monstru; tv-ul mic prinde 5 posturi cam cu purici - dar oricum nu il foloseste nimeni. Balconul e ok ca dimensiune, problema era ca de vreo 3 ori era sa cada copilul prin grilaj iar dimensiunea oricum difera de la camera la camera. Si camerele sunt de dimensiuni variate (pentru 2,3 sau 4 pers), am vazut si mai rau dar si mai bine. Despre gazda am scris deja, iar pana la plaja, pe care o estimez la 200/250m nici singur, fara bagaje, in fuga nu as fi putut ajunge in 2 min. Cu calabalac si copil faceam 15 min si nu lungimea drumului e problema ci panta si pietrele de pe o sectiune de drum.

Referitor la problema drumului de intoarcere, care nu tine neaparat de locatie, dar care ar trebui neaparat rezolvata de agentie (cu ajutorul vilei) nu cred ca ma poate contrazice nimeni. E traumatizant sa eliberezi camera la 9.30 dimineata si sa stai in incertitudine pe bagaje in fata hotelului inca 7 ore asteptand autocarul. Nici nu am mai mentionat tambalaul ocuparii locurilor din autocar la intoarcere cand ne-am mutat de trei ori locurile cu tot cu bagaje, pe motiv ca nu are legatura cu cazarea.

Iar despre faptul ca indiscutabil localitatea era mai murdara decat acum 5 ani sper din tot sufletul sa se fi remediat, toate amenajarile sa se fi incheiat iar in septembrie sa va pot confirma acest lucru.

aurobora, tms
    Alte impresii din această RUBRICĂVergina Hotel: